Informatyka - Wrocław

Informatyka - Wrocław

Informatyka - Wrocław

Studia we Wrocławiu na kierunku

informatyka

Odkryj kierunek informatyka we Wrocławiu i sprawdź gdzie możesz studiować 

Informatyka studia Wrocław | woj. dolnośląskie

Dla kogo ten kierunek
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, nikt nie przypuszczał, że rozwój cywilizacyjny będzie aż tak szybki. To, co wydawało się niemożliwe, dziś stało się codziennością. Informatyka jest jedną z tych dyscyplin, która towarzyszy nam każdego dnia – nawet podświadomie. Korzystamy z rozbudowanych systemów bezpieczeństwa, informacje są przez nas przekazywane i przetwarzane z zawrotną prędkością. Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez dostępu do natychmiastowych informacji. Niezależnie od tego, gdzie jesteśmy – świat mamy na wyciągnięcie ręki, a zawdzięczamy to właśnie informatyce.
Z początku zdobycze informatyki zarezerwowane były jedynie dla wąskiego grona wtajemniczonych. Dziś nie musimy jej nawet rozumieć, by z niej korzystać. Jednak wciąż potrzebni są specjaliści, którzy stawiają czoła współczesnym wyzwaniom informatyki. Zatem, aby rozpocząć studia na kierunku informatyka, musisz szczególną sympatią darzyć przedmioty ścisłe. Nauka na tym kierunku zarezerwowana jest dla wszystkich osób, które cechuje przenikliwość myślenia.

Program kształcenia i gdzie studiować
Uczelnie we Wrocławiu przygotowały bardzo bogatą ofertę studiów informatycznych, ponieważ cieszą się ona niezwykłą popularnością wśród abiturientów szkół średnich. Jeżeli chcesz rozpocząć studia właśnie w tym mieście, to możesz wybierać spośród takich ośrodków akademickich jak: Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania Copernicus, Wyższa Szkoła Bankowa, Wyższa Szkoła Zarządzania, czy Wyższa Szkoła Handlowa. Jak widzisz – możliwości jest bardzo dużo. Na wszystkich tych uczelniach możesz rozpocząć studia na kierunku informatyka.
Dokładnie przeanalizuj te propozycje, ponieważ mogą się one nieznacznie różnić. Jedno jest pewno – celem każdej z tych uczelni jest wykształcenie najwyższej klasy profesjonalistów. Program studiów informatycznych jest wyjątkowo rozbudowany, jednak kształcenie opiera się przede wszystkim na zagadnieniach związanych z królową nauk, czyli matematyką. Studenci będą przez wszystkie lata nauki poznawać różnego rodzaju techniki programowania, kodowania oraz przekazywania danych.

Praca po studiach
Zainteresowanie studiami informatycznymi jest wprost proporcjonalne do perspektyw zatrudnienia w przyszłości. Abiturienci tego kierunku nie powinni w ogóle zamartwiać się o pracę. To informatycy bowiem stanowią jedną z najbardziej pożądanych grup zawodowych na rynku pracy, a ich kariera może przebiegać dowolnie – w zależności od własnych ambicji i zainteresowań. Dla informatyków codziennie otwierają się nowe, bardzo atrakcyjne miejsca pracy, a część studentów pierwsze aktywności zawodowe podejmuje już w trakcie trwania studiów.
Jako informatyk możesz ubiegać się o zatrudnienie w różnego rodzaju biurach projektowych, agencjach IT, czy przedsiębiorstwach, które rozwiązania informatyczne wykorzystują na co dzień. Dziś właściwie każdy sektor gospodarczy opiera swój rozwój o skomplikowane rozwiązania technologiczne, nad którymi czuwają profesjonalni informatycy.

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W MIEŚCIE WROCŁAWIU JEST KIERUNEK INFORMATYKA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Informatyka we Wrocławiu?

Studia na kierunku informatyka cieszą się bardzo dużą popularnością, jednak warto pamiętać o tym, że aby stać się studentem jednej z wrocławskich uczelni, to trzeba wziąć udział w rozbudowanym procesie rekrutacji. Studia informatyczne już na pierwszym etapie nauki wymagają bardzo rozległej wiedzy z przedmiotów ścisłych i zaangażowania. Zatem w swoich planach maturalnych uwzględnij przedmioty takie jak: matematyka, język obcy nowożytni, fizyka z astronomią, czy oczywiście informatyka. Szczegółowe wytyczne znajdziesz na stronie każdej uczelni. Aby uniknąć rozczarowań, swoje przygotowania do matury rozpocznij już dziś.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku informatyka we Wrocławiu?

