Analityka chemiczna i spożywcza to unikatowa propozycja kształcenia inżynierskiego, która zapewnia kompleksowe wykształcenie, obejmujące również rozwinięcie zdolności analitycznych.
Uczelnia współpracuje z przedsiębiorstwami spożywczymi i zakładami przemysłowymi, dzięki czemu studenci mają okazję sprawdzić, jak praca w charakterze analityka wygląda w praktyce. Nauczysz się rozwiązywać problemy analityczne, ale zdobędziesz także wiedzę w zakresie organizacji i pracy w laboratorium akredytowanym.
Kierunek umożliwi Ci zdobycie odpowiednich kompetencji odnoszących się do opracowywania, rozwijania i stosowania metod, aparatów i strategii, które będą użyteczne w przypadku próby uzyskania informacji o składzie chemicznym materiałów i ich zmienności w czasie i przestrzeni w zgodzie z obowiązującym prawem krajowym oraz unijnym.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Analityka chemiczna i spożywcza możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Analitykę chemiczną i spożywczą w Bydgoszczy możesz studiować w ramach pierwszego stopnia. Są to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku (siedem semestrów) lub cztery lata (studia inżynierskie niestacjonarne).
Kształcenie na studiach chemicznych tego typu odbywa się zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie.
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź, w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Zdobywana wiedza i umiejętności
W interdyscyplinarnie skonstruowanym programie studiów w ramach kierunku analityka chemiczna i spożywcza znajdziemy przedmioty ogólne, podstawowe, kierunkowe, wśród których znajdziemy zarówno nauki humanistyczne, jak i ścisłe.
Studenci uczęszczają na chemię, ekologiczne i etyczne problemy w produkcji chemicznej i spożywczej, a także na zajęcia odnoszące się do analizy instrumentalnej, zasad pobierania i przygotowywania próbek do analizy, ochrony i analizy środowiska w różnych elementach ekosystemu.
Studenci uczą się rozwiązywać podstawowe i bardziej skomplikowane problemy analityczne. Zapoznają się z technikami stosowanymi w analizie chemicznej, a także poznają zasady organizacji i pracy w laboratorium akredytowanym.
Uczęszczają także na zajęcia specjalizacyjne, które związane są z monitoringiem i analizą zanieczyszczeń środowiska, analizą odpadów przemysłowych, z zasadami utrwalania, przygotowywania i przetwarzania żywności wprowadzonej do obrotu.