Nauki o rodzinie to kierunek studiów oferowany przez szkoły wyższe w Toruniu. Studenci tego kierunku mają możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności z zakresu m.in. pedagogiki, socjologii, psychologii oraz etyki, któa odnosi się do życia rodzinnego. Program studiów zakłada również, że studenci tego kierunku zapoznają się z zagadnieniami z zakresu np. prawa rodzinnego, karnego, administracyjnego oraz zabezpieczenia społecznego.
Kierunki studiów w Toruniu takie jak Nauki o rodzinie dają studentom możliwość wyboru specjalności, przez co mogą oni uczestniczyć w zajęciach zgodnych z ich zainteresowaniami i przyszłymi planami azwodowymi.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Nauki o rodzinie możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Kierunki studiów takie jak Nauki o rodzinie umożliwiają studentom zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu m.in. uwarunkowań biologicznych rozwoju człowieka, działań profilaktycznych i pomocowych w pracy z rodziną i w rodzinie czy antropologicznych podstaw moralności małżeństwa i rodziny. Program studiów zakłada również, że studenci tego kierunku zapoznają się z zagadnieniami dotyczącymi np. pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej, psychologii małżeństwa i rodziny czy filozofii wychowania i edukacji.
W zależności od wybranej specjalności, studenci kierunku Nauki o rodzinie mogą także np. zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu mediacji rodzinnych, elementów prawa dla asystenta rodziny czy zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi prawa dla nauczycieli. Mogą też zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu komunikacji z osobami w podeszłym wieku, rehabilitacji osób starszych czy podstaw gerontologii. Mogą także poznać techniki prowadzenia negocjacji i mediacji, uwarunkowania prawne mediacji rodzinnych czy zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu dydaktyki WDŻ.
Przykładowe przedmioty oferowane przez uczelnie w Toruniu na kierunku Nauki o rodzinie: organizacja poradnictwa rodzinnego, poradnictwo małżeńsko-rodzinne, człowiek chory i niepełnosprawny w rodzinie.