Biotechnologia - Katowice i woj. śląskie
POKAŻ
Studia chemiczne w Katowicach i woj. śląskim możesz podjąć w 3 uczelniach publicznych: Śląskim Uniwersytecie Medycznym, Politechnice Śląskiej w Gliwicach, Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej oraz niestacjonarnej, których program nauczania trwa od 3 do 5 lat.
Studia chemiczne Katowice | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia I stopnia, studia II stopnia |
Czas trwania | od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) |
Terminy rekrutacji
Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia chemiczne w Katowicach i woj. śląskim rozpocznie się 29 kwietnia 2024 r. i potrwa do 20 września 2024 r. | terminy rekrutacji >
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia chemiczne w Katowicach w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, matematyka, fizyka, biologia.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.
Kierunki studiów | Poziom studiów | Forma studiów |
---|---|---|
Chemia | stacjonarne | I stopnia, II stopnia |
Chemia kosmetyczna | stacjonarne | I stopnia |
Chemia przemysłowa | stacjonarne | II stopnia |
Technologia chemiczna | stacjonarne | I stopnia, II stopnia |
Marzysz o karierze chemika? Chcesz zostać szalonym naukowcem? Dołóż wszelkich starań, by osiągnąć jak najlepsze wyniki na maturze z chemii i matematyki. To one są kartą wstępu na studia chemiczne w Gliwicach i Katowicach.
W ramach rekrutacji na studia chemiczne obowiązuje konkurs świadectw, podczas którego komisja kwalifikacyjna ma za zadanie wyłonić najlepszych kandydatów na studia, czyli takich, którzy już w czasie licealnym zasłużyli sobie na wysokie wyniki w nauce. Nie zapominajcie o języku obcym, najlepiej wybierzcie angielski, który z pewnością przyda Wam się podczas nauki.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach na rok 2023/2024 musieli uzyskać conajmniej 32 punkty na chemię kosmetyczną.
czytaj dalej progi punktowe na studia
szczegółowe wymagania na uczelniach
Dlaczego warto wybrać studia chemiczne w Katowicach? Głównym ośrodkiem studiów chemicznych w tym regionie jest Politechnika Śląska, w ramach której działa 70-letni Wydział Chemiczny, kształcący na wielu akredytowanych kierunkach kategorii naukowej A, czyli najlepszej. Wydział Chemiczny w Katowicach to wg rankingu Perspektywy bardzo prestiżowe miejsce studiowania, zajmuje pierwsze miejsce w województwie śląskim.
Profesjonalna kadra, nowoczesne laboratoria zachęcają do poznawania tajników wiedzy chemiczne i tworzenia innowacyjnych produktów. Chemia obecna jest w każdej dziedzinie życia, dziś żadna dziedzina nie może obejść się bez ingerencji chemików - nawet przemysł żywieniowy. To ważne, by chemicy, którzy pracują w branżach takich jak farmakologia, medycyna, czy procesy produkcji żywności, byli odpowiednio wykształceni i ukształtowani moralnie do pracy - działali na rzecz dobra, a nie szkodzili.
Chemia bowiem ma w sobie dwie strony mocy, można ją niecnie wykorzystać dla korzyści majątkowych, czego oczywiście nie polecamy. Studenci studiów chemicznych podczas nauki eksperymentują, uczą się poprzez doświadczenia, poszukują nowego. To bardzo twórcze i ciekawe studia, dające przy tym konkretne wykształcenie do wykorzystania. Podczas studiów poznacie najróżniejsze metody, techniki, narzędzia wykorzystywane w laboratoriach, pojmiecie najtrudniejsze zjawiska i procesy, z jakimi mamy do czynienia na co dzień, a nad którymi zazwyczaj się nie zastanawiamy.
Studia chemiczne to prawdziwa przygoda dla odważnych. Wymagają samodzielności, odpowiedzialności i odwagi do przekraczania granic - w wyniku takiej mieszanki osobowości z wiedzą i umiejętnościami prowadzi do odkrywania nowego, nieznanego i przydatnego - materia chemiczna wciąż ma przed nami sporo tajemnic! Jesteście gotowi na przygodę z chemią? Sprawdźcie, gdzie w Katowicach możecie podjąć studia chemiczne.
