Filologia polska jako obca to jeden z kierunków dla studentów-cudzoziemców oferowanych przez uczelnie w Poznaniu. W zależności od wybranej specjalności, studenci będą brać udział w zajęciach o różnym charakterze. Specjalności na tym kierunku to np.: przekładowa, wydawniczo-przekładowa czy promocja kultury polskiej.
Bez względu jednak na wybór specjalności, studenci uczą się o polskiej literaturze i historii. Dużą część zajęć stanowi przedmiot Praktyczna nauka języka polskiego, a inne przykładowe to: translatorium, warsztat lektora, leksykologia i leksykografia czy Polska wielokulturowa i wielojęzyczna.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Filologia polska jako obca możemy podzielić na:
1. Typ
Studia są realizowane jedynie w trybie stacjonarnym.
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Studia w Poznaniu na tym kierunku dają studentom szansę na poznanie faktów i zjawisk z zakresu polskiej literatury na przestrzeni lat. Mają możliwość również poznać współczesny język polski razem z jego zmianami.
Program studiów zakłada, że absolwent studiów II stopnia posiada wysokie kompetencje w zakresie tłumaczeń, doradztwa wydawniczego oraz promowania polskiej literatury za granicą.
Szkoły wyższe w Poznaniu oferujące kierunek Filologia polska jako obca dają studentom również możliwość zdobycia kompetencji, które mogą być przydatne w promocji kultury, a także w dialogu międzykulturowym.
Absolwent studiów na tym kierunku posiada również wiedzę o kulturze, życiu społecznym, kwestiach światopoglądowych itp. w Polsce.