Studia chemiczne Łódź

Studia chemiczne Łódź

Studia chemiczne Łódź

Największy wybór studiów

chemicznych w Łodzi

Odkryj kierunki chemiczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

05.04.2024

Studia chemiczne w Łodzi 2024 | woj. łódzkie

Studia chemiczne w Łodzi możesz podjąć w 2 uczelniach publicznych: Uniwersytet Łódzki (Wydział Chemii UŁ), Politechnika Łódzka (Wydział Chemii PŁ, Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności PŁ) oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: Wyższa Szkoła Zawodowa w Łodzi. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej oraz niestacjonarnej, których program nauczania trwa od 3 do 4 lat. 

Studia chemiczne Łódź
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania od 3 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia chemiczne w Łodzi rozpocznie się 7 maja 2024 r. i potrwa do 17 września 2024 r. | terminy rekrutacji >

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia chemiczne w Łodzi w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: fizyka, chemia, matematyka.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.

Studia chemiczne w Łodzi - kierunki studiów

Uczelnia
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Advanced biobased and bioinspired materials stacjonarne I stopnia
Analityka chemiczna stacjonarne I stopnia, II stopnia
Chemia stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Chemia budowlana stacjonarne I stopnia, II stopnia
Chemia kosmetyków i farmaceutyków z elementami biznesu stacjonarne I stopnia, II stopnia
Chemia materiałów i nanotechnologia stacjonarne I stopnia, II stopnia
Chemia w kryminalistyce stacjonarne II stopnia
Inżynieria procesów przemysłowych stacjonarne II stopnia
Nanotechnologia stacjonarne I stopnia, II stopnia
Nauczanie chemii stacjonarne II stopnia
Technologia chemiczna stacjonarne I stopnia, II stopnia
Technologia kosmetyków stacjonarne II stopnia
Technologie nowoczesnych materiałów funkcjonalnych stacjonarne II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Łodzi są chemiczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Łódzka

Uniwersytet Łódzki

Grupa kierunku na uczelniach

Specjalności / ścieżki kształcenia - kierunki chemiczne w Łodzi

SORTOWANIE:

Studia chemiczne w Łodzi - podyplomowe

Grupa kierunków podyplomowych na uczelniach

Rekrutacja i wymagania na studia chemiczne 2024/2025

Chemia nie jest najbardziej obleganym kierunkiem, choć i tutaj uważajcie na wyniki swoich egzaminów maturalnych! Przedmioty, jakie interesują kadrę studiów chemicznych w Łodzi, to chemia, fizyka, biologia, matematyka, język obcy (przedmioty do wyboru) – wyboru dokładnego przedmiotu powinniście dokonać w momencie, gdy zdecydujecie się, w którym dokładnie kierunku chcecie zmierzać.

Raczej większość się pokrywa, jednak nie usypiajcie w tej kwestii swojej czujności. Na pewno zapomnijcie o zdawaniu historii sztuki i tym podobnych, tutaj nikt Was za takie kwiatki nie pochwali.

Choć chemia to bardzo twórcza dziedzina nauki – wymaga sporej dawki kreatywności, działania chemiczne polegają na łączeniu i tworzeniu.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach i kierunkach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

Ile punktów na studia chemiczne w Łodzi

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Łódzkim na rok 2023/2024 musieli uzyskać conajmniej 119 punktów na analitykę chemiczną oraz 129,5 punkta na chemię. W przypadku kierunku chemia budowlana na Politechnice Łódzkiej próg wynosił 261 punktów.

czytaj dalej progi punktowe na studia

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia chemiczne w Łodzi

Studia chemiczne w Łodzi to zestaw kierunków, dzięki którym można pozyskać wiele umiejętności. Jakich? Na przykład w zakresie: badania składu i właściwości substancji chemicznych, analizowania produktów chemicznych stosowanych w przemyśle budowlanym, analizowania leków i kosmetyków, projektowania i syntezy nanomateriałów oraz obsługi nowoczesnej aparatury badawczej, czy organizowania pracy w laboratorium.

Najpopularniejsze kierunki chemiczne w Łodzi: chemia, analityka chemiczna, chemia budowlana, chemia materiałów i nanotechnologia.

Współczesne studia chemiczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci poszczególnych kierunków otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

 

Praca po studiach chemicznych

Absolwenci studiów chemicznych pracują między innymi w laboratoriach analitycznych, zakładach branży farmaceutycznej, firmach zajmujących się produkcją materiałów budowlanych, laboratoriach środowiskowych, zakładach branży kosmetycznej, parkach nanotechnologicznych.

