Filologia norweska - Poznań

Filologia norweska - Poznań

Filologia norweska - Poznań

Studia w Poznaniu na specjalności

filologia norweska

Odkryj filologię norweską w Poznaniu i sprawdź gdzie możesz studiować

Dodaj do ulubionych

21.07.2022

Filologia norweska - studia Poznań 2022

Studia na specjalności filologia norweska w Poznaniu to studia licencjackie których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).

Studia na kierunku filologia norweska od podstaw w Poznaniu
Rok akademicki 2022/2023
Forma studiów
Poziom studiów
Czas trwania

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej - Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w trybie stacjonarnym

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku filologia norweska, w roku akademickim 2022/2023, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oferuje bezpłatne studia w trybie stacjonarnym.

 

czytaj dalej wszystko o Filologia norweska - Poznań

Jakie wymagania podczas rekrutacji na specjalność Filologia norweska w Poznaniu

W związku z tym, że Filologia norweska jest dość unikalnym kierunkiem, który cieszy się coraz większą popularnością, dostaną się na niego tylko najlepsi. Każdy z kandydatów będzie musiał zmierzyć się z językiem polskim oraz językiem obcym nowożytnym podczas egzaminu maturalnego, bowiem właśnie te przedmioty odgrywają kluczową rolę w procesie rekrutacyjnym dla Filologii norweskiej.

Należy pamiętać, że procedury rekrutacyjne mogą ulegać zmianie, dlatego bardzo istotne jest zgłębianie ustaleń poszczególnych uczelni na bieżąco. Pozwoli to na wzięcie udziału w całym procesie świadomie i bez ryzyka przeżywania przykrych niespodzianek.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

Filologia norweska w Poznaniu

Jak wyglądają studia na specjalności Filologia norweska w Poznaniu

Filologie, które wykraczają poza kanon filologii stricte europejskich są specjalnością szkół wyższych w Poznaniu. Uczelnie w Poznaniu proponują możliwość podjęcia wielu kierunków studiów, niedostępnych dla innych miast. Niszowe filologie charakteryzują się indywidualnym podejściem do studentów.

Rzadko który absolwent liceum nauczył się operować tak mało popularnym językiem, dlatego zajęcia z praktycznej nauki języka norweskiego (PNJN) prowadzone są od podstaw. Dopiero egzamin z tego przedmiotu przeprowadzony po pierwszym semestrze pozwala na podzielenie grupy ze względu na poziom zaawansowania językowego.

 

1. Czego nauczysz się na studiach

Studia w Poznaniu na specjalności filologia norweska mają formę praktycznych zajęć – laboratoriów, ćwiczeń dydaktycznych. Pozwalają na rozwinięcie umiejętności miękkich, pozyskiwania różnego typu informacji, sklejania faktów i ich kojarzenia, co jest niezbędne w późniejszym planowaniu kariery np. w charakterze tłumacza przysięgłego.

W trakcie studiów odbędziesz praktyki, podczas których nauczysz się praktycznej pracy w środowisku norweskojęzycznym. Dzięki programowi Erasmus możesz odbyć semestr studiów na Uniwersytecie w Agder lub w Oslo, co umożliwi Ci szlifowanie języka w naturalnym środowisku.

2. Typ i tryb studiów:


Studia na specjalności filologia norweska możemy podzielić na:

1. Typ:

  • Studia I stopnia (licencjackie)

2. Tryb:

  • studia stacjonarne

 

Studia na specjalności filologia norweska w Poznaniu realizowane są w ramach pierwszego. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. 

Uczelnie w Poznaniu umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.

 

3. Jaką pracę będziesz mógł znaleźć po studiach?

Co po studiach? W ich trakcie zdążysz dogłębnie poznać kulturę oraz specyfikę życia w Norwegii i nauczysz się języka na poziomie zbliżonym do C1 (na skali poziomów biegłości językowej. Będziesz mógł ubiegać się o pracę w charakterze nauczyciela języka norweskiego, tłumacza lub pracować w instytucjach kultury. Dla absolwentów filologii norweskiej stoją również otworem drzwi w mediach, rozmaitych placówkach dyplomatycznych oraz firmach i korporacjach utrzymujących kontakty handlowe z Norwegią.