Studia informatyczne we Wrocławiu zarówno w trybie dziennym, jak i zaocznym. Wszystko zależy od twoich indywidualnych możliwości. Takie udogodnienie musi się pojawić w przypadku kierunków, które cieszą się niegasnącym zainteresowaniem. Dzięki temu każda zdolna osoba będzie miała szansę na kształcenie wyższe. Obecnie studia dzienne są w Polsce najbardziej popularne i mają charakter regularnych spotkań. Studia zaoczne są z kolei zadedykowane dla wszystkich tych osób, które z różnych przyczyn nie mogą uczęszczać na zajęcia w trakcie trwania tygodnia. Osoby, kształcące się na studiach zaocznych, spotykają się podczas weekendowych zjazdów naukowych. To oczywiście bardzo wygodna opcja, jednak wiąże się ona z uiszczaniem opłat za czesne.

 

Program studiów i przedmioty

Każda osoba, która rozpoczyna studia we Wrocławiu na kierunku informatyka, musi zdawać sobie sprawę z tego, że nie będzie łatwo. Kształcenie na tym kierunku wymaga bardzo dużego zaangażowania, a studenci już od pierwszego roku zostają rzuceni na głęboką wodę. Przede wszystkim program kształcenia obfituje w przedmioty, które ściśle związane są z matematyką i analizą danych, bowiem informatyka to przecież nic innego jak dyscyplina, zajmująca się przetwarzaniem informacji. Ponadto studenci w trakcie wszystkich lat nauki będą uczęszczać na przedmioty takie jak:

 • podstawy inżynierii oprogramowania;
 • programowanie i projektowanie obiektowe;
 • architektura systemów komputerowych;
 • wnioskowanie statystyczne itd.

Oprócz przedmiotów kształcenia ogólnego na studentów informatyki czekają także specjalizacje, dzięki którym będą mogli oni kształcić bardzo wąskie umiejętności. Na zainteresowanych czekają:

 • zastosowanie specjalistycznych technologii informatycznych;
 • grafika komputerowa;
 • tester oprogramowania;
 • programista aplikacji w chmurze itd.

Aby przyszli informatycy mogli w pełni realizować się w przyszłej pracy powinni oni dysponować bardzo rozbudowaną wiedzą, która staje się punktem wyjścia do podejmowania decyzji związanych z programowaniem i przetwarzaniem informacji. Informatyka to taka dziedzina, w której dominują różnego rodzaju zagadki logiczne – im mogą sprostać jedynie analityczne umysły.

 

 

Sprawdź na w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

INFORMATYKA WROCŁAW STUDIA STACJONARNE

INFORMATYKA WROCŁAW STUDIA ZAOCZNE

 

informatyka Wrocław studia


Ile trwają studia na kierunku informatyka we Wrocławiu?

Nie często jest tak, że kształcenie na danym kierunku możesz rozpocząć albo na uniwersytecie albo politechnice. Sprawa wygląda zupełnie inaczej właśnie w przypadku informatyki, ponieważ tutaj możesz wybrać dowolnie, w zależności od własnych predyspozycji. Studia informatyczne również obejmują dwa cykle kształcenia, jednak czas ich trwania wygląda inaczej na uniwersytecie i inaczej na politechnice.

Na uniwersytecie studia pierwszego stopnia trwają trzy lata i kończą się przystąpieniem do obrony pracy licencjackiej. Studenci zdobywają wtedy podstawową i niezbędną wiedzę, która powinna być kontynuowana na studiach drugiego stopnia. To wiąże się z kolejnymi dwoma latami kształcenia. Jeżeli wszystko powiedzie się pomyślnie, to osoby, kończące studia na uniwersytecie otrzymują tytuł magistra i mogą w pełni rozpocząć karierę zawodową.

Z kolei osoby, które wybierają kształcenie na politechnice, swoją przygodę z informatyką, zaczynają od studiów inżynierskich. One trwają trzy i pół roku. Wiedza i umiejętności, które zdobywają studenci, mają bardzo ścisły i techniczny profil kształcenia. Po ich zakończeniu i otrzymaniu tytułu inżyniera można zdecydować się na kształcenie drugiego stopnia, które trwa przez jeden i pół roku. Studenci również uzupełniają i znacznie poszerzają wiedzę, jednocześnie przygotowując się do obrony pracy magisterskiej, której powodzenie da kompletne przygotowanie do wykonywania zawodu informatyka.

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek informatyka we Wrocławiu?

Każda osoba, która poważnie myśli o rozpoczęciu studiów informatycznych, powinna mieć świadomość, że nie są to studia łatwe. Wielu abiturientów szkół średnich przechodzi pomyślnie przez proces rekrutacji, jednak nie wszyscy z nich kończą naukę z powodzeniem. Rozczarowuje ich obszerność materiału oraz szybkość, z jaką muszą przyswajać wiedzę. To kierunek jedynie dla najbardziej ambitnych. Zatem odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań, które nieznacznie pomogą określić twoje predyspozycje:

 • Czy nauka matematyki daje ci dużo satysfakcji?
 • Czy twoje zamiłowanie do informatyki nie ogranicza się jedynie do gier komputerowych?
 • Czy cechuje cię przenikliwość i analityczność myślenia?

