Studia chemiczne Wrocław

Studia chemiczne Wrocław

Studia chemiczne Wrocław

Największy wybór studiów

chemicznych we Wrocławiu

Odkryj kierunki chemiczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

09.01.2024

Studia chemiczne Wrocław 2024 | woj. dolnośląskie

Studia chemiczne we Wrocławiu możesz podjąć w 2 uczelniach publicznych: Uniwersytecie Wrocławskim, Politechnice Wrocławskiej. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej oraz niestacjonarnej, których program nauczania trwa od 3 do 5 lat. 

Studia chemiczne Wrocław
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania od 3 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia chemiczne we Wrocławiu w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, matematyka, fizyka, biologia.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.

 

Studia chemiczne w mieście Wrocławiu - kierunki studiów

Uczelnia
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Chemia stacjonarne I stopnia, II stopnia
Chemia i analityka przemysłowa stacjonarne I stopnia
Chemia i inżynieria materiałów stacjonarne I stopnia, II stopnia
Chemia i toksykologia sądowa stacjonarne I stopnia, II stopnia
Chemia medyczna stacjonarne I stopnia, II stopnia
Chemistry stacjonarne I stopnia
Inżynieria chemiczna i procesowa stacjonarne I stopnia, II stopnia
Technologia chemiczna stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Zielona chemia stacjonarne I stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w mieście Wrocławiu są chemiczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Wrocławski

Politechnika Wrocławska

Grupa kierunku na uczelniach

Specjalności / ścieżki kształcenia - kierunki chemiczne w mieście Wrocławiu

SORTOWANIE:

Studia chemiczne w mieście Wrocławiu - podyplomowe

Grupa kierunków podyplomowych na uczelniach

Rekrutacja i wymagania na studia chemiczne 2024/2025

Aby dostać się na studia chemiczne, musicie przyłożyć się do nauki w szkole średniej i pięknie zdać maturę. To jedyne wymaganie komisji rekrutacyjnej - porządne wyniki z egzaminów, najbardziej ceniona jest oczywiście chemia na poziomie rozszerzonym, matematyka, fizyka i języki obce.

Pamiętajcie, by nie lekceważyć wagi dobrych wyników, ponieważ nie ma innej drogi dostania się na studia chemiczne we Wrocławiu niż przystąpienie do kwalifikacji na podstawie wyników egzaminów dojrzałości.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

Ile punktów na studia chemiczne we Wrocławiu

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Politechnice Wrocławskiej na rok 2023/2024 musieli uzyskać conajmniej 194,3 punktu na inżynierię chemiczną i procesową, 106,5 punktu na chemię i inżynierię materiałów oraz 84,2 punktu na technologię chemiczną. 

czytaj dalej progi punktowe na studia

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia chemiczne we Wrocławiu?

Jeśli fascynują Cię eksperymenty w warunkach laboratoryjnych, to studia chemiczne będą dla Ciebie wspaniałą możliwością. Nauczysz się jak wykonywać eksperymenty i przewidywać reakcje chemiczne. Poznasz sposoby badania substancji i ich przemian jakościowych.

Współcześni chemicy dążą do wyjaśnienia mechanizmów przemian na poziomie cząsteczkowym, szukają zależności między własnościami substancji, ich składem i strukturą atomową. To niezwykle trudne zadanie, które pochłania wyspecjalizowanych eksperymentatorów.

Studia chemiczne we Wrocławiu to nowoczesne kierunki kształcenia - ukierunkowane na najnowsze badania i zagadnienia chemiczne, opisywane współcześnie przez naukowców. Na Politechnice Wrocławskiej poznasz zagadnienia analityki chemicznej, chemii metaloorganicznej i chemii medycznej. Inżynieria chemiczna z pasji przerodzi się w konkretny sposób zarabiania pieniędzy. Zrozumiesz czym są procesy zachodzące w przemyśle chemicznym, jak i we wszystkich przemysłach przetwórczych.

