Dietetyka
Rzeszów
POKAŻ
Studia na kierunku fizjoterapia w Rzeszowie to studia jednolite magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 5 lat (studia jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra).
Studia na kierunku fizjoterapia w Rzeszowie | |
---|---|
Rok akademicki | 2023/2024 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia jednolite magisterskie |
Czas trwania | 5 lat (studia jednolite magisterskie) |
Terminy rekrutacji
Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku fizjoterapia w Rzeszowie rozpocznie się 20 kwietnia 2023 r. i potrwa do 31 lipca 2023 r. | Fizjoterapia Rzeszów - terminy rekrutacji >
Fizjoterapia to interdyscyplinarny kierunek studiów, który umożliwia zgłębianie nauk biologicznych, zwłaszcza w odniesieniu do budowy i funkcji organizmu człowieka w warunkach prawidłowych i patologicznych, a także nauk medycznych, między innymi w kontekście etiologii, patomechanizmu czy objawów i przebiegu najczęstszych chorób. Dodatkowo w trakcie kształcenia studenci poznają podstawy takich dyscyplin naukowych, jak psychologia, pedagogika, socjologia, filozofia oraz bioetyka. Pod okiem doświadczonej kadry akademickiej przyszli fizjoterapeuci zdobędą też umiejętności w zakresie diagnozowania funkcjonalnego oraz wykonywania zabiegów z fizykoterapii, kinezyterapii, terapii manualnej i masażu.
Praca po studiach
Absolwenci fizjoterapii będą mogli związać swoja karierę zawodową z pracą w placówkach ochrony zdrowia, centrach odnowy biologicznej, zakładach opieki leczniczej, a także w różnego rodzaju ośrodkach sportowych i rehabilitacyjnych. Ponadto będą kompleksowo przygotowani do przeprowadzania zróżnicowanych zabiegów rehabilitacyjnych przy użyciu specjalistycznego sprzętu fizjoterapeutycznego.
czytaj dalej wszystko o Fizjoterapia - Rzeszów
Medyczne kierunki studiów w Rzeszowie zazwyczaj posiadają taki sam lub bardzo zbliżony zestaw wymagań rekrutacyjnych. Podejście do rozszerzonej matury z biologii, chemii i fizyki jest podstawą do możliwości snucia marzeń na temat przyszłej kariery zawodowej. Kandydaci na drugi stopień studiów powinni zwrócić uwagę na oceny otrzymywane z egzaminów końcowych.
W procesie rekrutacji na studia na kierunku fizjoterapia w Rzeszowie najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
Warto mieć na uwadze fakt, że procedury rekrutacyjne mogą się istotnie różnić pomiędzy poszczególnymi uczelniami. Nie mniej prawdopodobna jest ich zmienność w zależności od wielu czynników, dlatego należy na bieżąco śledzić ustalenia odnośnie aplikacji na stronie internetowej wybranego ośrodka akademickiego – odpowiednie przygotowanie kluczem do sukcesu.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Studia na kierunku fizjoterapia w Rzeszowie można podjąć w ramach studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych na jednej uczelni publicznej – na Uniwersytecie Rzeszowskim.
Ponadto fizjoterapię stacjonarnie lub niestacjonarnie można studiować na jednej rzeszowskiej uczelni prywatnej – w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie.
Bezpłatne studia na kierunku fizjoterapia można rozpocząć tylko w ramach studiów stacjonarnych na jednej uczelni w Rzeszowie – na Uniwersytecie Rzeszowskim.
Niestacjonarne studia na kierunku fizjoterapia oferują dwie szkoły wyższe w Rzeszowie: Uniwersytet Rzeszowski oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie. Studia niestacjonarne na tym kierunku są płatne we wszystkich rzeszowskich uczelniach.
