Grafika to innowacyjna propozycja kształcenia, która pozwoli Ci rozwinąć się w zakresie grafiki artystycznej i projektowej. Studenci stają się twórcami-artystami, ale wielu z absolwentów wybiera także drogę komercyjną. Wiedza obejmująca sztukę i kulturę umożliwi Ci wykorzystywanie tradycyjnych i nowoczesnych technik stosowanych w trakcie wykonywanych prac.
Studia artystyczne są idealne dla osób kreatywnych, które mają predyspozycje rysunkowe. Zdolności obejmujące rysunek i malarstwo są tutaj bardzo istotne. Studenci zapoznają się także z najnowszymi możliwościami technologicznymi, które pozwolą w szerszym stopniu wykorzystywać umiejętności graficzne. W tej dziedzinie liczy się przede wszystkim talent i nowatorskie spojrzenie na sztukę, reklamę, książkę.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku grafika możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku grafika w Trójmieście realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają od 3 lata Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.
Uczelnie w Trójmieście umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Grafika to idealne rozwiązanie dla osób, które są uzdolnione artystycznie, ale szukają dla siebie zawodu opłacalnego i poszukiwanego na rynku pracy. Uczelnie w Gdańsku gruntownie opracowują program kształcenia, który dzielony jest na bloki tematyczne, obejmujące grafię artystyczną i projektową oraz teoretyczne przedmioty takie jak, chociażby historia sztuki, czy praktyczne warsztaty z malarstwa i rysunku. W siatce zajęć znajdziesz:
-
projektowanie plakatu i form reklamowych
-
propedeutykę projektowania książki
-
liternictwo i typografię
-
analizę dzieła sztuki
-
projektowanie dla kultury
-
wklęsłodruk
Studenci uczą się, w jaki sposób posługiwać się tradycyjnymi środkami wyrazu, ale także funkcjonować na rynku tradycyjnym dzięki technologiom multimedialnym i grafice interaktywnej. Plan zajęć wypełniony jest także przedmiotami specjalnościowymi.
Gdzie studiować na kierunku grafika w Trójmieście
Kierunek grafika (studia I stopnia) - uczelnie w Trójmieście:
czytaj dalej uczelnie w Trójmieście