Rekrutacja i wymagania na studia teologiczne 2025/2026
Chcesz dostać się na studia teologiczne w Toruniu? Weź się do pracy i pochwal dobrymi wynikami z historii, języka polskiego, języka obcego, wiedzy o społeczeństwie.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Jak wyglądają studia teologiczne w Toruniu?
Teologia nie ma obecnie komercyjnego zastosowania, a najpowszechniejszym zawodem wykonywanym przez absolwentów kierunku jest zawód katechety. Nie zmienia to jednak faktu, iż studia teologiczne w Toruniu mogą należeć do bardzo interesujących i dobrze usytuowanych, gdyż patronem miasta jest Jan Chrzciciel i na tej podstawie najważniejsze wydarzenia z okazji święta miasta przypadają 24 czerwca. Kształcenie realizowane jest na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, na Wydziale Teologicznym, który oferuje zainteresowanym znacznie więcej niż standardowe opanowanie wiedzy.
Na przyszłych studentów czekają koła naukowe: Koło Młodych Teologów oraz Koło Naukowe Cooperatores Veritatis im. Benedykta XVI, a także zespół kameralny „Portamus Gaudium”. Wykładowcami są specjaliści, reprezentujący prestiżowe ośrodki naukowe, między innymi: Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, czy Uniwersytet Warmińsko- Mazurski w Olsztynie.
Studia teologiczne poruszają temat natury boskiej oraz jej stosunków ze światem i ludźmi. Dzięki nim nabywa się wiedzę teologiczną z elementami filozofii i biblistyki, jak również nauk humanistycznych i nauk społecznych. To intelektualna przygoda dla tych, którzy cenią filozofię, historię i wolą podyskutować o napotkanym problemie, niż przejść obok niego obojętnie. Brzmi ciekawie? Zapoznaj się z ofertą studiów teologicznych w Toruniu.
Czy studia teologiczne w Toruniu są trudne?
Studia teologiczne w Toruniu adresowane są do osób o różnych pomysłach i planach. Na naukę mogą zdecydować się zarówno osoby świeckie, jak i kandydaci do kapłaństwa. Dzięki studiom mogą oni pozyskać gruntowną wiedzę teologiczną z elementami wiedzy z zakresu biblistyki i filozofii oraz nauk humanistycznych i społecznych. Studia teologiczne w Toruniu nie są trudne, choć ich najważniejszy i najpopularniejszy przedstawiciel, czyli kierunek Teologia realizowany jest systemem jednolitych studiów magisterskich, a program wypełniony jest wieloma treściami. Treści te odnoszą się między innymi do: prawa kanonicznego, zasad działalności ewangelizacyjnej, filozofii, historii Kościoła czy też współczesnego nauczania Kościoła katolickiego.
Czy studia teologiczne w Toruniu to studia z przyszłością?
Studia teologiczne w Toruniu to obszar kształcenia, który wprowadza w terminologię, teorie i metodologię filozofii, historii Kościoła czy prawa kanonicznego. Uczy interpretować podstawowe źródła teologiczne, przeprowadzać krytyczną analizę różnych poglądów teologicznych i światopoglądowych, jak również posługiwać się systemami normatywnymi, normami i regułami Kościoła katolickiego. Wiedza oraz umiejętności jakie można pozyskać na studiach wydają się bardzo specyficzne, ale nie wiążę się to z tym, iż ich profil dostosowany jest do zapotrzebowania rynku. Studia teologiczne w Toruniu nie są studiami z przyszłością, bowiem charakterystyczne wykształcenie jasno i wyraźnie nakierowuje na konkretną ścieżkę działalności zawodowej, poza którą wiedza ta nie ma szerszego zastosowania.
Praca po studiach teologicznych w Toruniu
Absolwenci studiów teologicznych w Toruniu mogą z powodzeniem aplikować o pracę w instytucjach prowadzonych przez kościoły i organizacje charytatywne, czy też doradcze organizacje religijne. Najpowszechniejszym zawodem wciąż pozostaje katecheta. Należy jednak pamiętać o tym, że nie każdy absolwent studiów teologicznych od razu może uczyć w szkole.
Zgodnie z obowiązującymi zasadami, każda osoba chcąca podpisać umowę o pracę w szkole na stanowisku nauczyciela religii powinna posiadać imienne skierowanie wydane przez biskupa diecezjalnego, tzw. misję kanoniczną. Zakłada się, że człowiek o utrwalonej moralności a także nieszablonowym podejściu do rozwiązywania problemów może stać się cenionym pracownikiem sektora biznesowego, w szczególności w obszarach wymagających tzw. miękkich kompetencji, takich jak Public Relations, marketing, obsługa klienta, czy Human Resources.