Kierunki studiów we Wrocławiu związane z tą dyscypliną mają charakter interdyscyplinarny, łącząc wiedzę z zakresu informatyki, analizy danych, prawa, etyki i zarządzania projektami technologicznymi. Program jest zrównoważony między teorią a praktyką, co pozwala studentom rozwijać zarówno umiejętności techniczne, jak i kompetencje miękkie.
Wykłady dostarczają teoretycznej wiedzy na temat sztucznej inteligencji, jej algorytmów i etyki. W trakcie ćwiczeń analizowane są przypadki i rozwiązywane problemy związane z projektowaniem systemów AI. Studenci pracują też z oprogramowaniem AI.
Uczelnie we Wrocławiu uwzględniły w ramach programu zajęć zagadnienia z zakresu podstaw uczenia maszynowego, prawa ochrony danych osobowych czy modelowania predykcyjnego i analityki danych.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku zaufane systemy sztucznej inteligencji możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia II stopnia (magisterskie).
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci potrafią tworzyć algorytmy sztucznej inteligencji opartych na uczeniu maszynowym. Przetwarzają, wizualizują i interpretują duże zbiory danych za pomocą narzędzi, takich jak Python. Tworzą też systemy rozumiejące teksty pisane i mowę.
Zapewniają ochronę przed cyberzagrożeniami, testują odporność algorytmów na ataki oraz implementują mechanizmy ochrony danych. Są biegli w językach programowania, takich jak Python czy Java.
Budują modele przewidujące zachowania, trendy lub wyniki na podstawie analizy danych. Testują algorytmy pod kątem ich skuteczności, niezawodności oraz zgodności z regulacjami prawnymi.