 

Zarobki

Średnie zarobki w Łodzi na popularnych stanowiskach związanych z dziedziną chemii wahają się od 3100 zł do 7900 zł brutto (wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od doświadczenia, stażu pracy, miejsca pracy, stanowiska).

 

Typ studiów

Jöns Jacob Berzelius stwierdził: „Tylko szatan może pisać podręczniki chemiczne (…). Wszystko zmienia się tu co parę lat”. Studia chemiczne są idealne dla tych ciekawych świata, którzy w sposób szczególny chcą zająć się badaniem natury i własności substancji, zwłaszcza przemian zachodzących pomiędzy tymi substancjami.

Możliwości rozwoju w tym zakresie nie mogło zabraknąć również w Łodzi, która staje na wysokości zadania i dba o postępowość swoich uczelni, a co za tym idzie – o rozwój studentów. Kierunki chemiczne możesz realizować zarówno na Politechnice Łódzkiej, jak i Uniwersytecie Łódzkim. Nowoczesne laboratoria i innowacyjne projekty to połączenie towarzyszące każdemu ośrodkowi akademickiemu w Łodzi.

Ci, którzy chcą studiować analitykę chemiczną, nanotechnologię, inżynierię materiałową i wiele innych kierunków, trafili bardzo dobrze. Zapoznaj się z ofertą uczelni w Łodzi i wybierz najbardziej interesujący Cię kierunek z kategorii nauk chemicznych i przyrodniczych.

 

Studia chemiczne w Łodzi możemy podzielić na:

1. Poziom studiów:

 • Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)
 • Studia podyplomowe

 

2. Forma:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia chemiczne w Łodzi są idealne dla osób, którym marzy się praca w laboratorium. Poszczególne uczelnie dbają o wysoki poziom kształcenia, a zarazem komfort studentów, którzy chcą dążyć do wiedzy. Właśnie dlatego konkretne kierunki możesz realizować zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie (chemia). Studia dzienne odbywają się od poniedziałku do piątku, kształcenie na studiach zaocznych możesz realizować w weekendy.

Kierunki chemiczne możesz studiować w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Stopień pierwszy trwa trzy lata w przypadku licencjatu (np. chemia) lub trzy i pół roku w przypadku studiów inżynierskich (np. technologie chemiczne).

Drugi stopień stanowi kontynuację studiów pierwszego stopnia. Trwa od półtora roku do dwóch lat i kończy się tytułem magistra. Uczelnie w Łodzi oferują także szereg kierunków dokształcających w postaci studiów podyplomowych (np. bezpieczeństwo w użytkowaniu i zarządzaniu substancjami chemicznymi). Kształcenie dodatkowe trwa z reguły dwa semestry.

czytaj dalej studia w Łodzi

 

Kierunki studiów chemicznych w Łodzi

Kategorię studiów chemicznych można interpretować bardzo różnorodnie. Do grupy tej należy nie tylko chemia, ale i pokrewne jej dziedziny, które są stricte związane z naukami chemicznymi, fizycznymi i biologicznymi. Z pewnością znajdą coś dla siebie zarówno Ci, którym marzy się kariera pedagogiczna bądź naukowa, jak i Ci, którzy chcą pracować w laboratorium i zajmować się analityką chemiczną.

Studia chemiczne są idealne także dla osób, które zafascynowane są powstawaniem kosmetyków bądź leków. Właśnie dlatego stworzono, chociażby technologię kosmetyków. A może chcesz mieć szczególny wpływ na przyszłość medycyny, elektroniki, farmacji? Kierunkiem przyszłości okazuje się nanotechnologia, dzięki której możesz w realny sposób przyczynić się do rozwijania współczesności.

Poszczególne kierunki mają charakter interdyscyplinarny, dlatego umożliwiają łączenie różnych nauk i rozwijanie się w zakresie czasem niezwiązanych ze sobą dziedzin. Tak naprawdę jednak chemia jest szczególnie istotna nie tylko dla medycyny, genetyki, ale i inżynierii i nowoczesnych technologii.

 

Kierunki chemiczne w Łodzi - rekrutacja 2024/2025

 • advanced biobased and bioinspired materials
 • analityka chemiczna
 • chemia
 • chemia budowlana
 • chemia kosmetyków i farmaceutyków z elementami biznesu
 • chemia materiałów i nanotechnologia
 • nanotechnologia
 • nauczanie chemii
 • technologia chemiczna
 • technologia kosmetyków

czytaj dalej kierunki studiów w Łodzi

 

Czy studia chemiczne w Łodzi są trudne?

