Informatyka - Bydgoszcz

Informatyka - Bydgoszcz

Informatyka - Bydgoszcz

Studia w Bydgoszczy

informatyka

Odkryj kierunek informatyka w Bydgoszczy i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Informatyka studia Bydgoszcz 2021 | woj. pomorskie

Studia na kierunku informatyka w Bydgoszczy to studia inżynierskie, licencjackie lub magisterskiektórych program kształcenia trwa od 3 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu inżyniera, licencjata lub magistra.

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym).

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku informatyka, w roku akademickim 2021/2022, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oferuje 110 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na UKW oraz uczelniach niepublicznych.

 

Studia informatyczne uchodzą za jednak z najbardziej opłacalnych. W trakcie zajęć na informatyce w Bydgoszczy poznasz języki programowania C++, C#, Java, PHP. Studenci zdobywają potrzebne umiejętności odnoszące się do instalacji, administracji oraz konfigurowania sieci komputerowych. Nabywają wiedzę odnoszącą się do technologii sieciowych, programowania, grafiki i sztucznej inteligencji.

W zależności od wybranej specjalizacji absolwenci informatyki zatrudniani są w zespołach projektantów i administratorów baz danych, w zespołach projektantów i administratorów sieci teleinformatycznych, w firmach zajmujących się usługami komputerowymi, produkcją oprogramowania i sprzętu komputerowego.

 

czytaj dalej wszystko o Informatyka - Bydgoszcz

Zobacz, na jakich uczelniach w Bydgoszczy jest kierunek informatyka

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy

Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy

Jednostka prowadząca

Informatyka stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku
tryb: stacjonarne, niestacjonarne
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Jednostka prowadząca

Informatyka +

Studia I stopnia stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku • 4 lata,
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Studia II stopnia stopień: (II), czas trwania: 1,5 roku • 2 lata,
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Ścieżki kształcenia na kierunku informatyka

Wyższa Szkoła Bankowa w Bydgoszczy

Wyższa Szkoła Bankowa w Bydgoszczy

Jednostka prowadząca

Informatyka stopień: (I)  (II), czas trwania: 2 lata • 3 lata
tryb: niestacjonarne

Uczelnie, gdzie informatyka jako specjalność / ścieżka kształcenia

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy

Jednostka prowadząca

Zarządzanie stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
tryb: niestacjonarne, stacjonarne

Specjalności na kierunku zarządzanie

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek informatyka w Bydgoszczy?

Popularność studiów informatycznych nie powinna zwieść potencjalnych kandydatów, ponieważ by rozpocząć naukę na tym kierunku, trzeba przejść przez bardzo restrykcyjną procedurę rekrutacyjną. W trakcie jej trwania zostaną wyłonieni jedynie najlepsi kandydaci, którzy zaprezentowali wyniki z egzaminów maturalnych z przedmiotów takich jak: matematyka, fizyka, chemia lub informatyka. W procesie rekrutacji uwzględniane są także wyniki uzyskane z dowolnie wybranego języka obcego nowożytnego. Nie zaniedbaj nauki tych przedmiotów, które w przyszłości umożliwią ci kształcenie na wymarzonych studiach.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Informatyka w Bydgoszczy - zasady rekrutacji

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

INFORMATYKA BYDGOSZCZ STUDIA I STOPNIA

INFORMATYKA BYDGOSZCZ STUDIA II STOPNIA


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

INFORMATYKA BYDGOSZCZ STUDIA STACJONARNE

INFORMATYKA BYDGOSZCZ STUDIA NIESTACJONARNE

Jak wyglądają studia na kierunku informatyka w Bydgoszczy?

Studia informatyczne w Bydgoszczy możesz rozpocząć w trybie stacjonarnym lub zaocznym. Ostateczny wybór powinieneś dostosować do swoich indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań. Studia dzienne mają formę regularnych spotkań w tygodniu, więc wiedza zdobywana jest przez pasjonatów informatyki w sposób regularny. Z kolei studia zaoczne to idealna opcja dla osób, które chciałby równolegle zadbać na przykład o swoją karierę zawodową. Tryb niestacjonarny nauki ma bowiem charakter weekendowych zjazdów. Niech nie zwiedzie cię jednak myśl, że to studia mniej obciążające intelektualnie – nic bardziej mylnego. Studenci zaoczni część materiału teoretycznego muszą opanowywać we własnym zakresie. Warto też pamiętać, że studia niestacjonarne wiążą się z uiszczaniem opłat za czesne.

 

1. Dla kogo ten kierunek

Można śmiało napisać, że studia na kierunku informatyka od kilkunastu lat cieszą się niegasnącą popularnością wśród absolwentów szkół średnich. Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów w tej dziedzinie nieustannie rośnie, ponieważ branża informatyczna z każdym rokiem coraz prężniej się rozwija. Ogólna definicja informatyki mówi, że zajmuje się ona sposobami przetwarzania informacji, jest ona jednak oderwana od rzeczywistości.