 

4. Dla kogo te studia?

Zastanawiasz się, czy jesteś odpowiednim kandydatem na studia filologiczne na specjalności Filologia norweska w Poznaniu? Ten akapit powinien rozwiać twoje największe wątpliwości. Jesteś urodzonym humanistą, którego ponadprzeciętny talent do nauki języków obcych wyróżniał pośród innych? Studia filologiczne to coś, z czym chciałbyś związać swoją przyszłość edukacyjną i zawodową? Od zawsze pasjonowała cię kultura i ukształtowanie geograficzne krajów skandynawskich, a zwłaszcza Norwegii?

Twierdząca odpowiedź na większość pytań może być doskonałym pretekstem do rozpoczęcia swojej przygody ze studiami na kierunku specjalność norweska w Poznaniu.

Studia filologiczne w Poznaniu na specjalności Filologia norweska to nie tylko kompleksowa nauka języka norweskiego, ale również zgłębianie szczegółowej wiedzy o kulturze tego obszaru. Jako student nabędziesz umiejętności posługiwania się norweskim w mowie i piśmie, zaawansowanej gramatyki, leksyki oraz wymowy.

Poznasz społeczne, polityczne i ekonomiczne uwarunkowania, mające wpływ na kształtowanie się poglądów i kultury ludności norweskiej. Na zajęciach z literaturoznawstwa, jak sama nazwa wskazuje, wdrożysz się w najważniejsze dla Norwegów dzieła poetyckie i literackie.

Nauczysz się wykonywania tłumaczeń i przekładów językowych w sposób jak najlepiej odzwierciedlający treść oryginału. Jako że filologia należy do kanonu nauk humanistycznych, nie bez znaczenia pozostanie kształtowanie kompetencji interpersonalnych. Dzięki długim godzinom spędzonym na zespołowej pracy w grupach, nauczysz się trudnej sztuki negocjacji oraz obejmowania pozycji lidera.

Projekty, których efekty będziesz na bieżąco przedstawiać przed całą grupą kolegów z roku wzmocnią twoją pewność siebie i pogłębią posiadaną już charyzmę. Blok zajęć pedagogicznych wprowadzi cię w świat pracy z najmłodszymi i nauczy prowadzenia zajęć w sposób najbardziej przystępny i efektywny.

Ile trwają studia na specjalności Filologia norweska w Poznaniu

Studia na specjalności Filologia norweska w Poznaniu trwają 3 lata (studia I stopnia).

Studia na specjalności Filologia norweska składa się z jednego cyklu kształcenia kształcenia. Dlatego też Filologię norweską w Poznaniu można podjąć w ramach studiów pierwszego.

Pierwszy wariant będzie trwał sześć semestrów, a więc trzy lata, jego ukończenie zwieńczy otrzymanie przez absolwenta dyplomu licencjata.

Jaka praca po studiach na specjalności Filologia norweska w Poznaniu

Coraz poważniej rozważasz podjęcie studiów na kierunku Filologia norweska w Poznaniu, a nie do końca orientujesz się w możliwościach zawodowych oferowanych przez ten kierunek? Jednego musisz być pewien – wybór będzie dosyć obszerny, podobnie jak zgłębiona w czasie studiów wiedza.

Absolwenci Filologii norweskiej z powodzeniem znajdą zatrudnienie we wszystkich instytucjach państwowych, w których wymagana jest biegła umiejętność posługiwania się norweskim zarówno w mowie, jak i piśmie. Jeśli ponadto cenisz sobie kontakt z drugim człowiekiem i niestraszny ci nawet najbardziej kapryśny i wymagający klient, będziesz mógł zasilić grono pracowników firm zajmujących się międzynarodowym handlem.