Dowiedz się więcej fizjoterpia w Rzeszowie studia niestacjonarne >
Niestacjonarna nauka na fizjoterapii w Rzeszowie jest płątna we wszystkich rzeszowskich szkołach wyższych, a cena za jeden rok akademicki wynosi od 5900 zł do 6900 zł. | ceny - fizjoterapia Rzeszów >
Niestety studia niestacjonarne na fizjoterapii w Rzeszowie są płatne we wszystkich szkołach wyższych. Bezpłatną naukę na tym kierunku można podjąć tylko w ramach studiów stacjonarnych na uczelni publicznej (Uniwersytet Rzeszowski).
Wygląd studiów na kierunku Fizjoterapia będzie uzależniony między innymi od trybu, na jaki zdecydujemy się aplikując. Możliwość podjęcia studiów stacjonarnych lub zaocznych stwarza kandydatom ogromne możliwości w kwestii pogodzenia nauki z innymi zobowiązaniami życiowymi.
Studia zaoczne, mające charakter weekendowych zjazdów, odbywających się najczęściej co dwa lub trzy tygodnie, to ukłon w stronę pracujących. Wybierając Fizjoterapię w trybie niestacjonarnym, będziesz brał udział w całodziennych spotkaniach, na których przyswoisz kierunkową wiedzę i umiejętności. Zjazdy te będą się odbywać najczęściej co dwa lub trzy tygodnie.
Studia stacjonarne nie tylko są pozbawione opłat, ale również zapewniają studentom czerpanie kierunkowej wiedzy w trakcie pięciu dni każdego tygodnia, co umożliwia dobre ugruntowanie wiedzy przez regularność i systematyczność. Pamiętaj, że prawdopodobnie szanse na rynku pracy absolwentów każdego z trybów będą identyczne, co zapewni równe szanse na współczesnym rynku pracy.
Wszelkie dolegliwości w obrębie narządów ruchu oraz wady postawy śmiało można sprowadzić do rangi chorób cywilizacyjnych. Niestety, nieustannie idący naprzód świat obfituje nie tylko w nowe osiągnięcia, ale zbiera swoje żniwo przez kształtowanie nieprawidłowych nawyków.
Siedzący lub stojący tryb życia, złe zachowania żywieniowe, konieczność dźwigania zbyt ciężkich tornistrów przez najmłodszych – wszystko to przyczynia się do złego ukształtowania postawy, co natomiast prowadzi do wystąpienia uporczywych dolegliwości bólowych i dyskomfortu, utrudniającego codzienne funkcjonowanie. Gabinety fizjoterapeutyczne są coraz bardziej oblegane, co tylko potwierdza tezę o ogromnym zapotrzebowaniu na absolwentów tego kierunku kształcenia.
Na szczęście chętnych do niesienia pomocy wyżej wspomnianym ofiarom nieprawidłowego stylu życia nie brakuje – studia w Rzeszowie na kierunku Fizjoterapia plasują się u szczytu czołówki najchętniej podejmowanych kierunków. Oznacza to, że każdego roku liczba osób ubiegających się o miejsce na uczelni znacznie przekracza liczbę wolnych miejsc. Zatem jeśli marzysz o kształceniu na fizjoterapeutę, będziesz musiał zmierzyć się z niemałą konkurencją.
Edukację na Fizjoterapii można sprowadzić do dwóch bloków – przedmiotów ogólnych oraz specjalistycznych, zgodnych z kierunkiem kształcenia obranym na dalszym etapie nauki. Przedmioty ogólne wprowadzą cię w świat zagadnień z pogranicza wszystkich nauk medycznych, co umożliwi wstępną diagnozę ewentualnych problemów zdrowotnych pacjentów oraz odesłanie do lekarza danej specjalizacji. Przedmioty kierunkowe, jak sama nazwa wskazuje, ukierunkują cię na konkretny odłam Fizjoterapii, dzięki czemu zostaniesz w kompleksowy sposób przygotowany do rozpoczęcia pracy w zawodzie.
Studia na kierunku fizjoterapia możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Studia na kierunku fizjoterapia w Rzeszowie realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.
