Od dłuższego czasu Bałkany są regionem przyciągającym coraz więcej turystów, a sprawne posługiwanie się językiem albańskim, bułgarskim lub serbskim to narzędzie, które można wykorzystać w wielu zawodach. Wszystko to sprawia, że znajomość języków, kultury oraz historii krajów Półwyspu Bałkańskiego stwarza wiele atrakcyjnych możliwości rozwoju zawodowego. Jeśli więc ciekawi Cię bogata historia i kultura krajów bałkańskich, chcesz swobodnie komunikować się z mieszkającymi tam ludźmi w ich ojczystych językach, a ponadto jesteś otwarty na nowe doświadczenia i chciałbyś połączyć studiowanie z nauką języków obcych, to studia na kierunku filologia bałkańska mogą okazać się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku filologia bałkańska możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia I stopnia (licencjackie)
-
studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb
Zdobywana wiedza i umiejętności
Wybierając studia na kierunku filologia bałkańska, zyskasz szansę na zdobycie umiejętności posługiwania się dwoma językami, które nie należą do grupy popularnych języków. Posługując się biegle serbskim, albańskim czy bułgarskim uatrakcyjnisz znacznie swoją pozycję w oczach potencjalnych pracodawców. Co więcej, w trakcie kształcenia na filologii bałkańskiej skupisz się na doskonaleniu swoich kompetencji językoznawczych i tym samym nauczysz się zasad gramatycznych oraz praktycznego zastosowania wybranych języków obcych.
Dowiesz się, w jaki sposób analizować wybrane teksty literackie z kanonu literatury bałkańskiej, jak również będziesz miał okazję poznać specyfikę pracy tłumaczeniowej. Nacisk kładziony będzie też na doskonalenie umiejętności komunikowania się w mowie i piśmie, a także wzbogacanie słownictwa specjalistycznego. Zajęcia prowadzone przez doświadczonych wykładowców, w tym również rodzimych użytkowników języków bałkańskich, sprawią, że studia te pozwolą Ci na znaczne poszerzenie horyzontów i zapoznanie się z praktycznym wymiarem nauki języków obcych.