Jeśli w trakcie studiów zdecydowałeś się na szczegółowe zgłębienie zagadnień z bloku pedagogicznego, będziesz mógł spróbować swojego szczęścia w pracy dla przedszkoli, szkół i innych placówek oświatowych. Jeżeli natomiast szczególnie upodobasz sobie uczelnię, którą wybierzesz na miejsce zgłębiania potrzebnej wiedzy, będziesz mógł stać się pracownikiem naukowym tamże.

Jako abiturient Filologii norweskiej w Poznaniu, będziesz mógł skierować swoje kroki ku pracy w międzynarodowych biurach tłumaczeniowych, a po wykonaniu odpowiednich kursów dokształcających, również w sądownictwie.
Z otwartymi ramionami przyjmą cię także mass media oraz wydawnictwa książkowe – istnieje wiele tekstu w języku norweskim, który potrzebowałby lepszej adaptacji na polski. Bardziej medialne zajęcie zagwarantuje ci podjęcie pracy w telewizji lub agencjach reklamowych.

Nic nie stanie na przeszkodzie, abyś założył własną działalność gospodarczą w postaci biura tłumaczeń, szkoły językowej lub innej placówki związanej bezpośrednio z językiem norweskim. Wybór takiej drogi zarabiania pieniędzy pozwoli ci na wyeliminowanie przykrej konieczności podporządkowywania się sztywno ustalonemu grafikowy oraz niesprawiedliwym wymaganiom szefa.

 

Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów Filologia norweska?

Absolwenci Filologii norweskiej mają przed sobą wiele śnieżek kariery do wyboru. Najczęściej wybieranymi zawodami są nauczyciel, tłumacz i lektor. Jakie są ich obowiązki i ile zarabiają?

 

Nauczyciel

Zawód nauczyciela związany jest z pracą z dziećmi i młodzieżą co sprawia, że jest bardzo odpowiedzialny. Nauczyciel zajmuje się prowadzeniem zajęć dydaktyczno-oświatowych w szkole, realizuje program nauczania, przekazując zawartą w nim wiedzę, przygotowuje do egzaminów, a także realizuje zadania pedagogiczne. Mediana miesięcznych zarobków nauczyciela to 3930 zł brutto miesięcznie.

 

Lektor

Odpowiada on za prowadzenie zajęć edukacyjnych oraz szkoleń językowych, opracowuje on plan zajęć i szkoleń oraz nadzoruje postępy swoich uczniów, często prowadzi konwersacje ze swoimi uczniami, by ci mogli ćwiczyć język w praktyce. Mediana zarobków lektora to 3970 zł brutto.

 

Tłumacz

Zajmuje się tłumaczeniem tekstów z języka polskiego na język norweski lub z języka norweskiego na polski, sprawdza tłumaczenia dokonywane przez inne osoby. Do jego zadań należą także tłumaczenia ustne. Mediana zarobków tłumacza to 5740 zł brutto.

 

Copywriter

W zakresie jego obowiązków leży pisaniem artykułów, tekstów reklamowych oraz opisów produktów na strony internetowe. Zajmuje się on także tworzeniem strony internetowej oraz wymyślaniem chwytliwych sloganów. Mediana zarobków copywritera wynosi 4000 zł brutto.

Źródło: wynagrodzenia.pl (lipiec 2021)

 

Musisz pamiętać, że zarobki mogą się różnić, na co ma wpływ wiele czynników. Stawki mogą różnić się, w zależności od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, wielkości firmy, a nawet miejsca pracy – wynagrodzenie bardzo często różni się w zależności od województwa czy miasta.

Gdzie studiować na specjalność filologia norweska w Poznaniu?

