Rekrutacja i wymagania na studia chemiczne 2025/2026
Aby dostać się na studia chemiczne w Opolu musisz podjąć wyzwanie zdania egzaminu dojrzałości na bardzo wysokim poziomie. Chemia, fizyka czy matematyka - to zestaw idealny dla przyszłego chemika. Wystarczy, że po maturze weźmiesz udział w konkursie świadectw i przegonisz swoją konkurencję wybitnymi wynikami z matury.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Ile punktów na studia chemiczne w Opolu
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Opolskim na rok 2024/2025 musieli uzyskać conajmniej 30,75 punktu na chemię.
czytaj dalej progi punktowe na studia
Jak wyglądają studia chemiczne w Opolu?
Po co tak właściwie studiować chemię? Dla zysków finansowych? Czy może dla przyjemności? Można te elementy połączyć razem! Dzięki wiedzy chemicznej i umiejętnościom dokonywania eksperymentów badawczych, wyciągania wniosków i opracowywania rozwiązań palących problemów możecie ułożyć swoją karierę zawodową w dość wygodny sposób - pod względem higieny pracy i warunków finansowych. Studia chemiczne w Opolu to możliwość wejścia w tajniki pracy chemików, doświadczania różnego rodzaju przeżyć związanych z łączeniem, rozdzielaniem, powielaniem substancji o różnym działaniu.
To także możliwość wspólnego eksperymentowania z różnymi zagranicznymi grupami badawczymi. To otwarta droga do zdobycia konkretnych umiejętności powiązanych z chemią, która jest wszędzie - otacza nas, korzystamy z jej dorobku podczas każdej naszej aktywności życiowej.
Studia chemiczne w Opolu pomogą Wam zdobyć zawód, wiedzę i zebrać doświadczenia, niezbędne do znalezienia pracy zaraz po studiach. Poznajcie kierunki studiów chemicznych w Opolu, jakie możecie wybrać już przy najbliższej rekrutacji!
Praca po studiach chemicznych
Gdzie pracują chemicy? Przede wszystkim w laboratoriach i instytutach badawczych, opracowując nowe medykamenty, lekarstwa czy substancje stosowane w gospodarstwach domowych i przemyśle. Chemicy są potrzebni w większości gałęzi przemysłu, w medycynie, w kosmetologii, w farmakologii - to specjaliści, znający się na łączeniu różnych substancji, niwelujący zagrożenia, produkujący nowoczesne środki chroniące nas przed zagrożeniami.
Chemicy pracują również w przemyśle zbrojeniowym, opracowując nowe rodzaje broni, a także w przemyśle mechanicznym, pomagając konstruktorom samochodów opracować bardziej ekonomiczne pojazdy. Chemicy dokładają swoją cegiełkę do tworzenia nowych materiałów budowlanych. Absolwenci chemii mają również możliwość zaangażowania się w ratowanie świata i podjąć działania proekologicznie.
Tworząc zamienniki cennych substancji naturalnych, przyczyniają się do ochrony środowiska. To, jakiego plastiku używamy do produkcji większości rzeczy stosowanych w naszych domach ma kluczowe znaczenie - czy jest to materiał pochodzący z recyklingu czy kolejne, nowe produkty, które nie rozłożą się przez kolejne setki lat.
Na to wszystko wpływ mają chemicy. Ich umiejętności przydają się w bardzo wielu dziedzinach. Praca po studiach chemicznych, o ile jest powiązana z kierunkiem studiów i łączy się z ważną rolą dla społeczeństwa, jest dobrze opłacana. Jeśli tylko czujecie pociąg do chemii - to polecamy za nim podążyć!
MUSISZ TO WIEDZIEĆ
Jeśli chcesz wybrać się na studia chemiczne to poznaj ofertę Uniwersytetu Opolskiego i Wydziału Chemii. Możesz tu wybrać kierunki takie jak:
-
chemia - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
-
chemia i analityka żywności - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
dowiedz się więcej
Możesz również zainteresować się studiami inżynierskimi, prowadzonymi na Politechnice Opolskiej na Wydziale Mechanicznym, dostępny jest tu kierunek:
dowiedz się więcej