Administracja studia stacjonarne Rzeszów

Administracja studia stacjonarne Rzeszów

Studia na kierunku administracja w Rzeszowie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej oraz 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
stacjonarne

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
WSPIA Rzeszowska Szkoła Wyższa

WSPIA Rzeszowska Szkoła Wyższa

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski

Administracja stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne

Uczelnie, gdzie administracja jako specjalność / ścieżka kształcenia

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski

Socjologia stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku socjologia

22.04.2024

Administracja - studia stacjonarne (dzienne) Rzeszów - 2024 | woj. podkarpackie

Studia na kierunku administracja w Rzeszowie to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Administracja studia stacjonarne Rzeszów
Studia na kierunku administracja w Rzeszowie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Studia stacjonarne na kierunku administracja w Rzeszowie możesz rozpocząć na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Za stacjonarne studiowanie administracji zapłacić należy w Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska (filia w Rzeszowie) oraz WSPIA Rzeszowska Szkoła Wyższa.

 

Studenci administracji przygotowują się do praktycznej pracy w instytucjach i podmiotach gospodarczych. Przyszli specjaliści mogą rozwijać się w zawodach związanych m.in. z administracją państwową i samorządową, firmami ubezpieczeniowymi, bankami, urzędami czy agencjami celnymi. Ponadto studenci tego kierunku mogą wiązać swoją przyszłość ze Strażą Graniczną czy Policją.

Wiedza z zakresu prawa, ekonomii czy socjologii pozwala absolwentom administracji obrać ścieżkę kariery kierowniczej – przyszli eksperci mogą obejmować stanowiska w różnorodnych urzędach i instytucjach administracji państwowej. Studenci szczególnie rozwijają się w kierunku finansów, bankowości, zarządzania i prawa.

 

Jakie są wymagania na studia stacjonarne (dzienne) na kierunku administracja w Rzeszowie

Rekrutacja na studia stacjonarne na uczelniach publicznych odbywa się za pomocą konkursu świadectw. Oznacza to zatem, że przyszły student powinien skupić się w szczególności na egzaminach maturalnych.

Najczęściej wymaganymi przedmiotami w czasie rekrutacji na kierunek administracja są takie przedmioty jak:

  • geografia,
  • historia,
  • język polski,
  • wiedza o społeczeństwie

* Kryteria kwalifikacyjne mogą różnić się w zależności od wymagań danej uczelni. Powyższa lista stanowi jedynie przykładowe przedmioty, które mogą być brane podczas rekrutacji – przed rekrutowaniem na uczelnię należy wcześniej upewnić się za pomocą strony rekrutacyjnej uczelni, które przedmioty brane są pod uwagę.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku administracja w Rzeszowie?

 

Typ i tryb studiów

Studia na kierunku administracja w Rzeszowie możemy podzielić na:

1. Typ:

  • Studia I stopnia (licencjackie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

sprawdź wszystko o: administracja studia w Rzeszowie

 

 

Program studiów i przedmioty

Administracja należy do rodziny nauk prawniczych – oznacza to, że studenci administracji w trakcie studiów zgłębiać będą zagadnienia poświęcone poszczególnym aspektom prawnym w polskiej i zagranicznej administracji. W tym kontekście poznają m.in.: określone akty i kodeksy prawne czy etapy postępowania karnego lub administracyjnego. Program tego kierunku przewiduje także przedmioty poświęcone zarządzaniu oraz marketingowi, a nawet socjologii.

 

W programie studiów prawniczych w Rzeszowie znajdują się przedmioty takie jak:

  • Podstawy prawoznawstwa
  • Konstytucyjny system organów państwowych
  • Podstawy makro i mikroekonomii
  • Podstawy socjologii i metody badań socjologicznych
  • Podstawy negocjacji i mediacji w administracji
  • Prawo i organizacja ochrony środowiska
  • Biurotechnika
  • Techniki organizatorskie i decyzyjne
  • Obywatelstwo UE a obywatelstwo narodowe
  • Programy strukturalne w UE
  • Dostęp do informacji niejawnej
  • Public relations w administracji publicznej

 

Wiedza i umiejętności

Kompleksowe przygotowanie studentów administracji umożliwia im rozpoczęcie pracy w dowolnym organie administracji państwowej lub samorządowej. Przyszli eksperci mogą rozwijać się w wybranej przez siebie specjalizacji, dzięki czemu mają oni szansę kontynuować swoją karierę na stanowiskach kierowniczych czy urzędowych. Absolwenci administracji są gotowi do rozpoczęcia i prowadzenia działalności gospodarczej, pełnienia usług doradczych, a także zarządzania zespołami oraz finansami.