 

Uczelnie na których można studiować specjalność filologia norweska w Poznaniu:

czytaj dalej uczelnie w Poznaniu

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na specjalność Filologia norweska w Poznaniu

Kierunki studiów w Poznaniu rządzą się własnymi prawami, jeśli chodzi o procedury rekrutacyjne. Dlatego zgłębienie regulaminu tego procesu, odgórnie ustalonego i przypisanego do danej uczelni, jest szczególnie ważne w perspektywie uniknięcia ewentualnego przykrego rozczarowania.

Studia w Poznaniu na specjalności Filologia norweska cieszą się niesłabnącą popularnością przyszłych studentów ze względu na swoją innowacyjność i oryginalność – norweski to jeden z mniej powszechnych języków, który można zgłębiać w trakcie studiów, a więc możliwości zawodowe po ukończeniu tego kierunku będą bardzo obiecujące.

Kandydaci na studia pierwszego stopnia na specjalności Filologia norweska powinni już dzisiaj rozpocząć naukę do wiodących przedmiotów, aby zwiększyć swoje szanse na rozpoczęcie wymarzonego kierunku studiów – język obcy nowożytny oraz język polski zdany jak najlepiej na poziomie rozszerzonym powinien być biletem wstępu do rozpoczęcia Filologii norweskiej już w październiku.

Finaliści i laureaci językowych olimpiad i konkursów o zasięgu ogólnopolskim prawdopodobnie będą mieli na wstępie szeroko otwartą furtkę do podjęcia studiów na specjalności Filologia norweska w Poznaniu. Otrzymają oni bowiem stuprocentowy wynik z matury bez konieczności podchodzenia do egzaminu.

Kiedy już zapoznasz się z uzyskanymi przez siebie wynikami i uznasz je za odpowiednie, aby zasilić grono studentów Filologii norweskiej na poznańskiej uczelni, staniesz przed zadaniem wzięcia udziału w elektronicznej rejestracji kandydatów, polegającej na wypełnieniu formularza ze strony internetowej danej uczelni o uzyskane wyniki.

Ostatnim i uznawanym przez wielu za najprzyjemniejszy etapem rekrutacji, będzie skompletowanie dokumentów i ich dostarczenie. Bez wątpienia będziesz potrzebował świadectwa maturalnego wraz z kserokopią tego dokumentu, fotografii o wymiarach 35X45mm, dowodu osobistego oraz wypełnionej deklaracji aplikacyjnej.

 

STUDIA W POZNANIU - ważne informacje

kierunki studiów w Poznaniu

studia w Poznaniu

 

FILOLOGIA NORWESKA - ważne informacje

filologia norweska studia

studia filologiczne w Poznaniu

studia filologiczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na specjalności Filologia norweska w Poznaniu

Decyzja o wyborze przyszłego kierunku studiów bywa najtrudniejszym wyzwaniem, przed którym musi stanąć cały szereg młodych ludzi. W tym trudnym procesie decyzyjnym warto się posiłkować opiniami starszych kolegów, mających na co dzień do czynienia z wybranym kierunkiem studiów.

 

Norbert, student pierwszego roku Filologii norweskiej w Poznaniu, mówi:

„Od początku mojej edukacji wiedziałem, że w przyszłości chciałbym wkroczyć na ścieżkę filologiczną. Jako że Norwegia jest moim ulubionym krajem na mapie świata, wybór szczegółowego programu mojej edukacji nie było trudne. Polecam ten kierunek wszystkim zainteresowanym Norwegią i jej obszarem kulturowym!”

Kierunki filologiczne w Poznaniu

Rozwiń

23 Uczelnie w Poznaniu

Poznań jest jednym z większych ośrodków akademickich w Polsce. Znajduje się tu osiem uczelni publicznych i aż piętnaście niepublicznych. Spośród nich przyszli studenci mogą wybrać m. in. słynny Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Politechnikę Poznańską, Uniwersytet Artystyczny, a także Akademię Muzyczną i Akademię Wychowania Fizycznego.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują poznańskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Poznaniu#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)

Popularne

studia

matura 2022

 

Teraz najważniejsze

wyniki matur 2022

matura poprawkowa 2022

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia