Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna to bardzo popularny kierunek studiów, który w interdyscyplinarny sposób łączy wiedzę z zakresu nauk humanistycznych, pedagogicznych, psychologicznych i społecznych.
Zdobywane przez studentów umiejętności odnoszą się przede wszystkim do procesów rozwoju, socjalizacji, wychowania i nauczania. Rzetelne wykształcenie i rozwinięte kompetencje są niezwykle użyteczne w przypadku organizowania i wspierania integralnego rozwoju dziecka.
Prócz wiedzy merytorycznej studenci zdobywają wykształcenie metodyczne, które niejako warunkuje podejmowanie efektywnej działalności edukacyjnej, również w ramach nauczania języka obcego.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia jednolite magisterskie
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Kierunek pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna w Rzeszowie możesz realizować w trakcie jednolitych studiów magisterskich, które trwają pięć lat, czyli dziesięć semestrów i kończą się tytułem magisterskim.
Studia pedagogiczne prowadzone są stacjonarnie i niestacjonarnie. Stacjonarna forma kształcenia to studia dzienne, które odbywają się od poniedziałku do piątku. Na uczelniach publicznych zajęcia w trybie dziennym odbywają się bezpłatnie w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne mogą być prowadzone zaocznie, to znaczy, że zajęcia odbywają się w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, lub wieczorowo, gdzie zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku nawet przez cały dzień (mimo umownej nazwy).
Nim zdecydujesz się na studia niestacjonarne, sprawdź, w jakiej formie są one realizowane. Pamiętaj także, że studia niestacjonarne są płatne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Kierunek pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna w Rzeszowie pozwoli Ci zdobyć odpowiednie kompetencje do kształcenia dzieci w klasach przedszkolnych i wczesnoszkolnych (I-III szkoły podstawowej).
Kompleksowo opracowany program studiów umożliwi Ci zdobycie wiedzy z zakresu pedagogicznych i biopsychicznych podstaw edukacji elementarnej, a także kompetencje odnoszące się do organizowania i realizacji zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, która sprowadza się także do diagnozowania i wspierania rozwoju wychowanków.
Studenci realizują różne moduły kształcenia, obejmujące między innymi moduł społeczno-humanistyczny, metodyczny, diagnostyczny, specjalnych potrzeb edukacyjnych, wspierania rozwoju dziecka, pedagogiki wczesnoszkolnej, metodyki nauczania języka obcego, psychologiczny dla nauczycieli.