Nam zależy wyłącznie na tym, by móc nieustannie korzystać z dóbr informatycznych – móc bez problemu logować się do naszych kont bankowych, kupować przez Internet bilety lotnicze, sprawdzać najświeższe informacje, czy nawet odwiedzać wirtualne muzea. By wszystko to było możliwe, muszą nad przetwarzaniem informacji czuwać właśnie wykwalifikowani informatycy. Dlatego jeżeli jesteś osobą, która uwielbia przedmioty ścisłe i marzy o poznaniu tajników branży nie tylko teraźniejszości, lecz także przyszłości, to studia informatyczne są dla ciebie stworzone.

 

2. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku informatyka możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (inżynierskie, licencjackie)

 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku informatyka w Bydgoszczy realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie lub licencjackie, które trwają od 3 do 4 lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.

Uczelnie w Bydgoszczy umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

3. Gdzie studiować

Kierunki studiów w Bydgoszczy takie jak informatyka znajdują się w ofercie praktycznie każdego ośrodka akademickiego w Polsce. Dzieje się tak ze względu na niegasnące zainteresowanie tym kierunkiem, związaną z nieustanną potrzebą nowych pracowników w tej branży. Studia w Bydgoszczy na kierunku informatyka możesz zatem rozpocząć na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego oraz Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej. Specjalistyczne odmiany tej dyscypliny takie jak informatyka stosowana, czy informatyka w biznesie możesz rozpocząć na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym oraz na Wyższej Szkole Bankowej.

 

4. Praca po studiach

Zainteresowanie, jakim darzone są studia informatyczne, pokazuje, że absolwenci tego kierunku nie muszą się w ogóle martwić o przyszłe wykształcenie. Na rynku pracy codziennie pojawiają się nowe oferty zatrudnienia dla wykwalifikowanych informatyków. Absolwenci tego kierunku z powodzeniem odnajdą się na stanowisku programisty w firmach i przedsiębiorstwach komputerowych. Informatycy znajdą zatrudnienie właściwie w każdym, dowolnie wybranym, sektorze gospodarczym, ponieważ dziś praktycznie każde przedsiębiorstwo korzysta ze zdobyczy informatyki.

Uczelnie w Bydgoszczy przygotowują swoich absolwentów do pracy na różnorodnych stanowiskach. W praktyce oznacza to, że studia informatyczne kształcą nie tylko programistów, lecz także architektów sieci, software developerów, czy inżynierów oprogramowania. Wybór zatrudnienia zależy tylko od indywidualnych aspiracji absolwenta informatyki.

 

5. Program studiów

Przedmioty, z jakimi spotykać się będą studenci informatyki, odwołują się do wielu dziedzin ścisłych. Uczelnie w Bydgoszczy kształcą specjalistów, którzy posiadać będą wiedzę z takich zakresów jak:

 • analiza matematyczna;
 • algebra liniowa;
 • algorytmy i struktury danych;
 • czy matematyka dyskretna itd.

 

Już na pierwszy rzut oka widać, że pasjonaci informatyki będą się mierzyć przede wszystkim z królową nauk, czyli matematyką. To ona stanowi trzon dla dalszej, specjalistycznej edukacji. Gdyby nie doskonałe opanowanie matematyki, to studenci nie mogliby w pełni zrozumieć zagadnień związanych z:

 • podstawami programowania;
 • programowaniem obiektowym;
 • wstępu do sztucznej inteligencji;
 • czy technik programowania i komunikacji człowiek-komputer.

 

Edukacja na studiach informatycznych ma bardzo intensywny charakter, ponieważ oprócz wiedzy liczą się przede wszystkim kompetencje, pozyskane podczas wszystkich lat kształcenia. Przyszli informatycy muszą przede wszystkim wiedzieć, jak w szybki i bezpieczny sposób przetwarzać informacje, byśmy my mogli swobodnie czerpać wiedzę i rozrywkę z potęgi Internetu.

Ile trwają studia na kierunku informatyka w Bydgoszczy?

Ile trwają studia na kierunku informatyka w Bydgoszczy?

Studia na kierunku Informatyka w Bydgoszczy, w zależności od typu studiów trwają od 3 do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia).

Każdy absolwent szkoły średniej swoją przygodę ze studiami zaczyna oczywiście od kształcenia pierwszego stopnia. Studia na kierunku informatyka obejmuje ta sama zasada. Na pierwszym stopniu trwają one sześć, siedem lub osiem semestrów, studenci otrzymują wtedy podstawowe kwalifikacje i na zakończenie nauki podchodzą do obrony pracy dyplomowej, która daje tytuł inżyniera lub licencjata.

Z kolei studia drugiego stopnia wiążą się ze znacznym poszerzaniem i systematyzowaniem wiedzy oraz umiejętności pozyskanych na studiach inżynierskich. Etap ten trwa trzy lub cztery semestry, a jego bardzo ważną częścią jest także przygotowywanie jednej z najważniejszych prac. Jej pomyślna obrona gwarantuje tytuł magistra i możliwość pełnego rozwoju zawodowego.

