Filologia norweska - Poznań

Filologia norweska - Poznań

Filologia norweska - Poznań

Studia w Poznaniu na kierunku

filologia norweska

Odkryj filologię norweską w Poznaniu i sprawdź gdzie możesz studiować

Filologia norweska - studia Poznań

Filologie, które wykraczają poza kanon filologii stricte europejskich są specjalnością szkół wyższych w Poznaniu. Uczelnie w Poznaniu proponują możliwość podjęcia wielu kierunków studiów, niedostępnych dla innych miast. Niszowe filologie charakteryzują się indywidualnym podejściem do studentów.

Rzadko który absolwent liceum nauczył się operować tak mało popularnym językiem, dlatego zajęcia z praktycznej nauki języka norweskiego (PNJN) prowadzone są od podstaw. Dopiero egzamin z tego przedmiotu przeprowadzony po pierwszym semestrze pozwala na podzielenie grupy ze względu na poziom zaawansowania językowego.

 

Czego nauczysz się na studiach

Studia w Poznaniu na kierunku filologia norweska mają formę praktycznych zajęć – laboratoriów, ćwiczeń dydaktycznych. Pozwalają na rozwinięcie umiejętności miękkich, pozyskiwania różnego typu informacji, sklejania faktów i ich kojarzenia, co jest niezbędne w późniejszym planowaniu kariery np. w charakterze tłumacza przysięgłego.

W trakcie studiów odbędziesz praktyki, podczas których nauczysz się praktycznej pracy w środowisku norweskojęzycznym. Dzięki programowi Erasmus możesz odbyć semestr studiów na Uniwersytecie w Agder lub w Oslo, co umożliwi Ci szlifowanie języka w naturalnym środowisku.

 

Jaką pracę będziesz mógł znaleźć po studiach?

Co po studiach? W ich trakcie zdążysz dogłębnie poznać kulturę oraz specyfikę życia w Norwegii i nauczysz się języka na poziomie zbliżonym do C1 (na skali poziomów biegłości językowej Rady Europy. Będziesz mógł ubiegać się o pracę w charakterze nauczyciela języka norweskiego, tłumacza lub pracować w instytucjach kultury. Dla absolwentów filologii norweskiej stoją również otworem drzwi w mediach, rozmaitych placówkach dyplomatycznych oraz firmach i korporacjach utrzymujących kontakty handlowe z Norwegią.

 

Dla kogo te studia?

Zastanawiasz się, czy jesteś odpowiednim kandydatem na studia filologiczne na kierunku Filologia norweska w Poznaniu? Ten akapit powinien rozwiać twoje największe wątpliwości. Jesteś urodzonym humanistą, którego ponadprzeciętny talent do nauki języków obcych wyróżniał pośród innych? Studia filologiczne to coś, z czym chciałbyś związać swoją przyszłość edukacyjną i zawodową? Od zawsze pasjonowała cię kultura i ukształtowanie geograficzne krajów skandynawskich, a zwłaszcza Norwegii?

Twierdząca odpowiedź na większość pytań może być doskonałym pretekstem do rozpoczęcia swojej przygody ze studiami na kierunku Filologia norweska w Poznaniu.

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W POZNANIU JEST KIERUNEK FILOLOGIA NORWESKA OD PODSTAW

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Filologia norweska w Poznaniu

W związku z tym, że Filologia norweska jest dość unikalnym kierunkiem, który cieszy się coraz większą popularnością, dostaną się na niego tylko najlepsi. Każdy z kandydatów będzie musiał zmierzyć się z językiem polskim oraz językiem obcym nowożytnym podczas egzaminu maturalnego, bowiem właśnie te przedmioty odgrywają kluczową rolę w procesie rekrutacyjnym dla Filologii norweskiej.

Należy pamiętać, że procedury rekrutacyjne mogą ulegać zmianie, dlatego bardzo istotne jest zgłębianie ustaleń władz poszczególnych uczelni na bieżąco. Pozwoli to na wzięcie udziału w całym procesie świadomie i bez ryzyka przeżywania przykrych niespodzianek.

