Czego się nauczysz na studiach
Przedmioty wchodzące w skład siatki studiów Mechatronika i automatyka, to między innymi:
-
podstawy automatyki i sterowania,
-
techniki informacyjne,
-
podstawy elektroniki,
-
techniki wytwarzania podzespołów elektronicznych,
-
materiałoznawstwo,
-
fizyka.
Dla kogo te studia
Z niewiadomych przyczyn bywa tak, że techniczne kierunki studiów wybierane są przez osoby bez naturalnych predyspozycji i uzdolnień na tej płaszczyźnie. Decyzja o rozpoczęciu kierunku studiów, który jest niezgodny z wrodzonymi cechami i zainteresowaniami, powstaje pod wpływem nacisków ze strony otoczenia lub chęci otrzymania dobrze płatnej pracy za wszelką cenę. Pamiętaj, aby wybierać taką drogę kształcenia, która będzie źródłem satysfakcji i zadowolenia. Zatem co jest szczególnie ważne do przystąpienia na kierunek Mechatronika i automatyka?
Przede wszystkim umiejętność logicznego rozwiązywania złożonych problemów. Pomimo faktu, że siatka studiów nastawiona jest na wykształcenie tej umiejętności w przyszłych absolwentach, to bez naturalnej zdolności matematycznej ciężko cokolwiek osiągnąć. Ponadto jeśli marzysz o rozpoczęciu studiów technicznych, powinieneś interesować się nowinkami ze świata elektroniki i lubić komputery.
W obecnych czasach uczelnie przykładają dużą wagę do dbania o komfort swoich studentów, dlatego znaczna większość z nich oferuje możliwość dwojakiego podjęcia każdego z kierunków – w ramach trybu stacjonarnego lub zaocznego. Jeżeli marzysz o regularnej nauce, dużej ilości zajęć praktycznych oraz możliwości osobistego skontaktowania się z wykładowcą celem rozwiania ewentualnych wątpliwości, studia stacjonarne powinny okazać się najlepszym wyborem dla ciebie.
Jeżeli natomiast z jakichś przyczyn wolałbyś przystąpić do edukacji w trybie weekendowej, bo na przykład, zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważne jest bogate doświadczenie zawodowe i marzysz o połączeniu pełnoetatowej pracy zawodowej ze zdobywaniem wyższego wykształcenia na kierunku Mechatronika i automatyka, wybierz studia niestacjonarne. Opcja ta wiąże się z obowiązkiem uiszczania opłat za czesne, zatem zdecyduj mądrze.
Żaden z powyższych trybów w żaden sposób nie wyróżnia absolwentów spośród tych, którzy ukończyli inny. Dlatego nie musisz się martwić o swoje szanse na dobre zatrudnienie w przyszłości – każdy absolwent będzie miał je równe.
Program studiów
Program kształcenia na Mechatronice i automatyce w Radomiu jest wypełniony jedynie niezbędnymi do przyswojenia wiedzy i umiejętności kierunkowych przedmiotami. Absolwenci kierunków technicznych powinni dysponować dobrze ugruntowanymi kompetencjami praktycznymi, które jednak nie byłyby możliwe do zrozumienia, gdyby nie szerokie zaplecze teoretyczne.
Wydział Mechaniczny na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu umożliwia studentom przyswojenie wiedzy z zakresu teorii układów elektronicznych, których podstawą są wybrane działy fizyki, wykształca w nich umiejętność szybkiego myślenia i logicznej analizy prezentowanych danych matematycznych, a przede wszystkim uczy podejmowania konkretnych działań, prowadzących do ulepszenia podzespołów elektronicznych, wymiany i naprawy uszkodzonych części, a także tworzenia własnych układów mechanicznych.