Studia chemiczne Szczecin

Studia chemiczne Szczecin

Studia chemiczne Szczecin

Największy wybór studiów

chemicznych w Szczecinie

Odkryj kierunki chemiczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

22.05.2024

Studia chemiczne Szczecin 2024 | woj. zachodniopomorskie

Studia chemiczne w Szczecinie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej: Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej oraz niestacjonarnej, których program nauczania trwa od 3,5 roku do 5 lat. Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: analityki chemicznej, nanotechnologii, chemii materiałówAbsolwenci studiów chemicznych odnajdują się w pracy w laboratoriach badawczych, firmach kosmetycznych i farmaceutycznych, branży medycznej, przemyśle spożywczym.

Studia chemiczne Szczecin
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia chemiczne w Szczecinie rozpocznie się 6 maja 2024 r. i potrwa do 15 października 2024 r. | terminy rekrutacji >

Specjalności

Współczesne studia chemiczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci poszczególnych kierunków otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Studia chemiczne w Szczecinie - kierunki studiów

Uczelnia
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Chemia stacjonarne I stopnia
Chemical engineering stacjonarne I stopnia, II stopnia
Inżynieria chemiczna i procesowa stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Technologia chemiczna stacjonarne I stopnia, II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Szczecinie są chemiczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Grupa kierunku na uczelniach

Specjalności / ścieżki kształcenia - kierunki chemiczne w Szczecinie

SORTOWANIE:

Rekrutacja i wymagania na studia chemiczne 2024/2025

Łatwo zgadnąć, że w procesie rekrutacyjnym na studia chemiczne biorą udział ci, z dobrymi wynikami z chemii. Ale to nie koniec wytężonych przygotowań na studia. Warto postarać się o dobre wyniki z  biologii, matematyki i fizyki, czyli przedmiotów, z którymi chemia się łączy i dlatego również są brane podczas procesu rekrutacji.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia chemiczne w Szczecinie?

Lubisz nauki ścisłe? Jest między wami chemia? Jeśli tak, to wybierz studia chemiczne! W którym mieście? W Szczecinie. Dlaczego stolica województwa zachodniopomorskiego jest atrakcyjna dla przyszłych studentów? Przede wszystkim dlatego, że zdobytą wiedzę mogą wykorzystać na miejscu, w warunkach, których poza okolicami pomorskimi nie znajdą nigdzie indziej.

Studia chemiczne w Szczecinie to możliwość nauki na prestiżowej uczelni, opierającej kształcenie na badaniach naukowych i dostosowanej do potrzeb gospodarki rynkowej. Tą uczelnią, jedyną która oferuje kształcenie z zakresu studiów chemicznych, jest Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, powstały w 2009 roku, z połączenia Akademii Rolniczej w Szczecinie i Politechniki Szczecińskiej.

Biały fartuch, wielkie okulary i mnóstwo dymiących się fiolek, poustawianych w każdym kącie- czy tak wygląda chemik? Chemia jest bardzo obszerną dziedziną wiedzy, która na dodatek wciąż dynamicznie się rozwija, zatem zmienia się obraz współczesnego chemika oraz program studiów, dostosowany do obecnej rzeczywistości. 

A czy istnieje wzór chemiczny idealnego chemika? Wzoru chemicznego nie ma, natomiast pewne jest, że każdy kandydat na studia chemiczne musi wykazywać się swoistym połączeniem umysłu ścisłego, cierpliwości, dyscypliny, logicznego myślenia i ciekawości świata. Na bazie pracy chemików opiera się wiele gałęzi przemysłu, między innymi paliwowy czy spożywczy. Chcesz dołączyć do bardzo ważnych dla przemysłu naukowców? Jeśli tak, to zobacz co proponują kandydatom studia chemiczne w Szczecinie.

Czy studia chemiczne w Szczecinie są trudne?

Studia chemiczne to obszar kształcenia, który reprezentowany jest przede wszystkim przez kierunek Chemia, ale w stolicy województwa zachodniopomorskiego można odnaleźć także inne, ciekawe propozycje, takie jak między innymi: Technologia chemiczna czy Inżynieria chemiczna i procesowa. Chemia, jaką znamy ze szkoły średniej, często zaliczana jest do przedmiotów trudnych, sprawiających kłopoty, co może podpowiadać jaki poziom kształcenia występuje na studiach.