Jak wyglądają studia na kierunku Filologia norweska w Poznaniu

Studia filologiczne w Poznaniu na kierunku Filologia norweska to nie tylko kompleksowa nauka języka norweskiego, ale również zgłębianie szczegółowej wiedzy o kulturze tego obszaru. Jako student nabędziesz umiejętności posługiwania się norweskim w mowie i piśmie, zaawansowanej gramatyki, leksyki oraz wymowy.

Poznasz społeczne, polityczne i ekonomiczne uwarunkowania, mające wpływ na kształtowanie się poglądów i kultury ludności norweskiej. Na zajęciach z literaturoznawstwa, jak sama nazwa wskazuje, wdrożysz się w najważniejsze dla Norwegów dzieła poetyckie i literackie.

Nauczysz się wykonywania tłumaczeń i przekładów językowych w sposób jak najlepiej odzwierciedlający treść oryginału. Jako że filologia należy do kanonu nauk humanistycznych, nie bez znaczenia pozostanie kształtowanie kompetencji interpersonalnych. Dzięki długim godzinom spędzonym na zespołowej pracy w grupach, nauczysz się trudnej sztuki negocjacji oraz obejmowania pozycji lidera.

Projekty, których efekty będziesz na bieżąco przedstawiać przed całą grupą kolegów z roku wzmocnią twoją pewność siebie i pogłębią posiadaną już charyzmę. Blok zajęć pedagogicznych wprowadzi cię w świat pracy z najmłodszymi i nauczy prowadzenia zajęć w sposób najbardziej przystępny i efektywny.

 

Ile trwają studia na kierunku Filologia norweska w Poznaniu

Czas trwania danego kierunku studiów jest predysponowany przez ustalenia władz samego wydziału oraz Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego. Filologię norweską w Poznaniu można podjąć w ramach studiów pierwszego oraz drugiego stopnia.

Pierwszy wariant będzie trwał sześć semestrów, a więc trzy lata, jego ukończenie zwieńczy otrzymanie przez absolwenta tytułu licencjata oraz uprawnień do podjęcia pracy w zawodzie.

Magisterskie studia drugiego stopnia na kierunku Filologia norweska w Poznaniu będą trwały cztery semestry – dwa lata, a każdy z absolwentów będzie dysponował tytułem magistra, a spektrum posiadanej przez niego wiedzy i umiejętności znacznie się rozszerzy.

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Filologia norweska w Poznaniu

Kierunki studiów w Poznaniu rządzą się własnymi prawami, jeśli chodzi o procedury rekrutacyjne. Dlatego zgłębienie regulaminu tego procesu, opracowanego przez władze wybranej przez siebie uczelni, jest szczególnie ważne w perspektywie uniknięcia ewentualnego przykrego rozczarowania.

Studia w Poznaniu na kierunku Filologia norweska cieszą się niesłabnącą popularnością przyszłych studentów ze względu na swoją innowacyjność i oryginalność – norweski to jeden z mniej powszechnych języków, który można zgłębiać w trakcie studiów, a więc możliwości zawodowe po ukończeniu tego kierunku będą bardzo obiecujące.

Kandydaci na studia pierwszego stopnia na kierunku Filologia norweska powinni już dzisiaj rozpocząć naukę do wiodących dla większości uczelni w Poznaniu przedmiotów – język obcy nowożytny oraz język polski zdany jak najlepiej na poziomie rozszerzonym powinien być biletem wstępu do rozpoczęcia Filologii norweskiej już w październiku.

Absolwenci filologicznych studiów pierwszego stopnia, którzy chcieliby zdobywać dalsze wykształcenie na Filologii norweskiej, powinni postarać się o dobre oceny na dyplomie ukończenia poprzedniego etapu edukacji.

Finaliści i laureaci językowych olimpiad i konkursów o zasięgu ogólnopolskim prawdopodobnie będą mieli na wstępie szeroko otwartą furtkę do podjęcia studiów na kierunku Filologia norweska w Poznaniu. Otrzymają oni bowiem stuprocentowy wynik z matury bez konieczności podchodzenia do egzaminu.

