U niektórych słowo „chemia” wywołuje zawroty głowy i grymas przerażenia. Pierwiastki, równania, atomy… Nierzadko, na poziomie licealnym, lekcje chemii to istna przeprawa, w której znudzenie przeplata się z lękiem. Na szczęście, studia chemiczne to coś zupełnie innego. To wejście do ciekawego świata, badającego naturę i właściwości substancji.
Studia chemiczne w Radomiu umożliwiają zapoznanie się z zasadami projektowania i prowadzenia technologicznych procesów chemicznych. Podczas zajęć studenci poznają wiele zagadnień, wśród których znajdują się, między innymi: chemia ogólna i nieorganiczna, technologia chemiczna, zarządzanie jakością i produktami chemicznymi, wprowadzenie do chemii związków wielocząsteczkowych, grafika inżynierska, synteza leków, farmacja przemysłowa, czy analityka techniczna i przemysłowa.
Studia chemiczne w Radomiu realizowane są w trzech modułach: Chemia medyczna, Materiałoznawstwo, Technologia. A jaka radomska uczelnia oferuje taki program kształcenia? Uniwersytet Technologiczno- Humanistyczny im. Kazimierz Pułaskiego. Studenci tej publicznej uczelni skupiają się, przede wszystkim, na technologiach przeróbki surowców kopalnych oraz pozostałych surowców naturalnych, technologiach syntezy związków nieorganicznych i organicznych, a w dalszym etapie wytwarzania, między innymi, produktów wykorzystywanych przez człowieka w życiu codziennym: tworzyw sztucznych, kosmetyków, detergentów czy leków.
Z tak szeroką wiedzą można znaleźć zatrudnienie w zakładach przetwórstwa chemicznego, czy zakładach produkcji chemii budowlanej, choć to nie jedyne możliwości, które czekają na absolwentów po ukończeniu kształcenia i uzyskaniu dyplomu. Jeśli do Waszych idoli należą: Robert Boyle, Antoine Lavoisier, czy John Dalton to studia chemiczne są oczywistym wyborem. Przekonajcie się jak wyglądają one w Radomiu.
Kierunki chemiczne
agrochemia
kosmetologia
technologia chemiczna
POKAŻ WIĘCEJ
Aby otrzymać upragniony indeks i rozpocząć studia chemiczne należy poświęcić się chemii w stu procentach, aby zdawać ją na maturze, na poziomie rozszerzonym. Z chemią łączy się matematyka, zatem do niej także należy się solidnie przyłożyć. Nie warto zapominać o języku obcym, który będzie pomocny nie tylko podczas studiów, ale także pomoże w karierze zawodowej.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Gdzie absolwent studiów chemicznych może znaleźć pracę? Czym może się zająć w życiu zawodowym? Podczas nauki rozwija swoje fascynacje i zainteresowania, wybiera ścieżki rozwiązywania zagadek i odkrywania wielu tajemnic. Na chemików czeka przemysł farmakologiczny, na przykład do opracowywania nowych formuł leków i kosmetyków.
Na chemików czeka także przemysł żywieniowy, na przykład do opracowywania lepszych metod konserwowania żywności i procesów produkcji żywności przetworzonej. W jakiej innej branży nie maleje zapotrzebowanie na chemików? Ochronie środowiska. Mogą znaleźć zatrudnienie w zakładach gospodarki komunalnej administracji rządowej i samorządowej.
Absolwenci studiów chemicznych pracują także w organizacjach rządowych i pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska; wykonują obowiązki w laboratoriach, inspektoratach, parkach narodowych, parkach krajobrazowych czy rezerwatach. Chemików znajdziemy także w Państwowej Inspekcji Sanitarnej, sprawującej kontrolę i nadzór nad warunkami higieny w różnych dziedzinach życia. Inni absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w roli nauczyciela, bądź wykładowcy.
Jak widać, absolwenci studiów chemicznych mogą wybierać spośród dróg oraz kierunków zawodowych. Warto podkreślić, że studia chemiczne zawsze będą potrzebne, zawsze będą istotne, a ich absolwenci zawsze odnajdą się na rynku pracy.
Wydział Materiałoznawstwa, Technologii i Wzornictwa:
TEMATY POWIĄZANE |