Studia chemiczne w Katowicach i woj. śląskim możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Dwustopniowy podział kształcenia dotyczy większości istniejących kierunków chemicznych. W praktyce oznacza to, że nim rozpoczniesz swoją przygodę z opisywaniem zjawisk przyrodniczych za pomocą chemicznych wzorów, aplikujesz na wybrane studia pierwszego stopnia. Jeśli wybrany przez ciebie kierunek zostanie zwieńczony uzyskaniem tytułu licencjata, twoja nauka potrwa trzy lata.
Jeżeli natomiast będziesz starał się o miano inżyniera, nauce poświęcisz o pół roku więcej czasu. Jako absolwent możesz pomyśleć o kontynuowaniu edukacji na chemicznych magisterskich studiach drugiego stopnia, które będą trwały półtora roku lub dwa lata, w zależności od tytułu, który posiadasz. Śląskie uczelnie posiadają bogatą ofertę kierunków podyplomowych, adresowanych do absolwentów studiów dowolnego stopnia.
Studia chemiczne w Katowicach i woj. śląskim możesz realizować w trybie stacjonarnym oraz zaocznym. Kształcenie dzienne zwykle cieszy się nieco większą popularnością ze względu na regularność przyswajanej wiedzy. Kształcenie niestacjonarne jest wybierane częściej przez osoby wolące edukować się w weekendy co dwa lub trzy tygodnie.
czytaj dalej studia w Katowicach i woj. śląskim
Przestrzeń studiów chemicznych w Katowicach złożona jest z kilku propozycji, dzięki którym można dowiedzieć się jak szerokie zastosowanie ma wiedza chemiczna. Studenci mają możliwość zapoznania się nie tylko z ogólnymi zagadnieniami, ale również wieloma gałęziami chemii, w tym między innymi chemią przemysłową, chemią budowlaną czy chemią żywności. Studia chemiczne w Katowicach są trudne, bowiem szczególny nacisk kładą na opanowanie umiejętności. Jakich? Między innymi w zakresie: recepturowania i kontroli jakości kosmetyków, analizy składu chemicznego żywności, oceny właściwości fizykochemicznych materiałów, określania szybkości korozji.
Kierunki chemiczne to w większości propozycje interdyscyplinarne, a więc w programie ich kształcenia odnajdziesz takie dziedziny, jak biologia, fizyka oraz matematyka. Znalezienie złotego środka pomiędzy tymi dziedzinami jest kluczowe dla zrozumienia esencji chemii, a bez tego nie może być mowy o kształceniu prawdziwych specjalistów, którzy doskonale odnajdą się na współczesnym rynku pracy.
Jeżeli chcesz realizować kierunki chemiczne w Katowicach i woj. śląskim, do wyboru będziesz miał pięć atrakcyjnych propozycji. Chociaż wybór nie jest duży, zawiera w sobie najbardziej istotne treści. Właśnie tutaj znajdziesz najbardziej popularną chemię, zgłębisz tajniki technologii chemicznej, zdecydujesz się na poznawanie inżynierii procesowej i aparatury przemysłowej, sukcesywnie pogłębisz kompetencje nanotechnologiczne oraz zapoznasz się z technologią i inżynierią chemiczną.
Śląskie kierunki chemiczne pozwolą ci na zdobycie szerokiej wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych, które wykorzystasz w wielu pragmatycznych obszarach zawodowych, związanych między innymi z medycyną, farmacją czy branżą budowlaną. Wybierz ten, w którym poczujesz się najlepiej.
Kierunki chemiczne w Katowicach i woj. śląskim - rekrutacja 2024/2025
czytaj dalej kierunki studiów w Katowicach i woj. śląskim
Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: analityki chemicznej, nanotechnologii, chemii materiałów. Absolwenci studiów chemicznych odnajdują się w pracy w laboratoriach badawczych, firmach kosmetycznych i farmaceutycznych, branży medycznej, przemyśle spożywczym.
Kierunki chemiczne w Katowicach i województwie śląskim możesz realizować na dwóch publicznych uczelniach z długoletnią tradycją akademicką i renomą. Każda z placówek wyróżnia się innym charakterem, przez co realizowane na nich kierunki będą miały zróżnicowany charakter. Jeżeli zależy ci na bardziej technicznym podejściu do wybranego kierunku chemicznego, a ty sam wyjątkowo dobrze czujesz się w dziedzinach ścisłych, prawdopodobnie powinieneś rozważyć aplikację na Politechnikę Śląską w Gliwicach.
