Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna to jeden z najpopularniejszych kierunków humanistyczno-społecznych. Propozycja kształcenia jest idealna dla osób, które chcą pracować z dziećmi w przedszkolu lub w edukacji wczesnoszkolnej.
Kandydaci na tego typu studia muszą odznaczać się szczególnymi predyspozycjami osobowymi oraz talentem pedagogicznym, który będą mieli okazję szlifować w trakcie kształcenia.
Studia umożliwią Ci zdobycie wiedzy odnoszącej się do najnowszych tendencji i kierunków zmian we współczesnej edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, a także pozwolą Ci przygotować się do pracy w zawodzie w sposób merytoryczny i metodyczny.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia jednolite magisterskie
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną w Poznaniu możesz realizować w trakcie jednolitych studiów magisterskich, które trwają pięć lat, czyli dziesięć semestrów. Ich ukończenie umożliwi Ci posługiwanie się tytułem magistra.
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedzialku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Przygotowanie pedagogiczne w zakresie edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej wiąże się z kształceniem, które obejmuje przedmioty psychologiczno-pedagogiczne, przygotowanie merytoryczne, a także przygotowanie dydaktyczne. Oznacza to, że studenci zdobywają wiedzę odnoszącą się do filozofii ogólnej, pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej, polityki oświatowej, psychologii rozwoju człowieka i tym podobne.
Nie zabraknie także przedmiotów związanych z przygotowaniem merytorycznym i dydaktycznym do pracy nauczyciela języka polskiego, matematyki, muzyki, plastyki, przyrody i innych.
Studenci będą także zdobywać i rozwijać umiejętności związane ze wspieraniem rozwoju dziecka oraz z pracą z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Realizowane przedmioty z pewnością umożliwią Ci zrozumienie psychologicznych uwarunkowań rozwoju i zachowania człowieka.