Studia fizyczne Kraków

Studia fizyczne Kraków

Studia fizyczne Kraków

Największy wybór studiów

fizycznych w Krakowie

Odkryj kierunki fizyczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

30.01.2023

Studia fizyczne Kraków | woj. małopolskie

Studia fizyczne w Krakowie to studia licencjackie, inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3 lat do 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata, inżyniera lub magistra).

Studia fizyczne Kraków
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia z fizyką w Krakowie rozpocznie się 1 czerwca 2023 r. i potrwa do 20 września 2023 r. | terminy rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym)  Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Jak wyglądają studia fizyczne w Krakowie

Studia fizyczne w Krakowie to zestaw kierunków, dzięki którym można pozyskać wiedzę złożoną z wielu elementów. Studenci poruszają się po zagadnieniach między innymi: mechaniki, elektromagnetyzmu i optyki, fizyki kwantowej i statystycznej, fizyki środowiska, fizyki jądrowej, fizyki ciała stałego, elektroniki, czy ochrony radiologicznej. Uczą się jak formułować fizyczne podstawy zjawisk w przyrodzie i technice, posługiwać się oprogramowaniem komputerowym stosowanym w badaniach klinicznych, programować w językach proceduralnych i obiektowych, czy też prowadzić analizę analogowych i cyfrowych obwodów elektrycznych.

Najpopularniejsze kierunki fizyczne w Krakowie: Fizyka, Fizyka medyczna, Fizyka techniczna.

Współczesne studia fizyczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci poszczególnych kierunków otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

 

Praca po studiach fizycznych

Absolwenci studiów fizycznych znajdują zatrudnienie między innymi w ośrodkach i placówkach naukowo- badawczych, laboratoriach diagnostycznych, laboratoriach przemysłowych, firmach konsultingowych, firmach biomedycznych, placówkach ochrony radiologicznej, firmach dystrybuujących sprzęt medyczny.

 

Zarobki

Średnie zarobki w Krakowie na popularnych stanowiskach związanych z szeroko pojmowaną fizyką wahają się od 3000 zł do 8000 zł brutto (wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od doświadczenia, stażu pracy, miejsca pracy, stanowiska).

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia fizyczne w Krakowie w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: fizyka, matematyka, informatyka, chemia, biologia, język obcy nowożytny.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.

 

Studia z fizyką w Krakowie - kierunki studiów

Uczelnia
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Astrofizyka i kosmologia stacjonarne II stopnia
Astronomia stacjonarne I stopnia, II stopnia
Biofizyka stacjonarne I stopnia, II stopnia
Biofizyka molekularna i komórkowa stacjonarne I stopnia, II stopnia
Fizyka stacjonarne I stopnia, II stopnia
Fizyka dla firm stacjonarne I stopnia
Fizyka medyczna stacjonarne I stopnia, II stopnia
Fizyka techniczna stacjonarne I stopnia, II stopnia
Geofizyka stacjonarne I stopnia, II stopnia
Inżynieria ciepła stacjonarne II stopnia
Metalurgia stacjonarne, niestacjonarne II stopnia
Zaawansowane materiały i nanotechnologia stacjonarne I stopnia, II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Krakowie są studia fizyczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Kierunki z fizyką:

FIZYKA

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Politechnika Krakowska

Kierunki z fizyką:

FIZYKA TECHNICZNA

Grupa kierunku na uczelniach

Specjalności / ścieżki kształcenia - kierunki z fizyką w Krakowie

SORTOWANIE:

Studia fizyczne w Krakowie - podyplomowe

Grupa kierunków podyplomowych na uczelniach

Rekrutacja i wymagania na studia fizyczne w Krakowie

Studia fizyczne, podobnie jak większość studiów w Polsce, obwarowane są konkursem świadectw w ramach rekrutacji. Polega to na wybraniu przez komisję rekrutacyjną aplikantów o najlepszych wynikach maturalnych i dopuszczenie ich do wybranych studiów.

Starając się o przyjęcie na studia fizyczne musicie szczególną uwagę przyłożyć do zdawania na maturze fizyki w wersji rozszerzonej, a także postarać się o bardzo dobre wyniki z egzaminu z matematyki.

Fizyka bez matematyki nie istnieje, więc zadbajcie o jej dobry wynik na maturze! Postarajcie się również zatroszczyć się o język obcy. Wynik z tego przedmiotu często pełni rolę decyzyjną w rozgrywce! Bez języka angielskiego nie poradzicie sobie w świecie nauki tak nowoczesnej jak fizyka!

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia fizyczne w Krakowie?

