Studia chemiczne Lublin

Studia chemiczne Lublin

Studia chemiczne Lublin

Największy wybór studiów

chemicznych w Lublinie

Odkryj kierunki chemiczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

11.12.2021

Studia chemiczne Lublin | woj. lubelskie

Studia chemiczne w Lublinie to studia licencjackie, inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3 do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata, inżyniera lub magistra).

Studia chemiczne Lublin
Rok akademicki 2022/2023
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania od 3 do 4 lat (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia chemiczne w Lublinie rozpocznie się 1 kwietnia 2022 r. i potrwa do 15 września 2022 r. | terminy rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

STUDIA CHEMICZNE W LUBLINIE - KIERUNKI STUDIÓW

Uczelnia
Typ studiów
Tryb studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Typ studiów Tryb studiów
Chemia stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Chemistry stacjonarne II stopnia
Inżynieria chemiczna i procesowa stacjonarne, niestacjonarne I stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Lublinie są studia chemiczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Kierunki chemiczne:

CHEMIA
CHEMISTRY

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

Kierunki chemiczne:

INŻYNIERIA CHEMICZNA I PROCESOWA

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI CHEMICZNE W LUBLINIE

SORTOWANIE:

Rekrutacja i wymagania na studia chemiczne w Lublinie

Chemia, matematyka, fizyka - to trzy główne przedmioty, które brane są pod uwagę w ramach rekrutacji na studia chemiczne w Lublinie. Konkurs świadectw wyłoni kandydatów z najlepszymi wynikami i to oni zostaną studentami chemii i kierunków chemicznych.

Jeśli naprawdę zależy Wam na studiach tego typu to postawcie przede wszystkim na dobry wynik z matury z chemii i matematyki. Fizyka jest dodatkowym przedmiotem, również punktowanym w rozgrywce. Warto zadbać o dobry wynik z matury z języka angielskiego - z pewnością umiejętności zdobyte podczas przygotowań maturalnych przydadzą się Wam na studiach.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

KIERUNKI CHEMICZNE W LUBLINIE

STUDIA CHEMICZNE W LUBLINIE - PODYPLOMOWE

Jak wyglądają studia chemiczne w Lublinie?

Czy warto wybrać się na studia chemiczne w Lublinie? Kierunki chemiczne, jakie oferują tutejsze uczelnie państwowe dopasowane są do potrzeb rynkowych, tzn. są tak opracowane programy kształcenia, by absolwenci studiów chemicznych nie mieli problemu ze znalezieniem odpowiedniej dla nich pracy. I tak kierunek monitoring i analityka środowiska powstał w ramach potrzeby zwiększenia troski o nasze naturalne środowisko. Radioekologia podobnie.

Studia chemiczne kształcą specjalistów w swoich dziedzinach, choć oczywiście istnieje taka możliwość, aby wybrać chemię podstawową, a dopiero później wybrać konkretną specjalizację. Studia chemiczne to naprawdę spora dawka wiedzy i umiejętności, dzięki którym będziecie mogli starać się o konkretną pracę. W tej dziedzinie lepiej się wyspecjalizować pod konkretną ścieżkę zawodową - jeśli chcecie pracować w organach kontrolnych, wybierzcie chemię podstawową, jeśli w policji i kryminalistyce - chemię kryminalistyczną.

Takie rozróżnienie pozwoli Wam bez problemu znaleźć zatrudnienie po zakończonych studiach. Tymczasem sprawdźcie, jakie kierunki oferują Wam lubelskie uczelnie w ramach studiów chemicznych.

 

Studia chemiczne w Lublinie możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia chemiczne należą do jednych z najbardziej popularnych wśród propozycji ścisłych i technicznych. Poszczególne kierunki możesz studiować w Lublinie w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia.

Stopień pierwszy trwa trzy lata w przypadku licencjatu (np. chemia) lub trzy i pół roku w przypadku studiów inżynierskich (np. inżynieria chemiczna i procesowa). Drugi stopień trwa od półtora roku do dwóch lat i kończy się tytułem magistra. Studia magisterskie mają charakter uzupełniający w stosunku do studiów licencjackich/inżynierskich.

Lubelskie uczelnie przygotowują także szeroką ofertę kierunków podyplomowych, które umożliwią Ci zdobycie dodatkowych kompetencji zawodowych. Studia podyplomowe są przeznaczone dla osób z dyplomem, a kształcić się na nich możesz w trakcie dwóch/trzech semestrów w trybie niestacjonarnym. Poszczególne kierunki chemiczne możesz realizować zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Kształcenie na studiach dziennych realizowane jest od poniedziałku do piątku, na studiach zaocznych zaś w weekendy.

czytaj dalej studia w Lublinie

 

Kierunki studiów chemicznych w Lublinie

Uczelnie w Lublinie mają w swojej ofercie bardzo wiele kierunków chemicznych. Prócz chemii i chemii technicznej znajdziesz tutaj także inżynierię chemiczną i procesową. Większość kierunków realizowana jest w języku polskim, ale uczelnie oferują także edukację anglojęzyczną, która zdecydowanie ułatwia wejście na międzynarodowy rynek pracy.