Wiedzę tę wykorzystasz np. w dziedzinie ochrony środowiska, w projektowaniu i wykorzystywaniu aparatury stosowanej w przemyśle, w ochronie wód, powietrza, gleb. Jeśli zdecydujesz się wybrać studia chemiczne we Wrocławiu to masz szansę trafić na jeden z najlepszych wydziałów w Polsce - takim mianem cieszy się Wydział Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego.

To tu wykładają najwięksi specjaliści chemiczni, którzy uczą przyszłe pokolenia jak nie zmarnować dorobku naukowego wielu pokoleń i popchnąć na dalsze tory wiedzę chemiczną. Uniwersytet współpracuje z najlepszymi ośrodkami badawczymi z całego świata. Umożliwia swoim studentom praktyczne zdobywanie wiedzy i wyjazdy zagraniczne w celu poznania najnowszych badań i sposobów ich prowadzenia.

 

Studia chemiczne we Wrocławiu możemy podzielić na:

1. Poziom studiów:

 • Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Forma:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia chemiczne we Wrocławiu cieszą się dużą popularnością wśród świeżo upieczonych maturzystów oraz osób planujących kontynuowanie edukacji. Jeśli i ty fascynujesz się eksperymentami i działalnością laboratoryjną, swoją naukę rozpoczniesz od studiów pierwszego stopnia. Wybierając kształcenie licencjackie, staniesz przed zadaniem ukończenia sześciu semestrów nauki, co w praktyce daje trzy lata.

Przyszli inżynierowie będą studiować o pół roku dłużej. Studia magisterskie drugiego stopnia zostały stworzone z myślą o absolwentach chcących kontynuować kształcenie. W przypadku inżynierów potrwa ono półtora roku, a licencjatów – dwa lata. Alternatywą są atrakcyjne kierunki podyplomowe.

Wybrane kierunki chemiczne możesz studiować zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Edukacja na studiach dziennych realizowana jest w tygodniu, natomiast na zaocznych w weekendy co kilka tygodni. Pamiętaj, aby zapoznać się z ofertą wybranej wrocławskiej uczelni, aby upewnić się, że dany kierunek jest realizowany w danym trybie.

czytaj dalej studia we Wrocławiu

 

Kierunki studiów chemicznych we Wrocławiu

Studia chemiczne są odpowiedzią na zapotrzebowanie współczesnego rynku pracy oraz zainteresowanie samych kandydatów i studentów, aspirujących do prowadzenia kariery naukowej i badawczej. W ofercie dwóch najpopularniejszych wrocławskich uczelni wyższych nie zabrakło wielu innowacyjnych, interdyscyplinarnych propozycji, dzięki którym zostaniesz wyposażony w niezwykle cenione kompetencje. Jeżeli marzysz o karierze nauczyciela lub wykładowcy akademickiego, możesz rozważyć aplikację na chemię lub chemistry, o ile biegle władasz językiem angielskim.

Osoby zainteresowane kryminalistyką mogą studiować na chemii i toksykologii sądowej. Chemia i analityka przemysłowa, technologia chemiczna oraz inżynieria chemiczna i procesowa to kierunki adresowane przede wszystkim do umysłów ścisłych, głodnych interdyscyplinarnej wiedzy. Na chemii medycznej odnajdą się miłośnicy fizjologii człowieka, ponieważ to kierunek wszechstronny.

 

Kierunki chemiczne we Wrocławiu - rekrutacja 2024/2025

 • Chemia
 • Chemia i toksykologia sądowa
 • Chemia medyczna
 • Chemistry
 • Chemia i analityka przemysłowa
 • Chemia i inżynieria materiałów
 • Inżynieria chemiczna i procesowa
 • Technologia chemiczna

kierunki studiów we Wrocławiu

 

Gdzie studiować kierunki chemiczne we Wrocławiu?

Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: analityki chemicznej, nanotechnologii, chemii materiałówAbsolwenci studiów chemicznych odnajdują się w pracy w laboratoriach badawczych, firmach kosmetycznych i farmaceutycznych, branży medycznej, przemyśle spożywczym.