Studia fizyczne w Krakowie realizować możecie na kilku państwowych uczelniach, o których za pewne nie raz słyszeliście przy okazji informacji o nowinkach ze świata nauki. Kraków to cenione miasto akademickie, w którym studenci z przyjemnością i natchnieniem pochłaniają skomplikowane teorie, by później wykorzystywać je w praktyce zawodowej.

Dzięki studiom fizycznym Twoja kariera może być ściśle powiązana z astronomią, możesz obserwować przestrzeń kosmiczną, jak i możesz wejść w rolę twórcy-konstruktora i pracować wspólnie z międzynarodowymi zespołami nad stworzeniem robota, który będzie idealną kopią człowieka.

Nauki fizyczne to dziedzina wiedzy, bez której nie funkcjonowałby świat nauki. Studia fizyczne w Krakowie to wspaniała okazja poznania tajników astrofizyki i kosmologii, jak i biofizyki i fizyki medycznej, niezbędnej dziedziny rozwoju nowych metod operowania, jak i farmakologii.

Kierunki studiów fizycznych w Krakowie odnoszą się także do przemysłu włókienniczego, jak i producentów różnego rodzaju komponentów do samochodów, komputerów, czy dodatków do urządzeń takich jak smartfony czy tablety. Przez wzgląd na działalność Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, większość studiów fizycznych na tej uczelni wiąże się z przemysłem górniczo-hutniczym.

 

Studia fizyczne w Krakowie możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia fizyczne w Krakowie możesz realizować zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Studia dzienne odbywają się od poniedziałku do piątku, kształcenie na studiach zaocznych możesz realizować w weekendy. Różnorodne tryby stanowią udogodnienie dla osób, które chcą poświęcić się edukacji wyższej bądź próbują połączyć kształcenie z życiem prywatnym i zawodowym.

Poszczególne kierunki możesz studiować w ramach pierwszego lub drugiego stopnia. Studia pierwszego stopnia to studia licencjackie (trzy lata) lub inżynierskie (trzy i pół roku). Studia magisterskie w zależności od pierwszego stopnia mogą trwać półtora roku lub dwa lata, ponieważ mają charakter uzupełniający.

Uczelnie w Krakowie oferują także kształcenie podyplomowe, które pozwoli Ci zdobyć dodatkowe kompetencje i kwalifikacje potrzebne do pracy. Studia podyplomowe realizowane są w trybie niestacjonarnym w ciągu dwóch bądź trzech semestrów. W ten sposób możesz kształcić się, chociażby w zakresie biologii molekularnej bądź nauczania fizyki w szkole podstawowej.

czytaj dalej  studia w Krakowie 

 

Kierunki studiów fizycznych w Krakowie

Do kategorii studiów fizycznych można zaliczyć bardzo wiele kierunków studiów. W Krakowie możesz kształcić się w zakresie fizyki, fizyki medycznej bądź fizyki technicznej, ale znajdziesz tu także wiele dziedzin powiązanych z fizyką pośrednio. Poszczególne kierunki mają charakter interdyscyplinarny, co jest cenione przez współczesnych pracodawców, ponieważ zapewnia wszechstronne wykształcenie w danym obszarze.

Jeśli fascynujesz się kosmosem, a Twoje dziecięce marzenia lawirowały wokół astronomii, możesz rozważyć studia w zakresie astronomii bądź astrofizyki i kosmologii. Wśród najpopularniejszych kierunków znajdziesz także biofizykę, biofizykę molekularną i komórkową, geofizykę.

Wiele osób decyduje się na studiowanie inżynierii ciepła, metalurgii, zaawansowanych materiałów i nanotechnologii. Realizowanie propozycji kształcenia w danym regionie wpływa bardzo często z korzyścią na znalezienie adekwatnej do wykształcenia pracy. Zapoznaj się szczegółowo z ofertą kształcenia proponowaną przez krakowskie uczelnie.

 

Najpopularniejsze kierunki studiów fizycznych w Krakowie:

 • astrofizyka i kosmologia
 • astronomia
 • biofizyka molekularna i komórkowa
 • fizyka
 • fizyka medyczna
 • fizyka techniczna
 • geofizyka
 • inżynieria ciepła
 • metalurgia
 • zaawansowane materiały i nanotechnologia

czytaj dalej kierunki studiów w Krakowie

 

Gdzie studiować kierunki fizyczne w Krakowie?

Studia fizyczne ma w swojej ofercie bardzo wiele krakowskich uczelni. Przede wszystkim znajdziesz je na znanym i cenionym na całym świecie Uniwersytecie Jagiellońskim, który chętnie oferuje kształcenia w zakresie nauk fizycznych, astronomicznych, technologicznych.

