Studia fizyczne Łódź

Studia fizyczne Łódź

Studia fizyczne Łódź

Największy wybór studiów

z fizyką w Łodzi

Odkryj kierunki z fizyką i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

27.01.2023

Studia fizyczne w Łodzi | woj. łódzkie

Studia fizyczne w Łodzi to studia licencjackie, inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3 lat do 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata, inżyniera lub magistra).

Studia fizyczne Łódź
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia z fizyką w Łodzi rozpocznie się 5 maja 2023 r. i potrwa do 18 września 2023 r. | terminy rekrutacji >

Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych - Uniwersytecie Łódzkim, Politechnice Łódzkiej w trybie stacjonarnym (dziennym).

Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Jak wyglądają studia fizyczne w Łodzi

Studia fizyczne w Łodzi to przestrzeń kształcenia, dzięki której można uzyskać wiedzę z obszaru nauk fizycznych oraz dziedzin pokrewnych, opartą na solidnych podstawach matematycznych. Studenci nabywają umiejętności przeprowadzania eksperymentów, analizy danych, konstruowania modeli teoretycznych, jak również stosowania różnorodnych metod komputerowych oraz zaawansowanych technik obliczeniowych.

Najpopularniejsze kierunki fizyczne w Łodzi: Fizyka, Fizyka techniczna.

Współczesne studia fizyczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci poszczególnych kierunków otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunkach fizycznych w Łodzi: astrofizykafizyka, fizyka medyczna, fizyka techniczna, nanotechnologia, optoelektronika.

 

Praca po studiach fizycznych

Absolwenci studiów fizycznych znajdują zatrudnienie między innymi w szkolnictwie, ośrodkach naukowo- badawczych, laboratoriach, firmach energetycznych, firmach opracowujących dane przy użyciu zaawansowanych technik statystycznych i metod modelowania komputerowego, planetariach, placówkach służby zdrowia, firmach telekomunikacyjnych.

 

Zarobki

Średnie zarobki w Łodzi na popularnych stanowiskach związanych z szeroko pojmowaną fizyką wahają się od 2800 zł do 7500 zł brutto (wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od doświadczenia, stażu pracy, miejsca pracy, stanowiska).

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia fizyczne w Łodzi w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: fizyka, matematyka, informatyka, chemia, biologia, język obcy nowożytny.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.

 

STUDIA Z FIZYKĄ W ŁODZI - KIERUNKI STUDIÓW

Uczelnia
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Fizyka stacjonarne I stopnia, II stopnia
Fizyka techniczna stacjonarne I stopnia, II stopnia
Optyka okularowa stacjonarne, niestacjonarne I stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Łodzi są studia fizyczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Łódzki

Kierunki z fizyką:

FIZYKA

Politechnika Łódzka

Kierunki z fizyką:

FIZYKA TECHNICZNA

Społeczna Akademia Nauk w Łodzi

Kierunki z fizyką:

OPTYKA OKULAROWA

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI Z FIZYKĄ W ŁODZI

SORTOWANIE:

Rekrutacja i wymagania na studia fizyczne w Łodzi

Uczelnie łódzkie przyjmują pod swe skrzydła maturzystów ze zdaną maturą z matematyki, fizyki, chemii i informatyki, oczywiście język obcy i język polski również mają znaczenie, ale tylko takie, by ich wynik był pozytywny, nieważna jest sama punktacja.

Wybierając się na studia fizyczne powinniście przyłożyć się nie tyle do nauczenia się fizyki, co do jej zrozumienia, choć absolwenci studiów fizycznych w Łodzi niejednokrotnie twierdzą, że to właśnie studia nauczyły ich owego rozumienia, a typowe wkuwanie z licealnych ław odeszło w niepamięć.