Podczas gdy jedni w pierwszej kolejności wybierają kierunek kształcenia, dla innych najistotniejsza jest uczelnia wyższa. Niezależnie do której grupy się zaliczasz, jedno jest pewne – jeżeli planujesz podjąć kształcenie na studiach chemicznych we Wrocławiu, wkrótce czeka cię wybór jednej z tamtejszych uczelni. Obie z dostępnych placówek są publiczne, dlatego przyszli aplikanci nie muszą planować swojego budżetu pod opłaty semestralne, jeżeli zdecydują się studiować dziennie.

Uniwersytet Wrocławski oraz tamtejsza Politechnika to niewątpliwie najpopularniejsze i najchętniej wybierane uczelnie wyższe we Wrocławiu. Pamiętaj, że każda z nich stawia nacisk na kształcenie nieco innych umiejętności niż druga – na Politechnikę zdecydowanie częściej kandydują osoby o zainteresowaniach technicznych, którzy cenią możliwość pogłębiania umiejętności praktycznych. Uniwersytet natomiast kładzie nacisk na kształtowanie wiedzy teoretycznej, oczywiście znajdziesz tam również praktyczne zajęcia warsztatowe.

 

Gdzie studiować kierunki chemiczne we Wrocławiu

 • Politechnika Wrocławska
 • Uniwersytet Wrocławski
czytaj dalej uczelnie we Wrocławiu


Kierunki chemiczne - uczelnie publiczne (państwowe) we Wrocławiu

 • Politechnika Wrocławska
 • Uniwersytet Wrocławski

czytaj dalej uczelnie publiczne we Wrocławiu

 

 

Jakie kierunki chemiczne we Wrocławiu wybrać, aby mieć dobrą pracę?

Kto z nas nie chciałby mieć pracy, która nie tylko przynosi w pełni zadowalające dochody, ale również rozwija intelektualnie i pomaga w realizacji wcześniej ustalonych celów? Dlatego tak wielu świeżo upieczonych maturzystów oraz absolwentów myślących o kontynuowaniu edukacji wyższej zastanawia się, na jakie kierunki chemiczne we Wrocławiu warto aplikować, aby mieć dobrą pracę. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, powinieneś wziąć pod uwagę kilka niezwykle istotnych czynników.

Jeżeli zależy ci na bezproblemowym znalezieniu zatrudnienia w zawodzie tuż po ukończeniu studiów, zapoznaj się z wiarygodnymi źródłami, informującymi o aktualnym zapotrzebowaniu na pracowników współczesnego rynku pracy. Mimo że niektóre dzisiejsze przedsiębiorstwa, laboratoria czy ośrodki naukowo-rozwojowe nie mogłyby istnieć bez intelektualnego wkładu absolwentów studiów chemicznych, prawdopodobnie istnieją kompetencje szczególnie cenione przez pracodawców.

Jeśli natomiast kierujesz się w życiu przede wszystkim swoimi zainteresowaniami i intelektualnym rozwojem w najbardziej zadowalającym się obszarze, zastanów się, czego oczekujesz od studiów na kierunkach chemicznych, przemyśl, w czym jesteś najlepszy i co tak naprawdę chciałbyś robić w przyszłości. Następnie zapoznaj się z programem wybranych kierunków i aplikuj na ten najbardziej zbieżny z twoimi predyspozycjami.
 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej

 • Chemik
 • Nauczyciel chemii
 • Kontroler jakości
 • Nanotechnolog
 • Kierownik produkcji kosmetyków
 • Laborant
 • Specjalista ds. ochrony środowiska
 • Naukowiec
 • Inżynier technolog

 

Absolwenci studiów chemicznych we Wrocławiu podejmują pracę w laboratoriach kryminalistycznych, zajmują się produkcją i kontrolą jakości kosmetyków i preparatów farmakologicznych, pracują na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Jeśli dążysz do samodzielnego rozwoju zawodowego na twoich warunkach, postarasz się o założenie własnej działalności gospodarczej.