 

Wiedza

Studenci administracji kształcą się w zakresie takich dziedzin jak m.in.: prawo, ekonomia, bankowość, zarządzanie, socjologia czy psychologia. Uczestnicy zajęć poznają najważniejsze zagadnienia administracji celnej i skarbowej, a także administracji publicznej. Przyszli specjaliści zyskują wiedzę specjalistyczną z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego oraz stosunków międzynarodowych. Studenci rzeszowskich uczelni przygotowywani są do pracy we współczesnej administracji, która ściśle związana jest z technologicznym rozwojem (e-administracja).

Absolwenci tego kierunku znają charakterystykę polskiej administracji, a także potrafią wykorzystywać poszczególne akty prawne w argumentacji. Uczestnicy teoretycznych zajęć zapoznawani są z europejskimi standardami administracyjnymi czy instytucjami administracyjno-prawnymi. Studenci znają poszczególne etapy wybranych postępowań, a także trafnie przewidują ich konsekwencje.

 

Student administracji rzeszowskiej uczelni:

  • zna dynamikę przestrzeni administracyjnej w Polsce i na świecie, a także potrafi się do niej dostosować
  • zna i potrafi praktycznie wykorzystać argumenty prawne na podstawie dokumentów stosowanych w Polsce i na świecie
  • zna europejskie standardy administracyjne
  • rozróżnia rodzaje instytucji administacyjno-prawnych
  • zna przebieg procesu administracyjnego oraz egzekucyjnego
  • potrafi stosować etykę zawodową dotyczącą środowiska administracyjnego
  • zdobywa kompleksową wiedzę z zakresu dziedzi takich jak: prawo, ekonomia, socjologia, etyka, matematyka.


 

Umiejętności

Studenci administracji w trakcie studiów mają szansę brać udział w licznych konserwatoriach, ćwiczeniach, warsztatach i pracowniach praktycznych. Uczestnicy zajęć zdobywają wiedzę oraz umiejętności m.in. za pomocą interaktywnych gier decyzyjnych i biznesowych, w których trakcie zarządzają oni wirtualną firmą. Studenci nabywają specjalistyczne kwalifikacje, które stanowią uzupełnienie uniwersalnego i wszechstronnego wykształcenia.

Przyszli specjaliści potrafią m.in. składać zamówienia publiczne, a także działać w zakresie audytu wewnętrznego czy kadr i płac. Uczestnicy praktycznych zajęć szkolą się w kierunku doradztwa podatkowego i księgowego, a także zarządzania zespołem czy finansami. Uczelnie w Rzeszowie umożliwiają studentom korzystanie z nowoczesnych narzędzi informatycznych, które stosowane są w specjalistycznym środowisku administracyjnym.


Umiejętności, które zyskuje absolwent administracji w Rzeszowie:

  • organizacja pracy, zarządzanie zespołem
  • zarządzanie firmą i finansami
  • zarządzanie danymi, archiwizacja danych w przestrzeni cyfrowej
  • obsługa profesjonalnych narzędzi informatycznych
  • zdolność sprawnej analizy danych
  • znajomość jednego języka obcego na poziomie komunikatywnym
  • umiejętność rozwiązywania problemów o naturze gospodarczej lub finansowej


 

Jak wyglądają studia stacjonarne

Studia stacjonarne umożliwiają studentom nawiązanie nowych relacji nie tylko w sferze prywatnej, ale i zawodowej. Ten tryb nauczania skupia się na warunkach, które umożliwiają studentom zdobywanie wiedzy oraz doświadczenia w środowisku profesjonalnie do tego przygotowanym. Uczestnicy zajęć pracują pod okiem specjalistów.

Stacjonarne nauczanie umożliwia studentom korzystanie z nowoczesnych narzędzi oraz rozwiązań technologicznych, do których mogą nie mieć oni dostępu w domu. Ponadto do dyspozycji studentów stacjonarnych pozostają także bogate zasoby księgozbiorów uczelnianych bibliotek, które stanowią istotną pomoc w przygotowaniach do egzaminów.

Kandydaci na kierunki oferowane przez uczelnie publiczne nie muszą martwić się dodatkowymi kosztami – studiowanie stacjonarne na większości kierunków jest darmowe. Powinni oni jednak pamiętać o zasadach związanych z procesem rekrutacji, które najczęściej polegają na konkursie świadectw. Ci, którym nie udało się rozpocząć studiów stacjonarnych na uczelni publicznej, mogą zdecydować się na niepubliczną szkołę wyższą. Prywatna nauka wiąże się jednak z opłatami.