Warto też, wybierając się na studia fizyczne, pamiętać, że praca fizyka jest ściśle powiązana z informatycznymi zadaniami, co znaczy, że powinniście żyć w dobrej komitywie z komputerami i nowoczesnymi technologiami.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach i kierunkach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

KIERUNKI Z FIZYKĄ W ŁODZI

STUDIA FIZYCZNE W ŁODZI - PODYPLOMOWE

Jak wyglądają studia fizyczne w Łodzi

Studia fizyczne cieszą się dziś bardzo dużą popularnością, zdziwieni? Dyplom studiów fizycznych w Łodzi to klucz otwierający niejedne wrota. Ogromny zasób wiedzy, do jakiego otrzymują studenci dostęp, oraz wciągające zajęcia praktyczne, które wymagają uruchomienia procesów twórczego myślenia, to podstawa studiów fizycznych. Jeśli tylko czujecie, że fizyka Was wciąga, intryguje, możecie w tej dziedzinie znaleźć odpowiedź na nurtujące Was pytania, to śmigajcie złożyć papiery na nowy rok akademicki!

Studia fizyczne w Łodzi to nie tylko zajęcia teoretyczne z matematyki i fizyki, zakuwanie wzorów i obliczanie nikomu nie potrzebnych wyników, to przede wszystkim: doświadczenia laboratoryjne, nauka programowania i obsługi oprogramowania, a także możliwość prezentowania swoich wyników przed liczną publicznością – a to umiejętność, która z pewnością przyda Wam się w życiu zawodowym.

Dzięki takiej ofercie kształcenia, fizyka przeżywa oblężenie. Politechnika Łódzka wybudowała nowoczesną siedzibę, z wyposażonymi najnowszym sprzętem laboratoriami, a Uniwersytet Łódzki w Łodzi podpisuje umowy na coraz to ciekawsze granty badawcze.

W Łodzi studia fizyczne prowadzone są tylko przez uczelnie państwowe, w tym jeden wydział i jeden instytut, a zainteresowanych nie brakuje, na rynku jest spora konkurencja, ale też sporo miejsca dla nowych, wykształconych fizyków, którzy dzięki umiejętnościom innowacyjnego i twórczego myślenia, powoli zmieniają nasz świat.

 

Studia fizyczne w Łodzi możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)
 • Studia podyplomowe

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 

Kształcenie na studiach fizycznych w Łodzi odbywa się w ramach studiów stacjonarnych. Oznacza to, że kompleksowo opracowany program zajęć możesz realizować od poniedziałku do piątku. W zależności od kierunku studiów możesz zdobywać wiedzę w ramach pierwszego lub drugiego stopnia.

Studia pierwszego stopnia to studia licencjackie (trzy lata) lub inżynierskie (trzy i pół roku). Kształcenie w tym zakresie uzupełniane jest na studiach magisterskich (drugiego stopnia), które trwają półtora roku lub dwa lata w zależności od tego, jak długi jest proces kształcenia na studiach pierwszego stopnia.

Pamiętaj, że niektóre kierunki mogą zapewnić Ci tytuł zarówno licencjata, jak i inżyniera. To zależy od tego, na jakiej uczelni studiujesz dany materiał. Poszczególne uczelnie w Łodzi oferują także studia podyplomowe, które uzupełniają wiedzę z zakresu najbardziej intrygujących pojęć.

Możesz, chociażby zdobyć dodatkowe kompetencje pedagogiczne, a w życiu zawodowym zająć się nauczaniem fizyki. Studia podyplomowe trwają od dwóch do trzech semestrów.

czytaj dalej studia w Łodzi

 

Kierunki studiów fizycznych w Łodzi

Do kategorii studiów fizycznych można zaliczyć bardzo różne kierunki w Łodzi, mające w swoim programie elementy nauczania fizyki. Prócz takich kierunków jak fizyka, fizyka medyczna, fizyka techniczna, na liście możesz znaleźć informatykę, dla której fizyka jest nieodłącznym elementem.

Wśród najpopularniejszych kierunków znajdziesz także te realizowane w języku angielskim, których ukończenie otwiera wiele drzwi do pracy na rynku międzynarodowym. Są to, chociażby science and technology czy nanotechnology. Intrygującą propozycją kształcenia okazuje się także optoelektronika, czyli dziedzina techniki, wykorzystująca specyficzne właściwości światła między innymi w celu pozyskiwania i przesyłania informacji.