Gdzie studiować na kierunku informatyka w Bydgoszczy?

Uczelnie na których można studiować kierunek informatyka w Bydgoszczy

 • Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy
 • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
 • Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek informatyka w Bydgoszczy?

Być może jesteś jedną z osób, którą kusi popularność studiów informatycznych. Zapewne wiele słyszałeś o wysokich zarobkach i fascynującej pracy informatyków. Ważne, byś na początku zastanowił się jednak, czy jest to typ kształcenia dostosowany do twoich predyspozycji. Odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań:

 • Czy interesują cię matematyczne łamigłówki?
 • Czy nie pozostajesz obojętny na najnowsze nowinki technologiczne?
 • Czy nie boisz się pracy, w której będziesz musiał polegać na matematyce?

Jeżeli odpowiadasz na te pytania twierdząco, to studia w Bydgoszczy na kierunku informatyka czekają właśnie na ciebie. Nie zapominaj jednak, że podstawą powinno być dla ciebie jak najlepsze przygotowanie się do procedury rekrutacyjnej. Osoby, które poważnie myślą o kształceniu na tym kierunku, muszą zainteresować się przedmiotami takimi jak: matematyka, fizyka oraz informatyka. W kręgu swoich przygotowań warto także uwzględnić naukę dowolnie wybranego języka obcego nowożytnego, ponieważ on także może ci pomóc w procesie rekrutacji.

Prawdziwi wielbicie nauk ścisłych i matematyki mogą pomyśleć o wzięciu udziału w olimpiadzie przedmiotowej. To ambitna propozycja, ponieważ wiedza osób, które się na nią decydują, musi wykraczać poza mury średniej. Walka jest jednak warta poświęcenia, ponieważ laureaci i finaliści olimpiad znajdują się na listach osób przyjętych poza kolejnością. W przypadku studiów informatycznych rozważ:

 • Olimpiadę Matematyczną;
 • Olimpiadę Fizyczną;
 • Olimpiadę Informatyczną;
 • czy Krajowy Turniej Młodych Fizyków.

 

Przed przystąpieniem do procedury rekrutacyjnej zorientuj się także, jakie opłaty musisz wykonać. To one bowiem umożliwią ci zaprezentowanie swojej kandydatury. Gdy już znajdziesz się na listach osób przyjętych, nie zapomnij o dostarczeniu do dziekanatu dokumentów, wśród których znajdą się zdjęcia do legitymacji, skany dowodu oraz świadectwo maturalne.

zasady rekrutacji na studia

Jaka praca po studiach na kierunku informatyka w Bydgoszczy?

Jaka praca po studiach na kierunku informatyka w Bydgoszczy?

Popularność studiów informatycznych nie wzięła się znikąd. Największy wpływ ma to perspektywa stabilnego i bardzo dobrze płatnego zatrudnienia w przyszłości. Statystyki pokazują, że zarobki informatyków mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie, więc faktycznie jest o co walczyć. Uczelnie w Bydgoszczy przygotowują do pracy specjalistów, którzy mogą wykonywać ten elitarny zawód.

Absolwenci studiów informatycznych znajdą zatrudnienie właściwie w każdym sektorze gospodarczym, ponieważ dziś każde przedsiębiorstwo powinno korzystać z usług specjalistów do spraw IT. Oprócz tego na wykwalifikowani informatycy mogą pracować na stanowiskach:

 • programistów;
 • inżynierów telekomunikacji;
 • administratorów baz danych;
 • analityków systemów informatycznych;
 • software oraz web developerów;
 • architektów rozwiązań IT;
 • projektantów gier itd.

 

Możliwości rozwoju kariery zawodowej informatyków są niezmierzone. Mogą oni podejmować wiele różnorodnych aktywności, które zależą tylko i wyłącznie od ich własnych zainteresowań. Dzieje się dlatego, że informatycy stanowią wciąż jedną z najbardziej pożądanych grup zawodowych na rynku pracy. Warto także wspomnieć o możliwości rozwijania własnej kariery także na arenie międzynarodowej, ponieważ informatyk może swoją pracę wykonywać na dobrą sprawę z dowolnego miejsca na ziemi.

Jakie opinie mają studia na kierunku informatyka w Bydgoszczy?

Studia informatyczne wybierane są przez osoby ambitne i nastawione na dynamiczny rozwój kariery.

Michał, student trzeciego roku, przekonuje:

O tym, że chcę studiować informatykę, wiedziałem już w technikum. Nie żałuję swojego wyboru, ponieważ pracę zacząłem już na studiach, a mało kierunków w Polsce daje taką możliwość. Ten aspekt jest dla mnie bardzo ważny.

Kierunki informatyczne w Bydgoszczy


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

POZOSTAŁE UCZELNIE W BYDGOSZCZY NA KTÓRYCH JEST KIERUNEK INFORMATYKA

Komentarze (0)