Zajęcia stacjonarne na studiach dziennych najczęściej odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach porannych i popołudniowych. Oznacza to, że studentom do dyspozycji pozostają wieczory oraz weekendy. Ten czas wolny mogą oni poświęcić na rozwijanie własnych zainteresowań lub pracę dorywczą.

zobacz wszystkie:

studia stacjonarne w Rzeszowie

studia niestacjonarne w Rzeszowie

 

Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne

Studenci administracji powinni być przygotowani do dużej ilości teoretycznej wiedzy, którą przyjdzie im zdobywać w trakcie studiów. Przyszli urzędnicy powinni być ambitni i gotowi do pracy, nie powinni także zrażać się do pracy biurowej. Dobrze, żeby kandydaci na ten kierunek interesowali się prawem, gospodarką i finansami – ułatwi im to zgłębianie zagadnień związanych z polską i międzynarodową administracją. Specjalistów w tej dziedzinie cechować powinny m.in. cierpliwość, otwartość i rozumność, które niezbędne są w pracy z klientami. Studia na kierunku administracja wymagają od uczestników zajęć zdolności analitycznych oraz matematycznych. Studentom przydadzą się także takie umiejętności jak np.: znajomość języków obcych, skuteczna praca pod presją czy znajomość podstawowych programów komputerowych.
 

Co cechuje studenta administracji:

  • ambicja, gotowość do pracy
  • zainteresowanie prawem, gospodarką, finansami
  • cierpliwość, otwartość, rozumność
  • zdolności analityczne i matematyczne
  • znajomość języków obcych lub łatwość w uczeniu się języków obcych
  • odpowiedzialność, dokładność
  • odporność na stres
  • umiejętność pracy w specyficznych warunkach
  • znajomość podstawowych programów komputerowych

 

Gdzie studiować na kierunku administracja w Rzeszowie

Uczelnie, na których można studiować administrację stacjonarnie w Rzeszowie:

czytaj dalej 

uczelnie w Rzeszowie

administracja studia niestacjonarne w Rzeszowie

Uczelnie w Rzeszowie - kierunek administracja:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska (filia w Rzeszowie) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Uniwersytet Rzeszowski (Kolegium Nauk Społecznych UR) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
WSPIA Rzeszowska Szkoła Wyższa stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Praca po studiach na kierunku administracja w Rzeszowie

Studenci administracji zyskują najważniejsze zdolności oraz wiedzę, które umożliwiają im rozpoczęcie późniejszej pracy na różnorodnych szczeblach administracji publicznej lub państwowej. Dzięki zdobytym kompetencjom miękkim absolwenci tego kierunku doskonale radzą sobie w pracy, która wymaga nawiązywania oraz utrzymywania kontaktu z klientem. Znajomość funkcjonowania przedsiębiorstw i instytucji w świetle prawa oraz ograniczeń gospodarczych pozwala przyszłym specjalistom prowadzenie działań doradczych i zarządzających. Absolwent administracji może rozpocząć także własną działalność.
 

Student administracji może rozpocząć pracę jako:

  • pracownik obsługi biurowej
  • specjalista ds. zamówień publicznych i funduszy unijnych
  • asystent ds. rekrutacji
  • administrator danych
  • fakturzysta
  • specjalista do spraw HR
  • pracownik biurowy
  • specjalista ds. administracji
  • office manager
  • pracownik działu obsługi klienta
  • sekretarz szkoły

 

Studenci administracji powinni być przygotowani w szczególności do pracy biurowej. Zawód urzędnika wiąże się ze specyficznymi obowiązkami oraz często siedzącym trybem pracy. Absolwenci studiów tego typu powinni być przygotowani do prowadzenia działań z wykorzystaniem technologii.

 


 

Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów administracja w Rzeszowie?

 

Absolwenci administracji w Rzeszowie mogą rozwijać swoją ścieżkę kariery w kierunku zawodów urzędniczych. Dzięki temu przyszli specjaliści mogą starać się o zatrudnienie zarówno w publicznych, jak i niepublicznych organach administracji. Kompetencje studentów administracji cenione są przez różnorodnych pracodawców, w tym przedsiębiorców, którzy potrzebują pomocy doradczej.

 

Wysokość wynagrodzenia, którego może spodziewać się absolwent administracji, jest zależne od tego, jaką on ścieżkę specjalistyczną wybierze. Studenci rzeszowskich uczelni mogą spełniać się m.in. w administracji publicznej, skarbowej czy administracji wymiaru sprawiedliwości i ścigania.

Przykładowo pracownik administracyjno-biurowy zarabia przeciętnie 3750 zł brutto miesięcznie. Fakturzysta w tym samym czasie zarobi 3400 zł brutto, a kierownik biura (office manager) aż 5680 zł brutto.

Przyszli specjaliści mogą także sprawować funkcje doradcze, które coraz częściej cenione są przez przedsiębiorców. Doradca finansowy w ciągu miesiąca zarobić może nawet 6480 zł brutto – średnie wynagrodzenie dla tego zawodu wynosi 4800 zł brutto.


 

Źródło: zarobki.pracuj.pl (listopad 2021)

* Wysokość wynagrodzenia może różnić się w zależności od kompetencji kandydata oraz jego stażu w pracy, a nawet od województwa lub miasta, na którego terenie wykonuje on pracę.

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na administrację

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku administracja w Rzeszowie

Studia I stopnia

Studia II stopnia

Popularne kierunki prawnicze i administracja niestacjonarne w Rzeszowie

komentarze (0)