Studia chemiczne to obszar wyższego kształcenia, o którym należy powiedzieć trochę więcej, niż kilka słów, ponieważ złożony jest nie tylko z kierunku o nazwie Chemia. To przestrzeń, w której odnaleźć można znacznie więcej propozycji, w tym między innymi coraz chętniej wybierane: Chemię budowlaną, Chemię w kryminalistyce, Analitykę chemiczną, Technologię chemiczną czy Technologię nowoczesnych materiałów funkcjonalnych. Chemia jako przedmiot realizowany w szkole średniej bywa nierzadko kłopotliwy oraz czymś, co sprawia sporo problemów. Czy na studiach jest inaczej?

Studia chemiczne w Łodzi są trudne, choć w ich obszarze odnaleźć można kierunki bardziej bądź mniej wymagające. Oczywiście, nawet jeśli ubiegamy się o przyjęcie na kierunek uznawany za stosunkowo przystępny to i tak, aby sobie na nim poradzić musimy wyróżniać się solidnym bagażem wiedzy i umiejętności. Poza tym, programy nauczania są bardzo rozbudowane i niektóre przedmioty mogą sprawiać kłopoty nawet przyszłym chemikom.

 

Gdzie studiować kierunki chemiczne w Łodzi?

Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: analityki chemicznej, nanotechnologii, chemii materiałówAbsolwenci studiów chemicznych odnajdują się w pracy w laboratoriach badawczych, firmach kosmetycznych i farmaceutycznych, branży medycznej, przemyśle spożywczym.

Studia chemiczne możesz realizować w dwóch najprężniej rozwijających się łódzkich ośrodkach akademickich, to znaczy na Uniwersytecie Łódzkimi i Politechnice Łódzkiej. Kształcenie nawet na podobnych kierunkach może być różnorodne i uwarunkowane specyfiką uczelni. Pamiętaj, że kształcenie politechniczne jest zawsze nieco bardziej praktyczne w stosunku do teoretycznego studiowania na uniwersytecie.

Studia inżynierskie znajdziesz przede wszystkim na Politechnice Łódzkiej. Do tego typu kierunków zaliczyć można, chociażby chemię budowlaną lub inżynierię materiałową. Na Uniwersytecie możesz zyskać wykształcenie licencjackie, między innymi w zakresie nauczania chemii.

Każda z uczelni szczyci się nowocześnie wyposażonymi laboratoriami chemicznymi. To umożliwia studentom i doktorantom prowadzenie licznych badań naukowych i międzynarodowych projektów chemicznych dzięki wcześniej pozyskanym grantom.

Kierunki chemiczne znajdziesz także w Wyższej Szkole Zawodowej w Łodzi. To tam możesz studiować między innymi chemię piękna.

 

Gdzie studiować kierunki chemiczne w Łodzi

 • Politechnika Łódzka
 • Uniwersytet Łódzki
 • Wyższa Szkoła Zawodowa w Łodzi

czytaj dalej uczelnie w Łodzi


Kierunki chemiczne - uczelnie publiczne (państwowe) w Łodzi

 • Politechnika Łódzka
 • Uniwersytet Łódzki

czytaj dalej uczelnie publiczne w Łodzi

 

 

Kierunki chemiczne - uczelnie niepubliczne (prywatne) w Łodzi

 • Wyższa Szkoła Zawodowa w Łodzi

czytaj dalej uczelnie prywatne w Łodzi

 

Jak wybrać studia chemiczne w Łodzi, aby mieć dobrą pracę?

Studia chemiczne są niezwykle opłacalne przede wszystkim dlatego, że dają bardzo wiele możliwości zawodowych i rozwoju osobistego. Abiturienci są zatrudniani w przedsiębiorstwach przemysłu chemicznego, spożywczego i farmaceutycznego, w laboratoriach kontrolno-pomiarowych, kontroli jakości produkcji, w ochronie środowiska. Zajmują się analityką chemiczną, a także chemią materiałową w nowoczesnych technologiach.