Realizowanie danego kierunku studiów jest możliwe dzięki ofercie zaproponowanej przez daną uczelnię w Łodzi. Pamiętaj, że kształcenie na politechnice będzie miało inny charakter od kształcenia na uniwersytecie.

 

Najpopularniejsze kierunki studiów fizycznych:

 • fizyka
 • fizyka medyczna
 • fizyka techniczna
 • informatyka
 • nanotechnology
 • optoelektronika
 • Science and Technology

czytaj dalej kierunki studiów w Łodzi

 

Gdzie studiować studia fizyczne w Łodzi?

Kierunki fizyczne mają w swojej ofercie dwa najpopularniejsze ośrodki akademickie w Łodzi, to znaczy Politechnika Łódzka i Uniwersytet Łódzki. Każda z uczelni słynie z nowocześnie wyposażonych laboratoriów i międzynarodowych grantów, które poszerzają możliwości badawcze. Kształcenie zaś prowadzone jest przez najlepszych specjalistów i kadrę cenionych nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, naukowców.

Studia fizyczne na Politechnice Łódzkiej możesz realizować na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej. Instytut Fizyki przy współpracy z zagranicznymi uczelniami opracowuje nowatorskie rozwiązania licznych problemów fizycznych.

Studia na Uniwersytecie Łódzkim w zakresie kierunków fizycznych możesz realizować na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej. Poszczególne uczelnie mają w swojej ofercie podobne kierunki, ale zarazem różnorodne propozycje kształcenia, które uwarunkowane są specyfiką danego ośrodka akademickiego. Pamiętaj, że studia na politechnice mają charakter bardziej praktyczny w stosunku do studiów na uniwersytecie.

 

Uczelnie na których można studiować kierunki fizyczne w Łodzi

 • Politechnika Łódzka
 • Uniwersytet Łódzki

czytaj dalej uczelnie w Łodzi

 
Jak wybrać studia fizyczne w Łodzi, aby mieć dobrą pracę?

Studia fizyczne w Łodzi przygotowują abiturientów do posługiwania się przyrządami pomiarowymi: optoelektronicznymi, optycznymi, elektrycznymi i elektronicznymi, oraz do stosowania pakietów informatycznych w rozwiązywaniu problemów fizycznych i technicznych.

Teoretyczne kształcenie i inżynierskie umiejętności umożliwiają odnalezienie się w różnorodnych branżach i na różnych stanowiskach pracy.

Możesz być zatrudniony/a w przedsiębiorstwach rozwijających technologie informatyczne, optoelektroniczne i medyczne, w branży IT, laboratoriach przemysłowych lub badawczych, w branży healthcare, w przemyśle optoelektronicznym i telekomunikacyjnym, w placówkach edukacyjnych.

 

Możliwe ścieżki Twojej przyszłej kariery zawodowej:

 • fizyk teoretyczny
 • nauczyciel fizyki
 • wykładowca
 • inżynier
 • analityk
 • programista
 • astrofizyk
 • nanotechnolog
 • optoelektronik

 

Wykształcenie fizyczne pozwoli Ci odnaleźć się w przemyśle i w firmach prywatnych sektora nowoczesnych technologii, w bankowości, w szpitalach, przychodniach, klinikach, ośrodkach ochrony radiologicznej, pracowniach diagnostycznych i laboratoriach, w innych sektorach gospodarki, które wymagają jakościowej i ilościowej analizy danych oraz modelowania procesów. Wszelkiego rodzaju zawody związane z fizyką i informatyką są jednymi z najbardziej dochodowych w XXI wieku.

Wybór kierunku studiów nie jest łatwy, podobnie jak niełatwo wybrać odpowiednią uczelnię. Pamiętaj, że zawsze warto śledzić rynek pracy i zmiany, które na nim zachodzą. Prestiż wykształcenia związany jest z zapotrzebowaniem na danego specjalistę. Nie bój się również iść za marzeniami.

