Typ i tryb studiów
Studia na kierunku informatyka możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
sprawdź wszystko o: informatyka studia w Bydgoszczy
Program studiów i przedmioty
Studia na kierunku informatyka mają charakter techniczny. Oznacza to, że studenci powinni być przygotowani do zajęć poświęconych naukom ścisłym – w szczególności matematycznym. Bydgoskie uczelnie przygotowują przyszłych specjalistów do pracy w przyszłościowych zawodach. Program tego kierunku przewiduje przedmioty związane z zagadnieniami przedsiębiorczymi i marketingowymi.
W programie studiów informatycznych w Bydgoszczy znajdują się przedmioty takie jak:
-
Algebra liniowa
-
Architektura systemów komputerowych
-
Innowacyjność biznesu i finanse firmy
-
Podstawy elektrotechniki, elektroniki i miernictwa
-
Algorytmy i struktury danych
-
Programowanie obiektowe
-
Systemy operacyjne
Studenci bydgoskich uczelni mogą rozwijać się w wybranej przez siebie specjalizacji. Przyszli eksperci mają szansę zdobyć kompetencje m.in. z zakresu programowania aplikacji biznesowych, grafiki komputerowej, sieci i systemów rozproszonych, administracją baz danych czy bezpieczeństwem systemów informatycznych.
Przykładowe przedmioty na poszczególnych specjalizacjach:
-
Skryptowe języki programowania
-
Aplikacje mobilne Android
-
Programowanie interfejsów baz danych
-
Techniki programowania i komunikacja człowiek-komputer
-
Aplikacje uniwersalne Windows
-
Symulacja układów i procesów
-
Podstawy modelowania materiałów i zjawisk
-
Wstęp do sztucznej inteligencji
-
Przetwarzanie równoległe i rozproszone
Wiedza i umiejętności
Wiedza
Studenci informatyki mogą zdobywać kompleksową wiedzę w nowoczesnych laboratoriach komputerowych. Studenci tego kierunku poznają sposoby projektowania bezpiecznych systemów informatycznych oraz uczą się tego, w jaki sposób dbać o bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Przyszli specjaliści szkoleni są w zakresie administrowania bazami danych, a także integrowania ich z innymi systemami informatycznymi. Znają oni zasady projektowania zaawansowanych systemów bazodanowych oraz sposoby ich skutecznego zabezpieczania.
Studenci informatyki nabywają kompetencje niezbędne do efektywnego funkcjonowania w społeczeństwie cyfrowym. Uczestnicy zajęć teoretycznych na tym kierunku badają dokładnie budowę komputera i układów scalonych, a także zgłębiają zagadnienia związane m.in. ze sztuczną inteligencją, programowaniem czy rozwiązywaniem różnorodnych problemów informatycznych.
Wiedza, którą posiada absolwent informatyki:
-
Zna matematyczno-fizyczne i ogólnotechniczne podstawy informatyki
-
Projektuje bezpieczne systemy informatyczne
-
Dba o bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni
-
Zna podstawy administrowania bazami danych
-
Integruje bazy danych z innymi systemami informatycznymi
-
Zna zasady projektowania i zabezpieczania zaawansowanych systemów bazodanowych
-
Zna architekturę komputera i układów scalonych
-
Zna podstawowe zagadnienia związane m.in. ze sztuczną inteligencją czy programowaniem
Umiejętności
Studenci bydgoskiej informatyki nabywają zdolności, które niezbędne są do poprawnego prowadzenia działań informatycznych w późniejszym czasie. W trakcie praktycznych zajęć uczestnicy uczą się tego, w jaki sposób programować z wykorzystaniem popularnych języków informatycznych (w tym m.in.: C++. Java, PHP). Studenci tego kierunku korzystają ze specjalistycznych programów znanych na całym świecie.
Dzięki odpowiednim narzędziom przyszli specjaliści mogą rozwijać umiejętności z zakresu grafiki, przetwarzania obrazów i multimediów czy zarządzania przedsiębiorstwem w wybranych obszarach działalności. Studenci informatyki w Bydgoszczy mają okazję brać udział w licznych projektach i programach o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym.