Jak sam widzisz, możliwości są niemal nieograniczone, a od wcielenia ich w życie dzieli cię już tylko aplikacja na interesujące cię kierunki chemiczne. Pamiętaj, że każdy z nich może zapewnić ci uzyskanie zestawu kompetencji, które okażą się nieocenione na dzisiejszym rynku pracy.

czytaj dalej jakie studia wybrać
 

Jak wybrać uczelnię wyższą we Wrocławiu?

Zdecydowałeś już, że w najbliższym czasie aplikujesz na jeden z kierunków chemicznych we Wrocławiu? W takim razie najprawdopodobniej czeka cię wybór jednej z dwóch tamtejszych uczelni wyższych. Jakimi kryteriami warto się kierować podczas procesu decyzyjnego, aby dokonać najwłaściwszego wyboru?

Odpowiedź na to pytanie może spędzać sen z powiek, bowiem nie jest jednoznaczna i ogólna, a obie uczelnie gwarantują wysoką jakość kształcenia. Przede wszystkim upewnij się, jakie kierunki znajdują się w programie kształcenia każdej z wrocławskich placówek. Wydaje się oczywiste, że należy wybrać studia na tej uczelni, która umożliwia zdobywanie kompetencji z bardziej pożądanego obszaru.

Nie bój się pytać – zbierając opinie studentów i absolwentów wrocławskich uczelni wyższych oraz uczestnicząc w dniach otwartych wyrobisz sobie własne zdanie na temat plusów i minusów wynikających z podjęcia studiów w danej placówce.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię
 

Czy warto iść na studia chemiczne we Wrocławiu?

Studia wyższe wiążą się z wkraczaniem w samodzielne, odpowiedzialne, dorosłe życie. Poszerzanie sieci znajomych i przyjaciół, zdobywanie wiedzy z interesujących obszarów, odkrywanie nowych pasji, kształtowanie unikalnych kompetencji, uczestnictwo w programach stażowych i pierwsze poważne doświadczenia zawodowe towarzyszą niemal wszystkim osobom, które zdecydowały się na kształcenie wyższe.

Zatem czy warto iść na studia chemiczne we Wrocławiu? Tak, jeżeli jesteś osobą zainteresowaną dziedzinami przyrodniczymi, chciałbyś w przyszłości rozwijać karierę naukową lub badawczą, a efekty rozmaitych eksperymentów chemicznych potrafisz przewidzieć na podstawie wykonania odpowiednich obliczeń i analiz.

Zarówno Uniwersytet Wrocławski, jak i Politechnika Wrocławska to uczelnie z bardzo długą tradycją akademicką. Każdego roku przyciągają tysiące chętnych kandydatów, z których tym najlepszym udaje się zająć upragnione miejsce na liście studentów wybranego kierunku. Chociaż tak odmienne, łączy je jedno – chęć zadbania o wszechstronny rozwój intelektualny przyszłych absolwentów oraz zaoferowanie im możliwości udziału w atrakcyjnych wymianach studenckich, ponadprogramowych kursach oraz stażach.

Wrocław, poza najwyższą jakością kształcenia, zagwarantuje ci możliwość korzystania z atrakcyjnie zaprojektowanej przestrzeni miejskiej, spędzania wolnego czasu na łonie natury wrocławskich parków, ogrodów botanicznych i zoologicznych. Miłośnicy architektury będą cieszyć oko zabytkowymi kamienicami, monumentalnymi kościołami innymi budynkami sakralnymi. Chcąc się zrelaksować po wykładach, wybierzesz się do tamtejszych bibliotek, skosztujesz regionalnych dań w restauracjach, weźmiesz udział w świątecznych jarmarkach lub udasz się na zakupy do jednej z wrocławskich galerii handlowych.