Warto wybrać coś, co naprawdę nas interesuje, jednakże uczelnie stawiają teraz na kompleksowy charakter kształcenia, dlatego łączą interdyscyplinarnie różnego rodzaju kierunki studiów. Bez problemu wykształcenie fizyczne połączysz z pedagogiką, grafiką czy sztuką.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 
Jak wybrać uczelnię wyższą w Łodzi?

Wybór uczelni wyższej to nie lada wyzwanie, zwłaszcza że ośrodki akademickie w Łodzi cieszą się renomą w całej Polsce. Uczelnie zapewniają wysoki standard kształcenia, przede wszystkim dzięki specjalistom, którzy prowadzą wymagające i obszerne przedmioty, a także dzięki nowocześnie urządzonym pracowniom komputerowym i laboratoryjnym, pozwalającym zrozumieć w praktyce realizowany materiał.

W Instytucie Fizyki na Politechnice Łódzkiej działa siedem zespołów naukowych, które prowadzą badania z zakresu fizyki teoretycznej, doświadczalnej i komputerowej. Uniwersytet Łódzki stworzył kilka różnych zespołów, które tworzą zdolni ludzie zajmujący się konkretnymi elementami fizyki.

Właśnie dlatego masz okazję zajmować się fotoniką, fizyką monokryształów czy chemią kwantową. Uczelnie walczą o międzynarodowe granty badawcze, a także tworzą programy stażowe w porozumieniu z przyszłymi pracodawcami absolwentów.

Niezależnie od tego, jaki ośrodek akademicki wybierzesz, możesz być pewien/pewna, że stanie on na wysokości zadania, jeśli chodzi o Twoje zapotrzebowania odnoszące się do zdobywania wiedzy i zawodowych doświadczeń.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

Czy warto iść na studia fizyczne w Łodzi?

Czas studiów potrafi wpłynąć na nasze życie i diametralnie je zmienić. Niejednokrotnie bywa tak, że kierunek, który pierwotnie wybierzemy, nie jest związany z tym, czym chcemy się zajmować. Bywa jednak tak, że z wyborem trafimy idealnie, a realizowane zajęcia i ludzie, z którymi mamy do czynienia, zmieniają nasz światopogląd i wpływają na nasze sukcesy zawodowe.

O Łodzi jako mieście akademickim mówi się dużo, przede wszystkim dlatego, że znajdziesz w niej bardzo ważne i szanowane ośrodki akademickie, znane nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Uczelnie dbają o wysokie standardy nauczania i nieustannie dążą do unowocześnienia nie tylko programu kształcenia, ale i budynków, w których studenci odbywają zajęcia. Gdzieś musisz przeprowadzać komputerowe symulacje, badania rozkładu pola elektromagnetycznego, modelowanie kinetyki oksydacji warstw czy symulacje numeryczne.

Władze miasta dbają także o dogodne wyposażenie akademików, a co za tym idzie o komfort studentów podczas wielu lat trwającej edukacji. Uczelnie oferują programy stypendialno-socjalne, które umożliwiają pełne korzystanie z atrakcji oferowanych przez miasto oraz rozwój naukowo-kulturowy.

Studenci i absolwenci mają wiele możliwości do wykazania się w trakcie konferencji naukowych, realizacji projektów międzynarodowych czy grantów badawczych. Łódź i uczelnie, które prężnie w niej działają, nie chcą pod żadnym pozorem ograniczać studentów, dlatego umożliwiają odbywanie staży i praktyk, niejednokrotnie kończących się pierwszą umową o pracę.