 

Proces rekrutacji i przedmioty

Jeżeli odpowiadasz na te pytania twierdząco, to znaczy, że możesz z powodzeniem pomyśleć o wzięciu udziału w procesie rekrutacji na jedną z wrocławskich uczelni, która w swojej ofercie ma studia informatyczne. Pamiętaj, że w przypadku tego kierunku musisz być perfekcyjnie przygotowany do egzaminu dojrzałości. Ze szczególną dokładnością przygotuj się z przedmiotów takich jak: informatyka, matematyka, fizyka oraz dowolny język obcy nowożytni. Zatem jak widzisz — czeka cię bardzo intensywny czas nauki. Jednak nie robisz tego tylko na potrzeby rekrutacji. Gdy rozpoczniesz już studia na wymarzonym kierunku, to twoje przygotowanie do matury sprawi, że nauka na studiach też będzie dużo przyjemniejsza.

Warto także rozważyć wzięcie udziału w olimpiadzie przedmiotowej. To propozycja przygotowana jedynie dla najbardziej ambitnych uczniów, bo wymaga dużej determinacji. Laureaci lub finaliści takich olimpiad znajdą się na liście osób przyjętych poza kolejnością. W przypadku studiów na kierunku informatyka rozważ olimpiady takie jak:

 • Olimpiada Matematyczna;
 • Olimpiada Fizyczna;
 • Olimpiada Wiedzy Technicznej i Wynalazczości itd.

Pamiętaj także o terminowym uiszczeniu wszystkich opłat rekrutacyjnych. To niezwykle ważne, więc nie zaniedbaj tego kroku. Szczegółowe wytyczne znajdziesz zawsze na stronach uczelni. Gdy już dostaniesz się na wymarzone studia, nie zapomnij o dostarczeniu niezbędnych dokumentów – podań, deklaracji, skanów dowodu, czy zdjęć do legitymacji studenckiej.

zasady rekrutacji na studia

 

informatyka studia Wrocław


Jaka praca po studiach na kierunku informatyka?

Nie od dziś wiadomo, że abiturienci studiów na kierunku informatyka stanowią jedną z najbardziej pożądanych grup zawodowych na rynku pracy. Codziennie pojawia się mnóstwo nowych ofert dla profesjonalnych informatyków. To właśnie świadomość zatrudnienia w przyszłości może decydować o popularności tego kierunku. Niektórzy studenci już w trakcie nauki podejmują pierwsze, niejednokrotnie bardzo dobrze płatne, aktywności zawodowe. Jednak wybierając te studia, musisz pamiętać, że osoba, która zajmuje się informatyką, musi doskonalić swoje kompetencje przez całe życie. To dyscyplina naukowa o nieustającym potencjale rozwojowym, więc pięć lat kształcenia wyższego nie wystarczy, by być zawsze na bieżąco z aktualnymi trendami.

Jako abiturient informatyki będziesz mógł podjąć pracę w szeroko rozumianej branży IT, która jest wyjątkowo rozległa. Dziś właściwie każdy sektor gospodarczy współpracuje z informatykami. Oprócz tego czekają na ciebie różnego rodzaju biura projektowe, firmy konsultingowe oraz międzynarodowe korporacje. Możesz pracować na stanowiskach takich jak:

 • programista;
 • administrator sieci;
 • grafik;
 • projeknatnt serwisów multimedialnych;
 • twórca gier itd.

Możliwości zatrudnienia są praktycznie nieskończone. Wszystko zależy od twoich własnych predyspozycji, zainteresowań i ambicji. Jeżeli zatem chciałbyś stać się częścią jednej z bardziej prestiżowych grup zawodowych, nie zwlekaj i aplikuj już dziś na studia informatyczne.


Jakie opinie mają studia na kierunku informatyka we Wrocławiu?

Studia na kierunku informatyka to przygoda życia, która nie kończy się wraz z zakończeniem nauki.

Amelia, studentka wrocławskiego uniwersytetu, mówi:

Matematyka nigdy nie stanowiła dla mnie żadnego problemu, więc już w szkole średniej zaczęłam się zastanawiać, jakie studia pozwolą mi na pełne wykorzystanie potencjału. Nie pomyliłam się w przypadku informatyki, w ogóle nie żałuję tego wyboru. Dodatkowo we Wrocławiu poznałam fantastycznych ludzi, z którymi nawet projektowanie złożonych systemów informatycznych nie jest wyzwaniem.

KIERUNKI INFORMATYCZNE W MIEŚCIE WROCŁAWIU

Rozwiń

#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (1)

oedsw odpowiedz

Drodzy Państwo, studia inżynierskie I stopnia z zakresu informatyki można podjąć w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Dostepne specjalizacje to m.in. Programowanie gier komputerowych czy też Projektowanie systemów informatycznych i analiza danych. Więcej informacji znaleźć można na naszej stronie dlakandydata.dsw.edu.pl/oferta-edukacyjna/studia-inzynierskie/informatyka Zapraszam! W razie pytań służę pomocą Pozdrawiam, Online Ekspert Dolnośląskiej Szkoły Wyższej