Przedstawianych propozycji kształcenia w tym zakresie jest naprawdę wiele, a wśród nich między innymi znajdziesz biofizykę molekularną i komórkową czy zaawansowane materiały i nanotechnologię. Kompleksowe wykształcenie fizyczne możesz zdobyć także na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej. Uczelnia oferuje kształcenie techniczne i inżynierskie w zakresie fizyki medycznej, inżynierii ciepła, metalurgii i tym podobne.

Fizykę techniczną możesz realizować również na Wydziale Fizyki, Matematyki i Informatyki Politechniki Krakowskiej, natomiast stricte fizykę na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Technicznym Uniwersytetu Pedagogicznego. Poszczególne placówki akademickie prócz fascynujących kierunków umożliwiają także wybór ciekawych specjalizacji. Uczelnie w Krakowie cieszą się zaufaniem studentów, dlatego tak chętnie wybierają oni studiowanie w tym mieście.

 

Uczelnie, na których można studiować kierunki fizyczne w Krakowie:

 • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
 • Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
 • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
 • Uniwersytet Przyrodniczy im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

czytaj dalej uczelnie w Krakowie

 

Jak wybrać studia fizyczne w Krakowie, aby mieć dobrą pracę?

Wybór studiów nie należy do najłatwiejszych decyzji. Warto kierować się w tym przypadku dwoma czynnikami, które być może wyklarują sytuację i pozwolą określić, w jakim zakresie najlepiej się kształcić. Przede wszystkim powinieneś/powinnaś zwrócić uwagę na własne predyspozycje i zainteresowania.

Kształcenie się w zakresie, który faktycznie nas interesuje, jest niezwykle istotne i z pewnością wpływa na naszą późniejszą satysfakcję zawodową. Bądźmy szczerzy – nie dla każdego są studia fizyczne zarówno dlatego, że nie każdy interesuje się naukami ścisłymi, jak i dlatego, że istnieją różnego rodzaju przeciwwskazania zdrowotne, które niejednokrotnie uniemożliwiają kształcenie w tym zakresie.

 

Możliwe ścieżki Twojej przyszłej kariery zawodowej:

 • fizyk teoretyczny
 • fizyk medyczny
 • nauczyciel fizyki
 • inżynier
 • analityk
 • programista
 • astrofizyk
 • nanotechnolog
 • optoelektronik
 • elektroradiolog
 • inżynier kliniczny
 • ekspert ds. systemów zarządzania jakością w dziedzinach związanych z ochroną radiologiczną i fizyką medyczną

 

Innym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę, jest nieustannie zmieniający się rynek pracy. Współcześni pracodawcy z pewnością najlepiej określą, co warto studiować i w jakich kategoriach eksperci są niezbędni. Możesz być jednak pewien/pewna, że studia fizyczne są na tyle techniczne, iż umożliwią Ci zdobyć wiedzy praktycznej, cenionej w każdej branży przemysłowej.

Absolwenci studiów fizycznych zatrudniani są w placówkach medycznych, placówkach rozwojowo-badawczych, podmiotach świadczących usługi dozymetryczne oraz ochrony radiologicznej, w firmach produkujących i rozprowadzających medyczny sprzęt optyczny, w przemyśle i w firmach prywatnych sektora nowoczesnych technologii, w bankowości, pracowniach diagnostycznych i laboratoriach, w przedsiębiorstwach rozwijających technologie informatyczne, optoelektroniczne i medyczne, w branży IT, w branży healthcare, przemyśle optoelektronicznym i telekomunikacyjnym, placówkach edukacyjnych.

Możliwości jest bardzo wiele, a miejsce pracy uwarunkowane jest często ukończonym kierunkiem studiów bądź realizowaną specjalizacją.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Krakowie?

Wybór uczelni to niemal tak trudna decyzja, jak wybór odpowiedniego kierunku studiów. Są to kwestie, które bardzo często się zazębiają, ale możemy też stwierdzić, że każdy ma inne priorytety, dlatego uczelnia i studia mogą być sobie bardzo odległe. Dla niektórych szczególnie istotne jest miejsce kształcenia i jego renoma, dla innych kierunek bez względu na to, która placówka akademicka ma go w swojej ofercie, a bywa i tak, że znajdziemy dane studia tylko w jednym miejscu.

Kraków jest jednym z największych miast studenckich, a uczelni, w których możesz dbać o swoją edukację, nie brakuje. Warto zwrócić uwagę na opinie absolwentów, którzy pomogą określić poziom kształcenia danego wydziału bądź kierunku. Powinieneś/powinnaś także zweryfikować, jakie możliwości rozwoju oferuje Ci dana placówka akademicka.