Umiejętności, które nabywają studenci informatyki:
-
programowanie w językach informatycznych (np. C++, Java, PHP)
-
znajomość podstawowych i specjalistycznych programów
-
projektowanie grafiki komputerowej
-
przetwarzanie obrazów i multimediów
-
zarządzanie przedsiębiorstwem w wybranych obszarach działalności
-
wykorzystywanie narzędzi informatycznych do samodzielnego wytwarzania oprogramowania
-
zarządzanie bazami danych oraz systemami informatycznymi
-
obsługiwanie rozbudowanych sieci komputerowych
-
wykorzystywanie dostępnych źródeł informacji oraz dokumentacji technicznej produktów IT
Jak wyglądają studia stacjonarne
Studia stacjonarne umożliwiają studentom zdobycie motywacji niezbędnej do osiągania wysokich wyników w nauce. Wspólna praca na terenie uczelni oraz prowadzenie działań pod okiem specjalistów skutecznie zachęca do rozwijania własnych kompetencji w wybranej wcześniej dziedzinie. Studenci stacjonarni częściej pracują w grupach, dzięki czemu poznają specyfikę realizowania projektów zespołowych.
Stacjonarna nauka umożliwia studentom korzystanie z profesjonalnych narzędzi, do których najczęściej nie mają oni dostępu w warunkach domowych. Dzięki zaawansowanej technologii oraz nowoczesnym rozwiązaniom stosowanym przez polskie uczelnie studenci wielu kierunków zapoznawani zostają ze specjalistycznymi środowiskami. Ponadto studenci stacjonarni mogą bezproblemowo korzystać z bibliotecznych czytelni, w których mogą oni zdobywać teoretyczną wiedzę, niezbędną szczególnie w okresie sesji.
Uczelnie publiczne oferują stacjonarną naukę za darmo – przyszli studenci nie muszą opłacać czesnego, dzięki czemu mogą oni spokojnie studiować, bez obaw o dostępne środki finansowe. Bezpłatna nauka nie jest jednak przeznaczona dla każdego – na popularne kierunki dostają się najlepsi kandydaci, którzy wykazali się wysokimi wynikami w egzaminach maturalnych lub innymi osiągnięciami naukowymi. Ci, którym nie udało się rozpocząć nauki na uczelni publicznej, mogą studiować prywatnie. Kandydaci do niepublicznych szkół wyższych muszą jednak liczyć się z tym, że takie rozwiązanie jest kosztowne.
Studia dzienne w trybie stacjonarnym najczęściej odbywają się w tygodniu – od poniedziałku do piątku. Studenci spotykają się regularnie na zajęciach rano i po południu. Wieczory oraz weekendy mogą oni wykorzystywać na prywatne sprawy – w tym rozwijanie własnych zainteresowań, realizowanie domowych obowiązków czy pracę dorywczą.
zobacz wszystkie:
studia stacjonarne w Bydgoszczy
studia niestacjonarne w Bydgoszczy
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne
Kandydaci na kierunek informatyka muszą być przygotowani do aktywnego udzielania się na zajęciach o charakterze ścisłym. Dobrze, by przyszły student lubił prowadzić analizę i potrafił sprawnie liczyć. W studiowaniu informatyki przydatna może być dobra pamięć, która ułatwi pojęcie zawiłości związanych ze skomplikowanym światem komputerowym. Przyszły specjalista powinien być zorganizowany i odpowiedzialny. Kandydaci na kierunek informatyka mogą mieć już pewne doświadczenie z rozwiązywaniem problemów informatycznych.
Co cechuje studenta informatyki?
-
Zamiłowanie do dziedzin matematycznych, informatycznych i technicznych
-
Umiejętność liczenia i prowadzenia analizy
-
Dobra pamięć
-
Logiczne myślenie
-
Zorganizowanie, odpowiedzialność
-
Szczegółowość, rzetelność
-
Wcześniejsze doświadczenie z podstawowymi zagadnieniami informatycznymi
Gdzie studiować na kierunku informatyka w Bydgoszczy
Uczelnie, na których można studiować informatykę stacjonarnie w Bydgoszczy:
czytaj dalej
uczelnie w Bydgoszczy