Uniwersytet Śląski w Katowicach to uczelnia oferująca kilka atrakcyjnych kierunków, w programie których znajdziesz chemię i inne nauki przyrodnicze. Placówka ta odpowie na potrzeby osób dążących do uzyskania bardziej teoretycznej wiedzy. Oczywiście nauka na Uniwersytecie nie będzie pozbawiona warsztatowych zajęć praktycznych, jednak ich charakter nie będzie identyczny z tym prezentowanym przez śląską Politechnikę.
Gdzie studiować kierunki chemiczne w Katowicach i woj. śląskim:
Kierunki chemiczne - uczelnie publiczne (państwowe) w Katowicach i woj. śląskim
czytaj dalej uczelnie publiczne w Katowicach i woj. śląskim
Dziś synonimów dobrej pracy może być wiele – począwszy od wysokiego wynagrodzenia, przez stabilizację i normowany czas pracy, skończywszy na możliwości realizowania własnych celów i sukcesywnego rozwijania posiadanych zainteresowań. Aspiracje absolwentów studiów wyższych bardzo się różnią, dlatego nie istnieje kierunek, który zagwarantowałby każdemu zadowalającą przyszłość zawodową, a tym samym zapewnił radość z codziennego życia. Czym zatem dobra praca jest dla ciebie? Powinieneś szczerze odpowiedzieć sobie na to pytanie nim rozpoczniesz snucie refleksji na temat przyszłej drogi swojego kształcenia wyższego.
Absolwenci kierunków chemicznych mogą liczyć na zatrudnienie w laboratoriach chemicznych, nawet tych związanych z sądownictwem, podejmują satysfakcjonującą pracę w ośrodkach badawczo-rozwojowych i naukowo-badawczych, rozpoczynają karierę nauczyciela lub wykładowcy akademickiego, a ponadto mogą współpracować ze specjalistami innych branży pokrewnych, jak na przykład medycyny czy farmacji przy realizowaniu nowoczesnych receptur leczniczych. Jak sam widzisz, możliwości jest wiele. Tylko od ciebie zależy, w jaki sposób je wykorzystasz.
Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej to między innymi:
Jeśli jesteś ambitny i zależy ci na zdobywaniu większej ilości kompetencji niż wyłącznie tych gwarantowanych przez naukę na studiach, zapoznaj się z ofertą zajęć pozauczelnianych, nie rezygnuj z możliwości wypożyczenia książek i artykułów naukowych, a jeżeli cenisz sobie samodzielne poszerzanie umiejętności praktycznych, zaopatrz się w sprzęt i odczynniki chemiczne, aby lepiej poznawać tajniki tej niezwykłej nauki.
Pamiętaj, że studia chemiczne są obecnie bardzo popularne, dlatego warto zadbać o zdobywanie bardziej unikalnych kompetencji. Być może dzięki nim wyróżnisz się w interesującym cię obszarze zawodowym i zostaniesz zauważony przez pracodawców.
Wybór uczelni wyższej, na której będziesz realizował wybrany kierunek chemiczny może okazać się niełatwy. Tym bardziej, że od ostatecznie podjętej decyzji będzie zależała jakość twojego przyszłego kształcenia, jego efekty, a co za tym idzie, perspektywy ukształtowania swojego życia zawodowego.
Nim rozpoczniesz poszukiwania idealnej uczelni, powinieneś upewnić się, jaki kierunek chcesz realizować. Nie bez znaczenia pozostaje również preferowany tryb nauki, bowiem nie wszędzie będziesz mógł kształcić się niestacjonarnie.Wiele osób docenia możliwość zgłębienia opinii aktualnych i byłych studentów wybranych uczelni.
Pozwala im to na wyrobienie własnego zdania na temat poziomu kształcenia. Nie rezygnuj zatem z możliwości odwiedzenia popularnych serwisów internetowych, które ci w tym pomogą. Równie pomocne może okazać się wzięcie udziału w dniach otwartych wybranych uczelni wyższych. Najczęściej organizowane są one corocznie, dlatego zadbaj o to, aby nie przegapić najbliższego terminu.
Studia chemiczne w Katowicach pozwalają pozyskać obszerną wiedzę oraz liczne umiejętności praktyczne, a takie połączenie stanowi mocną podstawę do swobodnego poruszania się po rynku zatrudnienia. Absolwenci mogą zajmować się między innymi: wykonywaniem analiz chemicznych i fizykochemicznych nowych substancji i form leków, wykonywaniem analiz jakości produktów spożywczych, modelowaniem procesów i projektowaniem aparatury. Studia chemiczne w Katowicach to studia z przyszłością, ponieważ szeroko otwierają pole zawodowych możliwości. Do tych możliwości zaliczyć możemy między innymi: przemysł chemiczny, przemysł petrochemiczny, przemysł przetwórczy, technologiczne instytuty badawcze, biura projektowe, firmy farmaceutyczne.
