Podczas gdy jedni nie potrafią wskazać jednoznacznych różnic pomiędzy pracą kosmetyczki, a kosmetologa, drudzy poszerzają swoje horyzonty podczas edukacji na studiach, aby w przyszłości mieć szansę na znalezienie zawodu o specyfice adekwatnej do zapotrzebowania współczesnego rynku pracy. Studia medyczne na kierunku kosmetologia są bardzo popularną, choć dość nową, propozycją edukacyjną, podejmowaną przez wielu kandydatów, zainteresowanych podjęciem zawodu, związanego z pielęgnacją skóry, włosów, paznokci oraz propagowaniu profilaktyki zdrowotnej wśród swoich klientów.
Jako że XXI wiek jest okresem, w którym coraz więcej osób, bez względu na płeć, zwraca uwagę zarówno na swój wygląd fizyczny, jak i estetykę otaczających go ludzi, popyt na usługi kosmetologiczne jest szczególnie duży. Z tego względu pragmatyzm kosmetologii jest niepodważalny, a każdy, kto zdecyduje się na podjęcie tego kierunku, nie może narzekać na niskie zarobki i niestabilne zatrudnienie.
Dla kogo są studia na kierunku kosmetologia
Mimo, że kosmetologia to niewątpliwie bardzo atrakcyjna propozycja dydaktyczna dla wielu przyszłych studentów, żywo zainteresowanych naukami przyrodniczymi oraz medycznymi, to nie każdy z przyszłych aplikantów powinien przystępować do procesu rekrutacji. Zatem jakimi cechami wyróżnia się idealny kandydat na ten kierunek? Podstawową kompetencją, którą ciężko wykształcić, jest empatia i wysokie kompetencje interpersonalne, które pozwalają na nawiązywanie kontaktów z pacjentami.
Ponadto warto, abyś nie miał problemów z nauką przedmiotów przyrodniczych, posiadał wyczucie szeroko rozumianej estetyki oraz chciał związać swoją przyszłość z zapewnianiem ludziom odpowiedniej opieki kosmetologicznej, uwzględniającej wykonywanie specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Z takim zestawem predyspozycji najpewniej osiągniesz sukces.
Przebieg niestacjonarnego trybu kształcenia zawiera się w weekendowych zjazdach, podczas których studenci zdobywają wszelkie kwalifikacje, niezbędne do podjęcia pracy w zawodzie. W praktyce oznacza to, że jeżeli podejmiesz kosmetologii zaocznie, zobowiążesz się do uczęszczania w weekendowych, całodziennych lub wielogodzinnych zjazdach, które będą się odbywać najczęściej co dwa lub trzy tygodnie, zgodnie z harmonogramem zamieszczonym na stronie internetowej wybranej uczelni. Będzie on uzależniony między innymi od rozkładu świąt i dni ustawowo wolnych od pracy w danym miesiącu.
Typ i tryb studiów
Studia niestacjonarne w Rzeszowie na kierunku kosmetologia:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Studia niestacjonarne na kierunku kosmetologia w Rzeszowie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Rzeszowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia stacjonarne (dzienne) realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach niepublicznych w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym zazwyczaj są odpłatne.
Program studiów
Nauka na studiach na kierunku kosmetologia w Rzeszowie będzie się skupiała głównie wokół kilku podstawowych nauk medycznych, takich jak dermatologia, podologia, biotechnologia, czy farmaceutyka. Ponadto studenci będą mieli okazję poznać podstawy psychologii, dzięki której praca z pacjentem okaże się dla nich czystą przyjemnością przez zrozumienie jego problemów.
Jako student kosmetologii będziesz brał udział w wielu zajęciach praktycznych, dzięki czemu zgłębisz tajniki dopasowywania konkretnych receptur kosmetycznych do stanu i potrzeb danej skóry, włosów, czy paznokci. Dzięki wszechstronnej wiedzy i świadomości zależności, jakie występują pomiędzy stylem życia, a stanem cery, zajmiesz się propagowaniem zdrowego odżywiania i profilaktyki zdrowotnej.
Czego się nauczysz na studiach
Interdyscyplinarne, medyczne kierunki studiów w Rzeszowie, powstały w odpowiedzi na narastające trendy, związane z dbaniem o estetykę własnego wyglądu i profilaktykę zdrowotną. Kosmetologia w idealny sposób wpasowuje się w potrzeby współczesnych społeczeństw, skupionych na fizycznym aspekcie funkcjonowania.
Zatem jeżeli podejmiesz ten przyszłościowy i aktualny kierunek studiów, powinieneś być przygotowany na zgłębianie szerokich zagadnień z pogranicza kilku istotnych dziedzin nauki. Przedmiotami tworzącymi siatkę studiów kosmetologicznych na większości uczelni wyższych, są między innymi:
-
receptura kosmetyczna,
-
kosmetologia pielęgnacyjna,
-
medycyna estetyczna w kosmetologii,
-
analiza kolorystyczna,
-
fizjoterapia i masaż,
-
wizaż i stylizacja,
-
technologia produkcji kosmetyków,
-
dietetyka z elementami żywienia w kosmetologii,
-
podologia.
Jakie są ceny studiów na kierunku kosmetologia w Rzeszowie
Wszystkie uczelnie w Rzeszowie, które decydują się na zaoferowanie studentom możliwości pobierania nauki w trybie niestacjonarnym, pobierają od studentów opłaty w odgórnie ustalonej kwocie. Świadomość obowiązku wnoszenia opłat za czesne jest szczególnie ważna w perspektywie zaplanowania zaplecza finansowego, koniecznego do ukończenia studiów zaocznych.
Kwota pieniężna, jaką należy uiścić w ramach opłat, z pewnością będzie się różnić w zależności od uczelni, na którą się zdecydujesz. Szczegóły znajdziesz na stronie internetowej każdej z placówek. Warto, abyś na bieżąco śledził aktualne ustalenia, wówczas nie przegapisz informacji o ewentualnych promocjach, z których warto skorzystać.
Gdzie studiować na kierunku kosmetologia w Rzeszowie
Uczelnie na których można studiować kierunek kosmetologia (zaoczne) w Rzeszowie:
czytaj dalej uczelnie w Rzeszowie