Tak naprawdę trudno sprecyzować, co dokładnie wpływa na dobrą pracę. Prestiżowy kierunek studiów? Umiejętności? Zainteresowania? W dzisiejszych czasach z pewnością warto kierować się zapotrzebowaniem rynku pracy, który poszukuje specjalistów chemicznych w różnorodnych branżach. Kategorii chemicznych jest bardzo wiele: medyczna, kosmetyczna, sądowa, farmaceutyczna.

Oferty kształcenia przygotowywane przez ekspertów każdej uczelni to odpowiedź na postęp wyraźnie widoczny w XXI wieku. Nanotechnologia, technologia chemiczna, inżynieria materiałowa, a nawet ochrona środowiska to tylko nieliczne kierunki, które mogą przyczynić się do znalezienia dobrze płatnej pracy.

 

Możliwe ścieżki Twojej przyszłej kariery zawodowej:

 • analityk chemiczny
 • nauczyciel chemii
 • kontroler jakości
 • inżynier technolog
 • kierownik produkcji kosmetyków
 • specjalista z zakresu projektowania, wytwarzania i badania materiałów
 • chemik
 • nanotechnolog
 • specjalista ds. ochrony środowiska

 

W trakcie poszukiwań swojej wizji kształcenia warto kierować się zainteresowaniami. Jeśli chcesz zagłębić się w świat kosmetyków i marzysz o tym, by dowiedzieć się, jak powstają, idealną propozycją mogą okazać się technologie kosmetyczne.

Innowacyjny kierunek realizowany w języku angielskim Advanced Biobased and Bioinspired Materials umożliwi Ci rozwiązywanie problemów wiążących się z szeroko pojętą tematyką biomateriałów. Abiturienci tego typu studiów budują karierę w międzynarodowych firmach, współpracując przy tym z ekspertami z zakresu medycyny, materiałoznawstwa, chemii, biologii, biochemii.

Jeśli interesujesz się budownictwem, ale ciągnie Cię ku chemii, możesz wybrać chemię budowlaną, która ułatwi Ci pracę w przedsiębiorstwach przemysłowych, działających na potrzeby budownictwa, ale także w zapleczu badawczo-rozwojowym przemysłu budowlanego. Możliwości zastosowania nauk chemicznych, biologicznych i fizycznych jest, jak widzisz, bardzo wiele.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Łodzi?

Wybór uczelni wyższej może mieć wpływ na całe nasze życie zawodowe. Ośrodki akademickie w Łodzi cieszą się dużą popularnością, dlatego nie musisz się obawiać, że Twój wybór będzie niesłuszny. Warto jednak sprecyzować, jaki styl nauczania odpowiada Ci bardziej – teoretyczny czy praktyczny?

Kształcenie inżynierskie i techniczne znajdziesz z pewnością na Politechnice Łódzkiej. Pracodawcy bardzo przychylnie patrzą na absolwentów, którzy kończą tę uczelnię. Na ciekawe oferty pracy mogą liczyć także abiturienci Uniwersytetu, który nie stroni od zajęć w laboratoriach i teoretycznych wykładów, dających duży zasób wiedzy, ważnej dla dalszej pracy naukowej.

Istotnym elementem może okazać się także kierunek, który chcesz studiować. Pamiętaj, że każda uczelnia ma swoją ofertę kształcenia, dlatego, mimo iż znajdziesz inżynierię materiałową na Politechnice, zabraknie zajęć w tym zakresie na Uniwersytecie. Niezależnie od tego, gdzie będziesz studiował/a, uczelnie w Łodzi są doskonale wyposażone i mają w swoich szeregach najlepszych specjalistów w swojej dziedzinie.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

Czy studia chemiczne w Łodzi to studia z przyszłością?

Kierunki nauk ścisłych zawsze uchodziły za perspektywiczne, ponieważ wiedza z nich płynąca wykorzystywana jest w wielu obszarach, branżach i sektorach. Studia chemiczne w Łodzi to studia z przyszłością, ponieważ pozwalają pozyskać nie tylko wiedzę, na którą zawsze będzie zapotrzebowanie, ale również liczne umiejętności. Jakie? Na przykład prowadzenia badań w laboratoriach czy wytwarzania produktów chemicznych.

Absolwenci studiów chemicznych znajdują zatrudnienie w różnych miejscach i na różnych stanowiskach i to nie tylko w przemyśle chemicznym. Bez trudu odnajdują się w przemyśle kosmetycznym, przemyśle farmaceutycznym, laboratoriach badawczych i środowiskowych, zapleczu badawczo-rozwojowym przemysłu budowlanego czy też firmach zajmujących się produkcją materiałów budowlanych.