Na maturzystów i studentów czeka bogata oferta specjalizacyjna, a także propozycje kierunków podyplomowych, wśród których można wymienić takie, jak chemia praktyczna, nauczanie chemii, nowoczesne techniki badawcze, radioekologia.

Zarówno studia podyplomowe, jak i ścieżki kształcenia uzależnione są od konkretnych kierunków, a tym samym pozwalają zdobyć dodatkowe kompetencje. Poszczególne programy studiów realizowane są w sposób interdyscyplinarny, dzięki czemu absolwenci wzbudzają zainteresowanie na rynku pracy.

 

Najpopularniejsze kierunki studiów chemicznych:

 • chemia
 • chemia techniczna
 • chemistry
 • inżynieria chemiczna i procesowa

czytaj dalej kierunki studiów w Lublinie

 

Gdzie studiować kierunki chemiczne w Lublinie?

Studia chemiczne w Lublinie możesz realizować przede wszystkim na Wydziale Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, który oferuje kompleksowe kształcenie w zakresie chemii/chemistry oraz chemii technicznej. Inżynierię chemiczną i procesową znajdziesz jednak na Wydziale Inżynierii Produkcji Uniwersytetu Przyrodniczego.

Poszczególne placówki akademickie są przystosowane merytorycznie i technologicznie do przeprowadzania kształcenia w tym zakresie. Nowocześnie urządzone pracownie komputerowe i laboratoryjne umożliwiają realizowanie zajęć w praktyce. Proponowane kierunki studiów możesz ukończyć z tytułem licencjata/inżyniera/magistra.

Uczelnie dbają o poziom kształcenia, a także pozwalają rozwijać się studentom poza murami wydziałów. Właśnie dlatego organizowane są konferencje naukowe, wymiany międzyuczelniane, wyjazdy terenowe. Zapoznaj się z propozycjami kształcenia poszczególnych uczelni i wybierz najkorzystniejszą dla siebie opcję.

 

Uczelnie, na których można studiować kierunki chemiczne w Lublinie:

 • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
 • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

czytaj dalej uczelnie w Lublinie

 

Jak wybrać studia chemiczne w Lublinie, aby mieć dobrą pracę?

Rynek pracy otwiera się na umysły ścisłe, a niemal każdy, kto ukończył kierunek techniczny bądź przyrodniczy, może się pochwalić dobrze płatną pracą w zawodzie. Decydując się na studia chemiczne w Lublinie, zweryfikuj, w jakim stopniu pracodawcy poszukują specjalistów danej dziedziny.

Kierunki chemiczne są przeznaczone zwłaszcza dla pasjonatów, którzy chcą realizować przyrodnicze zainteresowania w życiu zawodowym. Absolwenci mają szansę rozwijać się naukowo, ale również w znaczący sposób wpływają na postęp gospodarczy i medyczny.

 

Możliwe ścieżki Twojej przyszłej kariery zawodowej:

 • analityk chemiczny
 • nauczyciel chemii
 • kontroler jakości
 • inżynier technolog
 • kierownik produkcji kosmetyków
 • specjalista z zakresu projektowania, wytwarzania i badania materiałów
 • chemik
 • nanotechnolog
 • specjalista ds. ochrony środowiska
 • specjalista budowlany

 

Absolwenci zatrudniani są w instytucjach badawczych, laboratoriach diagnostycznych i w przedsiębiorstwach, wykorzystujących nowoczesną aparaturę i współczesne technologie, a także w przedsiębiorstwach przemysłu chemicznego, spożywczego i farmaceutycznego, w laboratoriach kontrolno-pomiarowych, kontroli jakości produkcji, ochronie środowiska. Możesz także wybrać ścieżkę dydaktyczną i poświęcić się nauczaniu.

Studia chemiczne są idealne dla osób, które chcą zaszyć się w laboratorium i badać różnego rodzaju preparaty i substancje. Znajdziesz dla siebie miejsce także w krajowych i międzynarodowych przedsiębiorstwach. Opracuj karierę zawodową na własnych zasadach.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Lublinie?