Studia wyższe to czas, który dobrze wspomina znaczna większość absolwentów o ugruntowanych pozycjach zawodowych na międzynarodowym rynku pracy. Dzięki kształceniu na wybranej uczelni wyższej możesz nie tylko zgłębiać interesujące cię kwestie pod okiem wybitnych wykładowców, ale również poznawać siebie.
W praktyce oznacza to, że jest to czas wspaniały na ukształtowanie swojego charakteru, odkrycie prawdziwego powołania oraz zdobycie znajomych i przyjaciół, cennych zarówno dla życia prywatnego jak i zawodowego. Zatem czy warto realizować studia chemiczne w Katowicach i woj. śląskim? Z pewnością tak, jednak pod kilkoma istotnymi warunkami.
Studia chemiczne cieszą się popularnością wśród ciekawych świata maturzystów i absolwentów szkół średnich, którzy dopiero czekają na egzamin dojrzałości. Wynika to między innymi z faktu, że pogłębianie wiedzy o otaczającym świecie oraz nauka przeprowadzania interesujących eksperymentów jest nie tylko rozwijające, ale również stwarza doskonałe podstawy do zdobycia kompetencji nieocenionych w wielu obszarach zawodowych.
Pamiętaj jednak, że idealny kandydat na takie studia powinien interesować się dziedzinami przyrodniczymi, wykazywać zdolność do bezproblemowej nauki matematyki, a ponadto mieć plan na ukształtowanie swojego zawodowego życia po ukończeniu kształcenia.Uczelnie w Katowicach i woj. śląskim starają się iść z duchem czasu i proponują studentom program kształcenia adekwatny do wymagań dzisiejszego rynku pracy i samych pracodawców. Doskonale wyposażone sale wykładowe i pracownie, w których możliwe jest przeprowadzanie różnorakich eksperymentów pozytywnie wpływa na rozwój intelektualny przyszłych absolwentów.
Najlepsi studenci mogą liczyć na wysokie stypendia naukowe, możliwość międzynarodowej wymiany studenckiej oraz atrakcyjne zajęcia pozauczelniane. Istnieje wiele pozytywnych aspektów idących za wyborem Katowic i województwa śląskiego na miejsce zdobywania wyższego wykształcenia w obszarach związanych z chemią. Może i ty powinieneś je docenić?
czytaj dalej czy warto iść na studia
Studia, studiami, ale co potem? Dokąd się udać z dyplomem inżyniera chemii? Najprościej do laboratorium - to tu najwięcej osób zdobywa zatrudnienie. Instytuty badawcze i ośrodki naukowe, prowadzące ważne badania powiązane z chemią, to także odpowiednie miejsca dla katowickich absolwentów chemii. Jak wcześniej wspominaliśmy, chemia jest wszędzie, praktycznie w każdej dziedzinie życia, dlatego nie trudno zdobyć pracę z takim wykształceniem.
Chemików potrzebuje przemysł farmakologiczny - do opracowywania nowych formuł leków i kosmetyków, dermokosmetyków i tym podobnych, przemysł żywieniowy - do opracowywania lepszych metod konserwowania żywności i procesów produkcji żywności przetworzonej. Również branża medyczna i nowe technologie w leczeniu potrzebują dobrze przygotowanych do pracy chemików.
Dzięki wiedzy i umiejętności chemicy zmieniają świat produktów i usług. Ułatwiają, ale i dbają o środowisko, troszczą się o nasze zdrowie - abyśmy jedli mniej “chemii”, a więcej właściwych dla nas i prozdrowotnych substancji naturalnych. Człowiek ingerując w naturę zaburza jej sposób funkcjonowania, dzięki chemikom możliwe zastopowanie konsekwencji naszych działań, a także opracowywanie takich rozwiązań, by człowieka działania jak najmniej ingerowały w naturalny porządek rzeczy. Dlatego jeśli tylko poczujecie smykałkę do chemii, nie kłóćcie się z tym głosem, idźcie w kierunku misji chemicznej, która pozwoli Wam spełnić się zawodowo, a i przyczynić do dobrostanu ogółu.
Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii
TEMATY POWIĄZANE |
Jakie przedmioty zdawać na maturze
Studia na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej
Studia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego