Studia na kierunku prawno – administracyjnym w zależności wybranego trybu, realizowane są stacjonarnie (w dni powszednie) oraz niestacjonarnie (zjazdy weekendowe). Program kształcenia został przygotowany w taki sposób, aby bezpośrednio nawiązywał do nauk społecznych, administracyjnych, prawnych oraz ekonomicznych.
Słuchacze w ramach licznych zajęć uczestniczą także w przedmiotach obejmujących tematyką zasady funkcjonowania administracji publicznej czy zarządzania państwem. W siatce zajęć uwzględniono także regulacje oraz przepisy prawne i ich zastosowanie w praktyce, podstawy prawa handlowego, finansowego, pracy oraz historię administracji.
Poza wiedzą teoretyczną zdobywaną na wykładach słuchacze uczestniczą także w praktycznych ćwiczeniach, gdzie zdobywają umiejętności zarządzania biznesem czy zespołem pracowników. Słuchacze biorą udział również w wyjazdach studyjnych do Sejmu, Senatu, Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego itd.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku prawno - administracyjnym możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia licencjackie,
-
studia magisterskie.
2. Tryb:
-
studia stacjonarne,
-
studia niestacjonarne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Uczelnie w Lublinie na kierunku prawno – administracyjnym kształcą absolwentów, którzy wyróżniają się rozbudowaną wiedzą w zakresie prawa administracyjnego, technik budżetowania, zarządzania i funkcjonowania instytucji w Polsce oraz na terenie Unii Europejskiej.
Absolwenci znają krajowe oraz ponadkrajowe źródła prawne, a także treści zawarte w przepisach, które są niezbędne przy pracy administracyjnej. Potrafią zastosować w praktyce i interpretować przepisy prawne oraz teorie wykładni.
Po ukończeniu kształcenia słuchacze wiedzą, jak analizować oraz rozwiązywać problemy pojawiające się w pracy urzędnika. Dobierają źródła prawne oraz pozyskują treści, które są niezbędne w pracy.
Absolwent potrafi również dobierać oraz korzystać z metod oraz narzędzi pracy urzędniczej – w tym z zaawansowanych technik informacyjno – komunikacyjnych. Posługuje się wybranym językiem obcym realizowanym w trakcie studiów na poziomie B2.