Uczelnie w Rzeszowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
Studia medyczne na kierunku Fizjoterapia zdecydowanie nie są dla każdego. Oczywiście, do dyskryminacji daleka droga, jednak nie wszyscy będą w stanie czerpać jak najwięcej dobrego z prezentowanej treści programowej, przez co ich efektywność jako pracowników w późniejszym czasie również będzie znacznie mniejsza, niż powinna. Chciałbyś podjąć Fizjoterapię, ale nie jesteś pewien, jak wygląda sylwetka idealnego kandydata na ten kierunek?
Coś idealnego zazwyczaj nie istnieje, rozważymy więc kandydata wystarczająco dobrego. Specyfika wszystkich studiów medycznych, opierająca się na świadczeniu usług zdrowotnych pacjentom w różnym wieku, borykającym się z różnymi stanami chorobowymi oraz o różnych wymaganiach i charakterach, sprawia, że do dobrego wywiązywania się z roli zawodowej potrzebne jest nieco empatii.
Fizjoterapia niekiedy zobowiązuje pracowników do długotrwałegi pozostawania w pozycji stojącej, dlatego niezbędna będzie duża wytrzymałość fizyczna. Ponadto przyda się umiłowanie do przedmiotów przyrodniczych, a przynajmniej łatwość w ich zgłębianiu oraz chęć podjęcia pracy w zawodzie. Jeżeli posiadasz to wszystko, nie wahaj się dłużej i podejmij studia na kierunku Fizjoterapia w Rzeszowie!
Edukację na Fizjoterapii w Rzeszowie prawdopodobnie rozpoczniesz od przypomnienia sobie znanych już wiadomości z biologii, chemii oraz fizyki, co będzie stanowiło stabilny fundament pod rozwój bardziej specjalistycznych kompetencji kierunkowych. Przygotuj się na zgłębienie wiadomości z zakresu podstaw wszystkich nauk medycznych oraz psychologii – w końcu dobry kontakt z pacjentami jest kluczowy dla możliwości kompetentnego pełnienia świadczonych usług.
Praktyczne zajęcia warsztatowe, prowadzone przez sztab najlepszych wykładowców akademickich, nauczą przyszłych Fizjoterapeutów technik wykonywania masażu leczniczego, rehabilitacyjnego, relaksacyjnego, stosowania akupresury oraz akupunktury, a także tworzenia odpowiedniego klimatu w gabinecie, w zależności od potrzeb pacjenta.
Podstawy psychologii przygotują cię do nawiązywania poprawnego kontaktu z klientem i pozwolą na stworzenie atmosfery wzajemnego szacunku i zrozumienia.
Studia na kierunku fizjoterapia w Rzeszowie trwają 5 lat (studia jednolite magisterskie).
Czas potrzebny na ukończenie kształcenia na danym kierunku jest ściśle uzależniony od jego specyfiki oraz odgórnych, niezmiennych ustaleń regulaminowych. Jeśli marzysz o zostaniu fizjoterapeutą, z pewnością interesuje cię to, w jakim czasie skończysz wymaganą edukację.
Studia na kierunku Fizjoterapia mają tryb jednolitych magisterskich. Co to oznacza w praktyce? Każdy ze studentów, który postanowi przystąpić do nauki na opisywanym kierunku, będzie musiał zmierzyć się z dziesięcioma semestrami edukacji, które nie będą podzielone na komplementarne etapy.
Dopiero po upływie pięciu lat, o ile dany student nie zdecyduje się na urlop dziekański oraz zda wszystkie egzaminu w terminie, można przystąpić do obrony pracy magisterskiej, która zagwarantuje wyższe wykształcenie oraz możliwość rozpoczęcia pracy w zawodzie.
Fizjoterapia w Rzeszowie - czas trwania
Poziom studiów | czas trwania | otrzymywany tytuł |
jednolite magisterskie | 5 lat | magister |
Rozważając perspektywy zawodowe po ukończeniu danego kierunku studiów, warto najpierw uświadomić sobie cele kształcenia oraz samą specyfikę edukacji. Tym sposobem w łatwy sposób dojdziemy do wniosku, że Fizjoterapia przygotowuje do podjęcia pracy w różnorodnych placówkach medycznych, nie ograniczając się ściśle do jednej specyfiki, dzięki czemu każdy z absolwentów będzie miał możliwość dokonania najlepszego dla siebie wyboru.
