1. Dla kogo ten kierunek?
Steve Jobs stwierdził: „To, co chcemy robić, to produkty następujące po sobie, które są mądrzejsze niż jakiekolwiek mobilne urządzenia wcześniej i bardzo łatwe w używaniu”. Jobs dążył do ulepszenia i uproszczenia życia człowieka, a wszelkie kombinacje komputerowe nazywał magią. Świat internetu rozwinął się na tyle, że wymaga specjalistów, którzy się w nim odnajdą bez większych problemów i wciąż będą w stanie nie tylko naprawiać, ale i tworzyć nowości w komputerowym świecie.
Idealni kandydaci na studia informatyczne nie mogą mieć problemów z naukami ścisłymi, zwłaszcza matematyką, fizyką i informatyką. Kandydaci powinni wykazywać zainteresowanie programowaniem, grafiką komputerową, grami komputerowymi. Jeśli interesuje Cię cyfrowy świat i dążysz do nowoczesności, kierunek informatyka we Wrocławiu jest właśnie dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku informatyka możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku informatyka we Wrocławiu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od 3,5 roku do 4 lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.
Uczelnie we Wrocławiu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Program studiów i gdzie studiować
Kierunki studiów niestacjonarnych we Wrocławiu takie jak informatyka możesz realizować przede wszystkim na Politechnice Wrocławskiej, w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania, w Wyższej Szkole Handlowej, w Wyższej Szkole Bankowej. Uczelnie we Wrocławiu pragną zapewnić najwyższy poziom kształcenia na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych.
Programy kształcenia są uzależnione od wybranej uczelni, jednak w przypadku informatyki zawsze opierają się na naukach ścisłych, zwłaszcza matematyce, informatyce czy fizyce. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: podstawy komunikacji społecznej, prawo nowych technologii, algorytmika i struktury danych, wprowadzenie do testowania, programowanie aplikacji mobilnych, systemy klienckie, systemy zarządzania treścią CMS, zarządzanie projektami informatycznymi, podstawy sieci komputerowych i wiele innych.
4. Praca po studiach
Kierunki studiów we Wrocławiu takie jak informatyka przygotowują studentów do pracy w roli programistów, grafików komputerowych, administratorów sieci informatycznych, projektantów serwisów multimedialnych, pracowników działów do spraw bezpieczeństwa teleinformatycznego, projektantów gier komputerowych, członków zespołów projektowych, którzy przygotowują rozwiązania interaktywne.
Absolwenci zatrudniani są w zespołach analityków i programistów (deweloperów), w zespołach, które realizują projekty portali i stron WWW, w zespołach projektantów i administratorów baz danych, w zespołach projektantów i administratorów sieci teleinformatycznych, w firmach, które zajmują się usługami komputerowymi, w firmach, które zajmują się produkcją oprogramowania i sprzętu komputerowego, w instytucjach, w których stosowane są systemy informatyczne i teleinformatyczne.
Kierunek informatyka we Wrocławiu możesz realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na studiowanie w trybie dziennym, warto wybrać studia zaoczne, które odbywają się w trybie weekendowym, co oznacza, że zajęcia realizowane są od piątku do niedzieli w zależności od programu studiów wybranej uczelni we Wrocławiu. Studia dzienne realizuje się w trakcie zajęć od poniedziałku do piątku.
Programy kształcenia są uzależnione od wybranej uczelni, jednak w przypadku informatyki zawsze opierają się na naukach ścisłych, zwłaszcza matematyce, informatyce czy fizyce. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład:
-
podstawy komunikacji społecznej,
-
budowa systemów czujnikowych,
-
algorytmika i struktury danych,
-
wprowadzenie do testowania,
-
programowanie aplikacji mobilnych,
-
automatyzacja procesów biznesowych,
-
systemy zarządzania treścią CMS,
-
zarządzanie projektami informatycznymi,
-
podstawy sieci komputerowych
-
i wiele innych.
W zależności od wybranej uczelni studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania w trakcie wybranych specjalizacji, takich jak na przykład: inżynieria systemów informatycznych, systemy i sieci komputerowe, tworzenie gier komputerowych. Oferty specjalizacyjne warto śledzić na stronach internetowych uczelni we Wrocławiu, ponieważ są one zmienne i zależą od zainteresowań studentów.
Studenci zdobywają interdyscyplinarne wykształcenie, które obejmuje zasady budowy współczesnych komputerów i współpracujących z nimi urządzeń, baz danych, sieci komputerowych czy systemów operacyjnych. Praktyczne umiejętności odnoszą się do programowania i tworzenia aplikacji, projektowania baz danych i ochrony baz danych. Studenci rozwijają także zdolności komunikacyjne, umiejętność pracy w grupie i predyspozycje językowe.