 

Czy warto iść na studia chemiczne w Łodzi?

Łódź to miasto, które szczyci się bogatą historią, a zarazem dąży do innowacji wraz z postępującym światem. Widać to także na uczelniach, które dbają o prężny i nowoczesny rozwój swoich studentów. Wydziały poszczególnych placówek, takich jak Uniwersytet Łódzki i Politechnika Łódzka, posiadają bogato wyposażone laboratoria, które usprawniają pracę naukową i realizację międzynarodowych grantów.

Wybór studenckiego miasta powinien być uzależniony od możliwości, które oferują poszczególne placówki edukacyjne. Wysoko wyspecjalizowane kadra akademicka, koła naukowe, uczelniane inicjatywy, programy stypendialno-socjalne, wymiany to tylko nieliczne kwestie, które zwracają uwagę kandydatów na studia. Na szczęście uczelnie w Łodzi są na bieżąco z naukowymi trendami i dbają o wysokie standardy nauczania.

Bogata oferta kierunków kształcenia, których niejednokrotnie nie znajdziesz na uniwersytetach i politechnikach w innych miastach, nowoczesny program studiów wzbogacony o ilość godzin praktyk zawodowych, a także propozycje stażowe tworzone w porozumieniu z przyszłymi pracodawcami absolwentów to elementy, które Łódź z pewnością wyróżniają na tle innych ośrodków akademickich.

Władze miasta dbają także o rozwój kulturalny i sportowy młodych ludzi przyjeżdżających nie tylko z całej Polski, ale i z całego świata. Liczne imprezy i wydarzenia, a także szereg ofert rabatowych dla studentów i absolwentów sprawiają, że chętniej korzystają oni z możliwości, które są w zasięgu ich ręki.

Czy warto studiować w Łodzi, a zwłaszcza kierunki chemiczne? Dla wielu odpowiedź może być oczywista. Jeśli zechcesz prześledzić łódzki rynek pracy, zauważysz, że jest on stworzony dla absolwentów kierunków inżynierskich, technicznych, biologiczno-chemicznych. Właśnie dlatego uczelnie dbają o wysoki poziom nauczania i starają się zapewnić abiturientom jak najlepszy start w życiu zawodowym.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach chemicznych w Łodzi

Absolwenci chemii pracują w bardzo różnych miejscach – Ci, którzy dobrze znają język angielski, interesują się współczesnym światem chemii oraz mają cechy osobowości naukowca, znajdują zatrudnienie w nowoczesnych firmach badawczych, wytwarzających nowe substancje, mieszaniny, dbające o likwidację szkodliwych czynników w środowisku i tym podobnych.

Osoby, które ukończyły studia chemiczne przez czystą przyjemność, płynącą z obcowania z chemią, często pracują w szkole nauczając chemii. Jest też duża grupa chemików, pracujących w firmach kosmetycznych i farmaceutycznych - to w tej dziedzinie macie szansę na zrobienie zawrotnej kariery i zarabianie sporych sum na wakacje na Kanarach.

Również liczne ruchy ekologiczne, pracujące na rzecz środowiska i badające zmiany klimatyczne, współpracują z wieloma chemikami. Pracy w zawodzie chemika jest bardzo dużo i raczej nie powinniście mieć żadnych problemów z jej znalezieniem i wykonywaniem wyuczonego zawodu. Po studiach chemicznych w Łodzi, o ile znasz języki obce, możesz pracować w każdym miejscu na świecie, Twoja wiedza z pewnością nie będzie Cię ograniczać.

POZOSTAŁE UCZELNIE W ŁODZI NA KTÓRYCH SĄ STUDIA CHEMICZNE

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


UNIWERSYTET ŁÓDZKI STUDIA CHEMICZNE

Jak już wspominaliśmy studia chemiczne w Łodzi prowadzone są przez dwie największe publiczne uczelnie, Wydział Chemii Uniwersytetu Łódzkigo zaprasza na kierunki:

Dowiedz się więcej>


POLITECHNIKA ŁÓDZKA STUDIA CHEMICZNE

Wydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej zaprasza na studia:

Dowiedz się więcej>

 

Obydwie uczelnie prowadzą studia doktoranckie, posiadają bardzo dobrze wyposażone laboratoria chemiczne, z których korzystają studenci oraz prowadzą badania naukowe, pozyskują liczne granty na prowadzenie niejednokrotnie międzynarodowych projektów chemicznych.

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

komentarze (0)