Po ukończeniu Fizjoterapii będziesz mógł postarać się o zatrudnienie w:
Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Uniwersytecie Rzeszowskim oraz niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie.
W rekrutacji na studia jednolite na kierunku fizjoterapia, w roku akademickim 2022/2023, Uniwersytet Rzeszowski oferuje 110 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na UR oraz uczelni niepublicznej. Ceny wahają się od 6500 zł do 7600 zł za pierwszy rok studiów.
Uczelnie na których można studiować kierunek fizjoterapia w Rzeszowie:
czytaj dalej uczelnie w Rzeszowie
Fizjoterapia studia stacjonarne - uczelnie w Rzeszowie
Uczelnie w Rzeszowie - kierunek fizjoterapia:
Uczelnia | Forma studiów | Poziom studiów | |
---|---|---|---|
Uniwersytet Rzeszowski (Kolegium Nauk Medycznych UR) | stacjonarne, niestacjonarne | studia jednolite | więcej |
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie | stacjonarne, niestacjonarne | studia jednolite | więcej |
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności
Ustalenia rekrutacyjne prezentowane przez uczelnie w Rzeszowie mają tendencję do pewnych modyfikacji w czasie. Dlatego warto systematycznie sprawdzać bieżące postanowienia. Niezmiennym faktem jest, że aby dostać się na Fizjoterapię, należy podejść do matury, najlepiej na poziomie rozszerzonym, wykazując się dobrą znajomością zagadnień z zakresu nauk przyrodniczych. Osoby posiadające wykształcenie wyższe, chcące uzupełnić je na drugim stopniu Fizjoterapii, powinny uzyskać jak najlepsze oceny na dyplomie końcowym.
Udział w ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych może zakończyć się otrzymaniem tytułu finalisty lub laureata, co stanowi przepustkę do rozpoczęcia dowolnie wybranego kierunku studiów bez konieczności martwienia się o wynik egzaminu maturalnego.
Proces rekrutacji i dokumenty
Aby przystąpić do rekrutacji na Fizjoterapię, należy wypełnić formularz, znajdujący się na stronie internetowej uczelni, którą obraliśmy na miejsce przyswojenia wymarzonej wiedzy kierunkowej. Zakładka o nazwie „internetowa rejestracja kandydatów” zawiera wszystkie potrzebne instrukcje, sprawiając, że zarejestrowanie swojej kandydatury jest procesem niesamowicie łatwym.
Dokumentami niezbędnymi do zwieńczenia powyższego przedsięwzięcia są najczęściej: fotografia o standardowych wymiarach do dokumentów, kserokopia świadectwa maturalnego, rzetelnie wypełniony formularz, pobrany ze strony internetowej uczelni oraz dokument tożsamości kandydata.
STUDIA W RZESZOWIE - ważne informacje
FIZJOTERAPIA - ważne informacje
Ostateczna decyzja w sprawie wyboru upragnionego kierunku medycznego nie należy do najłatwiejszych. Procesu decyzyjnego tym bardziej nie ułatwia młody wiek przyszłych maturzystów oraz ich doświadczenie życiowe. Dlatego opinia starszych kolegów na temat wybranych kierunków może nieco rozjaśnić umysł.
Małgorzata, studentka pierwszego roku Fizjoterapii w Rzeszowie, mówi:
„Dlaczego wybrałam Fizjoterapię? Chyba przez moje problemy z kręgosłupem, z jakimi borykałam się w dzieciństwie. Chciałam po prostu pomagać ludziom, a zwłaszcza dzieciom, które znalazły się w podobnie niekorzystnych sytuacjach. W Rzeszowie mam wszystko, czego potrzebuję – rzetelnie przekazywaną wiedzę, miłych ludzi oraz estetykę otoczenia. Gdybym miała wybierać raz jeszcze, niczego bym nie zmieniała.”
Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Rzeszowie
#MUSISZ TO WIEDZIEĆ |
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia