Geodezja i geoinformacja

Geodezja i geoinformacja

Studia na kierunku geodezja i geoinformacja możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Geodezja i geoinformacja stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Geodezja i geoinformacja – kierunek studiów

Studia na kierunku geodezja i geoinformacja to studia inżynierskie, których program kształcenia trwa 3,5 roku (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.

Studia na kierunku geodezja i geoinformacja
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku geodezja i geoinformacja rozpocznie się 1 czerwca 2024 r. i potrwa do 30 września 2024 r. | geodezja i geoinformacja - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia na kierunku geodezja i geoinformacja możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | geodezja i geoinformacja - uczelnie >

Opis kierunku

Studia na tym kierunku łączą naukę o pomiarach ziemi z nowoczesnymi technologiami informacji przestrzennej. Studenci uczą się, jak dokładnie mierzyć i mapować powierzchnię ziemi oraz jak wykorzystywać te dane do rozwiązywania złożonych problemów związanych z planowaniem przestrzennym, ochroną środowiska i zarządzaniem zasobami. W programie uwzględniono techniki geodezyjne oraz ich zastosowanie w geoinformacji. Studenci uczą się też interpretacji danych przestrzennych i wykorzystywania ich w praktyce.

Praca po studiach

Absolwenci są przygotowani do pracy w wielu sektorach, takich jak administracja publiczna, firmy geodezyjne, przedsiębiorstwa budowalne, agencje ochrony środowiska, a także branże związane z gospodarką przestrzenną i zarządzaniem zasobami naturalnymi. Mogą pełnić role, takie jak geodeta, analityk danych przestrzennych, specjalista GIS czy konsultant do spraw zarządzania nieruchomościami.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Rekrutacja na studia na tym kierunku uwzględnia wyniki uzyskane na maturze z języka polskiego, języka obcego nowożytnego, geografii.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Geodezja i geoinformacja - zasady rekrutacji

  • Terminy rekrutacji

  • Czas trwania

  • Przedmioty maturalne

  • Limity

  • Progi

Jak wyglądają studia na kierunku geodezja i geoinformacja?

Kierunki studiów obejmujące tę tematykę związaną z naukami przyrodniczymi, technicznymi oraz nowoczesnymi technologiami informacyjnymi. Program jest zaprojektowany w taki sposób, aby studenci zdobyli wiedzę teoretyczną oraz praktyczne umiejętności niezbędne w geodezji oraz geoinformacji.

Studenci uczą się tworzenia map cyfrowych i analizy danych przestrzennych. Poznają zasady tworzenia ortofotomap, analizy obrazów satelitarnych oraz lotniczych. Omawiane są też techniki pomiarowe stosowane w budownictwie i infrastrukturze.

Uczestnicy studiów samodzielnie przygotowują projekty z zakresu geodezji lub geoinformacji z zastosowaniem zdobytej wiedzy i umiejętności. W programie uwzględniono praktyczne pomiary w terenie, naukę stosowania technik pomiarowych i analizy danych.

 

1. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku geodezja i geoinformacja możemy podzielić na:

1. Typ:

 

2. Tryb:

 

2. Zdobywana wiedza i umiejętności

Absolwenci potrafią wykonywać dokładne pomiary terenowe za pomocą różnych instrumentów geodezyjnych, takich jak tachimetry, niwelatory i GPS. Stosują zaawansowane techniki pomiarowe do określania współrzędnych i kształtu powierzchni ziemi.

Tworzą, zarządzają i analizują dane przestrzenne za pomocą oprogramowania GIS, np. ArcGIS czy QGIS. Tworzą też mapy cyfrowe i wizualizację danych geograficznych. Potrafią również interpretować dane satelitarne i lotnicze, w tym wykorzystywać technologię teledetekcji.

Wyróżnia ich również zdolność do przetwarzania i interpretacji dużych zbiorów danych przestrzennych. Potrafią stosować techniki analizy statystycznej do oceny dokładności pomiarów.

Ile trwają studia na kierunku geodezja i geoinformacja?

Studia na kierunku geodezja i geoinformacja trwają 3,5 roku lata (studia inżynierskie).

Jaka praca po studiach na kierunku geodezja i geoinformacja?

Absolwenci mogą pracować w roli geodetów terenowych, którzy prowadzą pomiary geodezyjne na potrzeby budownictwa, planowania przestrzennego i kartografii. Do ich zadań będzie też należeć wykonywanie pomiarów wysokościowych, powierzchniowych i sytuacyjnych za pomocą nowoczesnych instrumentów geodezyjnych.

Jako specjaliści do spraw GIS będą tworzyć i zarządzać bazami danych przestrzennych w oprogramowaniu GIS. Zajmą się też analizą i wizualizacją danych geograficznych dla celów planowania, ochrony środowiska i zarządzania kryzysowego.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku geodezja i geoinformacja

  • geodeta terenowy,
  • specjalista do spraw GIS,
  • kartograf,
  • specjalista do spraw teledetekcji,
  • pracownik administracji publicznej.

Dzięki różnorodnym umiejętnościom zdobytym w trakcie studiów absolwenci po tych studiach mogą pracować w dynamicznie rozwijających się branżach, które wykorzystują technologie przestrzenne do efektywnego zarządzania zasobami i planowania rozwoju przestrzennego.

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Geodezja i geoinformacja studia niestacjonarne

Geodezja i geoinformacja studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Geodezja i geoinformacja studia I stopnia

Geodezja i geoinformacja studia II stopnia

Miasta, które oferują studia na kierunku Geodezja i geoinformacja

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (0)