Studia fizyczne w Łodzi to czas spędzony w laboratoriach i nowoczesnych pracowniach. Uczelnie tworzą zespoły badawcze, takie jak na przykład Zespół Fizyki Ciekłych Kryształów czy Zespół Fizyki Dielektryków. Wszelkiego rodzaju zajęcia umożliwią Ci zdobycie niezwykłych doświadczeń i umiejętności, które mogą okazać się niezbędne w życiu zawodowym i naukowym. Pamiętaj! Jeśli studiować, to w mieście technologicznie rozwiniętym, które nie boi się innowacyjnych rozwiązań.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach fizycznych w Łodzi

Uniwersytet Łódzki w trosce o swoich studentów zawiązał Radę Biznesu przy Wydziale Fizyki. Rada ta prowadzi szereg działań na rzecz poznawania pracy fizyka poprzez obcowanie z działającymi na rynku firmami. W każdy wtorek zapraszani są przedsiębiorcy z regionu łódzkiego, którzy opowiadają o swoich działaniach oraz prowadzą wykłady eksperckie, umożliwiają również odbycie praktyk studenckich w obranym przez studenta kierunku.

Dzięki ułatwionej drodze kontaktu, dość szybko możecie znaleźć dla siebie miejsce pracy. Ukończone studia fizyczne to klucz do bram w branży informatycznej, w przemyśle farmaceutycznym, kosmetologicznym, żywieniowym oraz w sektorze nowoczesnych technologii, elektroniki, energetyki, czy medycyny.

Wielu absolwentów pozostaje w instytucjach badawczych, w których prowadzą badania np. z fototoniki, modelowania i charakteryzacji elektro-optycznej struktur półprzewodnikowych, czy z cienkowarstwowych ogniw słonecznych. Jeśli takie pojęcia przykuwają Waszą uwagę, to przemyślcie dobrze, czy Waszym powołaniem nie jest przypadkiem praca fizyka?

POPULARNE KIERUNKI W ŁODZI POLECANE DLA CIEBIE

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


POLITECHNIKA ŁÓDZKA STUDIA FIZYCZNE

Politechnika Łódzka na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej prowadzi Instytut Fizyki, który to oferuje kształcenie na kierunkach:

 • Fizyka techniczna – studia I i II stopnia, inżynierskie, magisterskie, stacjonarne
 • Science and Technology - studia I i II stopnia, studia inżynierskie, stacjonarne
 • Fizyka Medyczna - studia II stopnia, studia magisterskie, stacjonarne
 • Optoelektronika – studia II stopnia, studia magisterskie, stacjonarne

W Instytucie działa 5 zespołów badawczych, które prowadzą międzynarodowe projekty we współpracy z różnymi zagranicznymi uczelniami, są to: Zespół Fotoniki, Zespół Kryształów Biogenicznych, Zespół Fizyki Dielektryków, Zespół Fizyki Teoretycznej oraz Grupa Fizyki Molekularnej. Wielu z nich udaje się opracować nowe rozwiązania, które wpisywane są do urzędu patentowego jako autorskie sposoby rozwiązywania problemów, czy nowatorskie urządzenia opracowane podczas prac badawczych. To niezwykle istotne, by ludzie, którzy będą Was uczyć, mieli praktyczne doświadczenie w zawodzie fizyka-konstruktora. To właśnie takie osoby pomogą Wam zrealizować Wasze pomysły, które kiełkują w nieoszlifowanych jeszcze umysłach ścisłych. Współpracując z doświadczonymi naukowcami macie szansę sporo się od nich nauczyć.

dowiedz się więcej>

 


UNIWERSYTET ŁÓDZKI STUDIA FIZYCZNE

Uniwersytet Łódzki również może pochwalić się prowadzonymi badaniami, a także zdolnymi studentami i absolwentami, którzy wręcz obsypywani są nagrodami, stypendiami, takimi jak np. stypendia dla młodych wybitnych uczonych, Nagroda Naukowa Fundacji Uniwersytetu Łódzkiego, Nagroda Łódzkie Eureka, czy też za napisane prace i przeprowadzone badania - nagrody Prezesa Rady Ministrów za wyróżnione rozprawy doktorskie i magisterskie. Kierunki studiów prowadzonych na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ to:

 • Fizyka – studia stacjonarne (licencjackie, magisterskie i doktoranckie),
 • Informatyka – studia stacjonarne i niestacjonarne zaoczne (inżynierskie i magisterskie),
 • Nanotechnology – studia stacjonarne prowadzone w języku angielskim we współpracy z Wydziałem Chemii UŁ

dowiedz się więcej>

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)