Współcześnie, w czasach globalizacji oraz podejmowania współpracy międzynarodowej na różnorodnych polach, znajomość języków obcych stała się atutem docenianym przez pracodawców na całym świecie. Oczywiście, nadal najpopularniejszym i uważanym za uniwersalny kod komunikacyjny językiem, pozostaje angielski, a jego znajomość jest często jednym z głównych kryteriów branych pod uwagę przez pracodawców. Jednak, aby ugruntować swoją pozycję na rynku pracy, warto poświęcić swój czas na zapoznanie się z jak największą ilością języków obcych. Umożliwia to kierunek lingwistyka stosowana w Poznaniu.
Idealnymi kandydatami na studia filologiczne będą osoby, które z łatwością uczą się nowych języków i lubią poznawać kulturę, obyczaje, historię oraz tradycje różnych krajów. Jeżeli dodatkowo poważnie myślisz o rozpoczęciu kariery w środowisku międzynarodowym, to studia na kierunku lingwistyka stosowana powinny być twoim wyborem.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku lingwistyka stosowana możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Studia na kierunku lingwistyka stosowana realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Poznaniu umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
Program studiów i przedmioty
Ze względu na zmieniającą się rzeczywistość i otwierania się Polski na rynki międzynarodowe, uczelnie w Poznaniu coraz częściej decydują się na wprowadzenie do swojej oferty studiów filologicznych, które cieszą się dużym zainteresowaniem studentów. Obecnie lingwistykę stosowaną można realizować na uczelniach, które znajdziesz w dziale poniżej.
Kierunek lingwistyka stosowana można podzielić na kilka niezależnych modułów tematycznych. Studenci będą mogli wybrać spośród lingwistyki z wiodącym językiem niemieckim, lingwistyki z wiodącym angielskim oraz lingwistyki komputerowej. Jednak we wszystkich przypadkach, najwięcej zajęć będzie poświęconych praktycznej nauce języka wiodącego i dodatkowego. Jako student, rozwiniesz także swoją wiedzę na temat:
-
historii
-
gramatyki
-
kultury języka niemieckiego i angielskiego
W programie kształcenia przewidziano także realizacje treści dotyczących literatury i sztuki danych kręgów językowych. Oprócz bloku podstawowego, w siatce zajęć znajdą się także ścieżki specjalizacyjne, do których należą: specjalizacja translatorska oraz glottodydaktyczna (nauczycielska).