Sprawdź, czy masz szansę na wymiany krajowe i zagraniczne, jakie są propozycje stażowe, oferty stypendialne, a także innego rodzaju aktywności pozauczelniane. Studia to przecież czas rozwoju intelektualnego i osobistego. Ten rozwój zaś w dużej mierze zależy od osób, które zdecydują się nas kształcić na danej uczelni.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

Czy warto iść na studia fizyczne w Krakowie?

Studia to jeden z najpiękniejszych okresów w życiu młodego człowieka. To przede wszystkim czas, który pozwoli Ci rozwijać się w zakresie, który najbardziej Cię interesuje. Na studiach masz możliwość zdobywania pierwszych doświadczeń zawodowych, ale także rozwijania swoich pasji. To wtedy też zawiera się znajomości, mające wpływ na nasze życie osobiste i zawodowe.

Studia fizyczne w Krakowie są świetnym wyborem dla tych, którzy kochają nauki ścisłe. Miasto słynie z turystyki, dlatego oferuje przyjeżdżającym wiele atrakcji kulturowych i sportowych, ale jednocześnie proponuje wiele wydarzeń naukowych, które pozwolą rozwijać się poza zajęciami.

W mieście znajdziesz także wiele miejsc, które pozwolą Ci w praktyce zapoznać się z fizyką, biologią, chemią. Do jednych z nich należy Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema. Władze miasta współpracują z uczelniami i największymi firmami i przedsiębiorstwami, tym samym chętnie angażując się w rozwój ludzi, którzy dążą do wiedzy. Na studentów czeka bardzo wiele ofert praktyk, programów stażowych, a także programów stypendialnych i socjalnych.

Z łatwością znajdziesz mieszkanie w centrum lub możesz postarać się o miejsce w akademiku. Uczelnie i miasto wspierają studentów materialnie i dydaktycznie, a przyszłym absolwentom oferują łatwy start na rynku pracy. Krakowskie uczelnie zachęcają studentów do rozwoju naukowo-badawczego. Wiąże się to z grantami badawczymi, kołami naukowymi, konferencjami naukowymi. Szereg różnych przedsięwzięć również pozauczelnianych umożliwia zdobywanie kompetencji niezbędnych do pracy w zawodzie.

Należy podkreślić, że Kraków jest miastem zakorzenionym z historii i kulturze, ale także miejscem innowacyjnym i nienagannie rozwiniętym technologicznie. Naukowy zapał z pewnością z korzyścią wpłynie na poszerzanie badawczych horyzontów.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach fizycznych

Kończąc studia fizyczne czeka na Ciebie praca w przemyśle żywieniowym, zbrojeniowym, informatycznym, jak i w sektorze nowych technologii. Bez fizyki, jak pisaliśmy, świat się nie rozwinie, więc osoby mające pojęcie teoretyczne i znające praktyczne rozwiązania dla danych problemów fizycznych, są cenionymi pracownikami różnych branż.

Wszelkie laboratoria medyczne, farmaceutyczne, farmakologiczne, również zatrudniają fizyków do prowadzenia prac badawczych, jak i zajmujących się skomplikowanym sprzętem laboratoryjnym.

Fizycy to także naukowcy - jeśli czujecie pociąg do kariery naukowej to obranie kierunku fizycznego jest idealnym rozwiązaniem. Fizycy prowadzą jedne z najciekawszych badań technologicznych. Wciąż brakuje tęgich głów do rozwiązywania zagadek wszechświata.

Dlatego praca naukowa fizyków jest dobrze opłacana. Jeśli jednak nie czujecie w sobie powołania fizyka to możecie zawsze zostać w szkole i uczyć przyszłe pokolenia rozumienia świata. 

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI STUDIA  FIZYCZNE

Na studia fizyczne, astronomiczne i technologiczne oczywiście zaprasza Uniwersytet Jagielloński, słynący z jakości i długich tradycji nauczania. Kierunki kształcenia, jakie oferuje to:

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej

 • astrofizyka i kosmologia 
 • astronomia - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • biofizyka - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • fizyka - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • nauki fizyczne: fizyka - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • nauki fizyczne: biofizyka - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • zaawansowane materiały i nanotechnologia - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne

 


AGH W KRAKOWIE STUDIA FIZYCZNE

Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej

 • fizyka medyczna - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • fizyka techniczna - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • geofizyka - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • inżynieria ciepła - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • metalurgia - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne

 


POLITECHNIKA KRAKOWSKA STUDIA FIZYCZNE

Wydziale Fizyki, Matematyki i Informatyki

 • fizyka techniczna

 


UNIWERSYTET PEDAGOGICZNY W KRAKOWIE STUDIA FIZYCZNE

Wydział Matematyczno - Fizyczno - Techniczny

 • fizyka

 

 


TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)