Studia chemiczne w Szczecinie są trudne, a programy kształcenia wypełnione są po brzegi. Są to studia o praktycznym charakterze, których podstawowym celem jest rozwijanie określonych umiejętności, w tym między innymi w zakresie: planowania i przeprowadzania syntez, obsługi nowoczesnych programów wspomagających obliczenia inżynierskie, realizowania procesów związanych z otrzymywaniem i modyfikacją różnorodnych materiałów. Studia chemiczne oparte są na naukach ścisłych, a zatem aby móc sobie na nich poradzić należy wyróżniać się zdolnościami prowadzenia rozmaitych obliczeń.

Czy studia chemiczne w Szczecinie to studia z przyszłością?

Kształcenie na studiach chemicznych w Szczecinie prowadzi do pozyskania rozległej wiedzy i opanowania wielu umiejętności. Absolwenci wyróżniają się zdolnościami: wydzielania związków czynnych biologicznie z materiału roślinnego, oczyszczania związków zsyntezowanych i pochodzenia naturalnego, badania paliw, alkoholi, środków psychoaktywnych, leków, kosmetyków, projektowania procesów i urządzeń dla przemysłu chemicznego, biotechnologicznego, farmaceutycznego i petrochemicznego czy też nadzorowania funkcjonowania instalacji przemysłowych. Studia chemiczne w Szczecinie to studia z przyszłością, ponieważ wymienione umiejętności mają dużą wartość i poszukiwane są na współczesnym rynku, otwierając tym samym liczne drzwi karier zawodowych. A kariery te można rozwijać między innymi w: zakładach przemysłu chemicznego, zakładach przemysłu rafineryjnego, zakładach biotechnologicznych, służbach kontroli środowiska, firmach konsultingowych, zakładach przemysłu spożywczego. Lista możliwości na wymienionych miejscach się nie kończy. Opcji jest znacznie więcej.

 

 

Praca po studiach chemicznych w Szczecinie

Chemików można spotkać w wielu branżach. Pracują w przedsiębiorstwach chemicznych, paliwowych, farmaceutycznych, spożywczych, sanitarno- epidemiologicznych, czy wodociągowych. Praca czeka także w licznych ośrodkach badawczych, bądź na uczelniach, na których absolwenci studiów mogą kontynuować swoją karierę naukową.

I wielu właśnie taką drogę zawodową wybiera, pracując nad odkryciami, które zrewolucjonizują rynek. Szczególnym sektorem (z branży spożywczej), w którym chemicy znajdują zatrudnienie jest żywność dla dzieci.

Jest ona wielokrotnie badana i testowana, gdyż powinna zawierać jak najmniej szkodliwych substancji. Kompleksowe ujęcie produktów zapewnia bezpieczeństwo spożycia również w przypadku alergików, czy osób z nietolerancją, na przykład laktozy, czy glutenu. Dokładnie określona praca uzależniona jest od ukończonego kierunku i specjalności, lecz pewnym jest, że chemicy na nudę nie mogą narzekać.

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


ZACHODNIOPOMORSKI UNIWERSYTET TECHNOLOGICZNY W SZCZECINIE STUDIA CHEMICZNE

Wydział Technologii i Inżynierii Chemii:

  • Chemia- studia I i II- stopnia. Specjalności: Chemia ogólna i analityka chemiczna, Chemia bioorganiczna;
  • Inżynieria Chemiczna i Procesowa- studia I- stopnia;
  • Nanotechnologia- studia I i II- stopnia. Specjalności: Nanomateriały funkcjonalne, Polimerowebio- i nanomateriały, Nanonauki i Nanotechnologie, Nano- biomateriały, Nanokompozyty.
  • Technologia chemiczna- studia I i II- stopnia. Specjalności: Technologia chemiczna nieorganiczna, Technologia chemia organiczna, Technologia polimerów, Biopolimery i biomateriały, Biotechnologia przemysłowa, Technologia leków i pestycydów, Technologia nieorganiczna, Technologia podstawowej syntezy organicznej, Technologia środków pomocniczych i kosmetyków, Technologia tworzyw sztucznych, włókien i elastomerów, Technologia wody i inżynierii środowiska, Technologie jądrowe, Inorganic Chemical Technology.
  • Ochrona środowiska- studia I i II- stopnia. Specjalności: Procesy i aparaty w ochronie środowiska, Analityka w ochronie środowiska, Technologie ochrony środowiska i materiałów ekologicznych.

dowiedz się więcej 

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

komentarze (0)