Kiedy już zapoznasz się z uzyskanymi przez siebie wynikami i uznasz je za odpowiednie, aby zasilić grono studentów Filologii norweskiej na jednej z poznańskich uczelni, staniesz przed koniecznością wzięcia udziału w elektronicznej rejestracji kandydatów, polegającej na wypełnieniu formularza ze strony internetowej danego wydziału o uzyskane wyniki.

Ostatnim i uznawanym przez wielu za najprzyjemniejszy etapem rekrutacji, będzie skompletowanie dokumentów i dostarczenie ich na biurko komisji rekrutacyjnej. Bez wątpienia będziesz potrzebował świadectwa maturalnego lub dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia wraz z kserokopią tych dokumentów, fotografii o wymiarach 35X45mm oraz wypełnionej deklaracji aplikacyjnej.

 

Jaka praca po studiach na kierunku Filologia norweska w Poznaniu

Coraz poważniej rozważasz podjęcie studiów na kierunku Filologia norweska w Poznaniu, a nie do końca orientujesz się w możliwościach zawodowych oferowanych przez ten kierunek? Jednego musisz być pewien – wybór będzie dosyć obszerny, podobnie jak zgłębiona w czasie studiów wiedza.

Absolwenci Filologii norweskiej z powodzeniem znajdą zatrudnienie we wszystkich instytucjach państwowych, w których wymagana jest biegła umiejętność posługiwania się norweskim zarówno w mowie, jak i piśmie. Jeśli ponadto cenisz sobie kontakt z drugim człowiekiem i niestraszny ci nawet najbardziej kapryśny i wymagający klient, będziesz mógł zasilić grono pracowników firm zajmujących się międzynarodowym handlem.

Jeśli w trakcie studiów zdecydowałeś się na szczegółowe zgłębienie zagadnień z bloku pedagogicznego, będziesz mógł spróbować swojego szczęścia w pracy dla przedszkoli, szkół i innych placówek oświatowych. Jeżeli natomiast szczególnie upodobasz sobie uczelnię, którą wybierzesz na miejsce zgłębiania potrzebnej wiedzy, będziesz mógł stać się pracownikiem naukowym tamże.

Jako abiturient Filologii norweskiej w Poznaniu, będziesz mógł skierować swoje kroki ku pracy w międzynarodowych biurach tłumaczeniowych, a po wykonaniu odpowiednich kursów dokształcających, również w sądownictwie.
Z otwartymi ramionami przyjmą cię także mass media oraz wydawnictwa książkowe – istnieje wiele tekstu w języku norweskim, który potrzebowałby lepszej adaptacji na polski. Bardziej medialne zajęcie zagwarantuje ci podjęcie pracy w telewizji lub agencjach reklamowych.

Nic nie stanie na przeszkodzie, abyś założył własną działalność gospodarczą w postaci biura tłumaczeń, szkoły językowej lub innej placówki związanej bezpośrednio z językiem norweskim. Wybór takiej drogi zarabiania pieniędzy pozwoli ci na wyeliminowanie przykrej konieczności podporządkowywania się sztywno ustalonemu grafikowy oraz niesprawiedliwym wymaganiom szefa.

 

Jakie opinie mają studia na kierunku Filologia norweska w Poznaniu

Decyzja o wyborze przyszłego kierunku studiów bywa najtrudniejszym wyzwaniem, przed którym musi stanąć cały szereg młodych ludzi. W tym trudnym procesie decyzyjnym warto się posiłkować opiniami starszych kolegów, mających na co dzień do czynienia z wybranym kierunkiem studiów.

 

Norbert, student pierwszego roku Filologii norweskiej w Poznaniu, mówi:

„Od początku mojej edukacji wiedziałem, że w przyszłości chciałbym wkroczyć na ścieżkę filologiczną. Jako że Norwegia jest moim ulubionym krajem na mapie świata, wybór szczegółowego programu mojej edukacji nie było trudne. Polecam ten kierunek wszystkim zainteresowanym Norwegią i jej obszarem kulturowym!”

KIERUNKI FILOLOGICZNE W POZNANIU

Rozwiń


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)