Uczelnia wyższa bardzo często powiązana jest z kierunkiem studiów, który chcesz realizować. Pamiętaj o tym, że każdy ośrodek akademicki przedstawia oryginalną ofertę kształcenia i dlatego nie wszędzie znajdziesz takie same kierunki. Jeśli chcesz studiować chemię, wybierz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Jeśli jednak bliższa jest Ci inżynieria chemiczna i procesowa, znajdziesz ją na Uniwersytecie Przyrodniczym.

Warto zweryfikować, jakie możliwości rozwoju dają poszczególne placówki akademickie. Sprawdź, czy uczelnie organizują wymiany międzyuczelniane w kraju i za granicą, konferencje naukowe, granty badawcze. Zapoznaj się z programami studiów, staży, ofertami stypendialnymi. Elementy, które składają się na cały obraz kształcenia, pozwolą Ci zdecydować, na jakiej uczelni chcesz studiować i jaki kierunek przy tym realizować.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię
 

Czy warto iść na studia chemiczne w Lublinie?

Studiowanie powszechnie uznawane jest za bardzo istotny okres w życiu młodego człowieka, dążącego do wiedzy i samorozwoju. To idealny czas na rozwijanie najskrytszych pasji i łączenie ich z praktycznymi umiejętnościami, ważnymi dla współczesnych pracodawców. Władze miasta chętnie wspierają lata nauki wydarzeniami kulturalnymi, sportowymi, imprezami masowymi. Wszelkiego rodzaju atrakcje umilają studenckie lata, a także pozwalaj poznawać ludzi i zdobywać zupełnie nowe doświadczenia.

Doświadczeń nie brakuje także dzięki realizowanym stażom i praktykom. Władze uczelni i miasta, a także najwięksi przedsiębiorcy i ważni kontrahenci współpracują ze sobą, starając się zapewnić dobry start na rynku pracy studentom i absolwentom. Uczelnie organizują także różnego rodzaju wyjazdy terenowe i wymiany międzyuczelniane w kraju i za granicą. Wszelkie naukowe, zawodowe i życiowe doznania wpływają na sukces zawodowy studentów.

Uczelnie w Lublinie zachęcają swoich podopiecznych do brania udziału w konferencjach naukowych, grantach badawczych, do uczestniczenia w kołach naukowych bądź do ich zakładania. Oferują także liczne programy stypendialne i pomoc socjalną.

Miasta akademickie bardzo aktywnie wspierają maturzystów i studentów i zachęcają do zdobywania wyższego wykształcenia. Innowacyjne rozwiązania badawcze, a także zwiększająca się ilość miejsc pracy sprawiają, że Lublin jest idealnym miejscem do zdobywania wiedzy i umiejętności w zakresie nauk chemicznych i im pokrewnych.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach chemicznych

Gdzie znajdują pracę wykształceni chemicy? Przede wszystkim w przemyśle chemicznym, kosmetycznym, biotechnologicznym i farmaceutycznym. Wielu absolwentów zaraz po studiach przechodzi do pracy w instytutach badawczych, jednostkach opracowujących nowe substancje, nowe materiały, ulepszających znane nam produkty.

Chemicy potrzebni są również w sekcjach ochrony środowiska i na przykład w pracy zakładów gospodarki komunalnej administracji rządowej i samorządowej. Absolwenci chemii pracują również w organizacjach rządowych i pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska - laboratoria, inspektoraty, parki narodowe, krajobrazowe rezerwaty.

Bardzo wielu chemików pracuje w Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i w PIP. Część absolwentów znajduje zatrudnienie w edukacji jako nauczyciele chemii oraz jako wykładowcy uczelni wyższych.

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


UNIWERSYTET MARII CURIE SKŁODOWSKIEJ STUDIA CHEMICZNE

Studia chemiczne prowadzi Uniwerystet Marie-Curie Skłodowskiej na Wydziale Chemii, który to zaprasza na studia na kierunki:

 • chemia - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne, spec. chemia kryminalistyczna, chemia analityczna, chemia środków bioaktywnych i kosmetyków, chemia podstawowa i stosowana
 • chemia - - studia II stopnia, stacjonarne, studia w języku angielskim
 • chemia praktyczna - studia podyplomowe
 • inżynieria nowoczesnych materiałów - studia inżynierskie I stopnia, stacjonarne
 • monitoring i analityka środowiska - studia I stopnia, stacjonarne
 • nauczanie chemii - studia podyplomowe
 • nowoczesne techniki badawcze - studia podyplomowe
 • radioekologia - studia podyplomowe

Dowiedz się więcej>

 


UNIWERSYTET PRZYRODNICZY W LUBLINIE STUDIA CHEMICZNE

Na Uniwersytecie Przyrodniczym, na Wydziale Inżynierii Produkcji możecie podjąć studia na kierunku inżynieria chemiczna i procesowa.

Dowiedz się więcej>

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)