Każdy z nas się różni, ale tym, co niewątpliwie łączy niemal wszystkich jest możliwość odnalezienia swojego miejsca we Wrocławiu. Znajdziesz tutaj coś dla siebie, niezależnie od twoich przekonań, aspiracji, planów i poglądów. Aplikuj na studia chemiczne we Wrocławiu, jeśli chcesz zadbać o optymalne wykształcenie w interesującym obszarze.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach chemicznych

Chemia jest wymagająca - obok cierpliwości i samozaparcia, potrzebna Wam będzie nieodparta pokusa poznawania nowych rzeczy, odwaga do eksperymentowania i umiejętność myślenia przyszłościowego - gdzie tą wiedzę można wykorzystać. Absolwenci chemii znajdują zatrudnienia w przemyśle farmaceutycznym, medycznym i kosmetycznym. Wyrób perfum, kremów, mydeł i tym podobnych preparatów, to wyniki innowacyjnych myśli chemików, połączonych z biologami.

Chemicy pracują jako kontrolerzy jakości i analitycy. Przemysł spożywczy to spore pole do zagospodarowania przez absolwentów chemii. Coraz więcej substancji pojawia się w żywności, a to znaczy, że chemicy mają coraz więcej pracy, nie tylko w kwestii sprawdzania przydatności do spożycia, ale i opracowywania nowych formuł i nowych smaków.

Firmy operujące substancjami chemicznymi podlegają stałemu nadzorowi, który pełnią właśnie absolwenci chemii, rozumiejący ów substancje i przewidujący, co może się z nimi stać. Dziedzina ochrony środowiska, ekologia daje także szerokie możliwości zaangażowania do pracy chemików - choćby przez wzgląd na konieczność badania wód, gleb, stanu środowiska.

Chemicy czuwają nad bezpieczeństwem ziemi, alarmując o niebezpiecznych substancjach w przyrodzie. Chemia jest nauką interdyscyplinarną, dlatego osoby kończące tego rodzaju studia mają spore możliwości znalezienia dobrej pracy. Nawet i w przemyśle odzieżowym, gdzie na arenę nowości wkroczyły innowacyjne tekstylia - samoczyszczące, świecące w ciemnościach, czy zmieniające kolory - to także zasługa chemików.

Jeśli jednak poczujecie, że po skończonych studiach ciągnie was powołanie nauczycielskie, to nie kłóćcie się z nim i zgłoście się do najbliższych szkół w celu poszukiwaniu etatu nauczyciela. Możecie oczywiście zostać na uczelni i rozwijać swoją karierę naukową.

MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 


POLITECHNIKA WROCŁAWSKA - STUDIA CHEMICZNE

 

Wydział Chemii

 • chemia - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne, inżynierskie i magisterskie
 • inżynieria chemiczna i procesowa - studia I i II stopnia, stacjonarne, inżynierskie i magisterskie
 • technologia chemiczna - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne, inżynierskie i magisterskie
 • inżynieria materiałowa - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne, inżynierskie i magisterskie
 • medicinal chemistry - studia II stopnia, magisterskie, stacjonarne

 


UNIWERSYTET WROCŁAWSKI - STUDIA CHEMICZNE

 

Wydział Chemii

 • chemia - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne, licencjackie i magisterskie, specjalności do wyboru: analityka chemiczna, chemia materiałów dla nowoczesnych technologii, chemia ogólna, chemia środowiskowa, informatyka chemiczna, chemia fizyczna, chemia biologiczna, chemia instrumentalna, chemia medyczna, chemia nieorganiczna i kataliza, chemia obliczeniowa, chemia organiczna, informatyka chemiczna i chemometria
 • chemia i toksykologia sądowa - studia I stopnia, stacjonarne
 • chemia medyczna - studia I stopnia, stacjonarne
 • chemistry - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne, licencjackie i magisterskie, studia w języku angielskim - organic chemistry i adwanced inorganic chemistry and catalysis
 • chemia studia międzynarodowe - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne, licencjackie i magisterskie
 • analityka i diagnostyka chemiczna - studia podyplomowe

 

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

komentarze (0)