Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej - Gdynia, Gdańsk, Sopot

Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej - Gdynia, Gdańsk, Sopot

Studia na kierunku wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej w Gdańsku | Gdyni | Sopocie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania

Uniwersytet Gdański

Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej stopień: (I) (II) , czas trwania: 3 lata • 2 lata ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne

22.02.2024

Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej – studia Gdynia, Gdańsk, Sopot (Trójmiasto)

Studia na kierunku wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej to studia licencjackie i magisterskie, których program kształcenia trwa 3 lata (studia licencjackie) lub 2 lata (studia magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata lub magistra. Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym.

Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej - Gdynia, Gdańsk, Sopot
Studia na kierunku wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej w Gdańsku | Gdyni | Sopocie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Opis kierunku

W trakcie studiów na kierunku wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej studenci zyskują dostęp do gruntownej wiedzy obejmującej tematyką historię kina, myśl filmową czy ogólną wiedzę o kulturze i sztuce. Program kształcenia uwzględnia również kilkaset godzin warsztatów, dzięki którym studenci mogą zaznajomić się z podstawami tworzenia i produkcji filmów. Studenci w trakcie nauki uczą się scenariopisarstwa programów telewizyjnych, form audiowizualnych czy gier komputerowych.

Studia na kierunku wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej umożliwiają przyszłemu absolwentowi podjęcie pracy w przedsiębiorstwach odpowiedzialnych za organizację i ekonomikę produkcji filmowej oraz telewizyjnej. Osoby po tym kierunku mogą pracować jako dziennikarze filmowi i kulturalni. Mogą także zająć się tworzeniem indywiduanych projektów w zakresie filmu.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?/ Wymagania rekrutacyjne

Kierunki studiów w Trójmieście, do których należy wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej w ramach rekrutacji na I stopień, biorą pod uwagę punktację uzyskaną przez kandydata z takich przedmiotów maturalnych, jak np.:

  • język polski,
  • język obcy,
  • historia,
  • historia sztuki,
  • wiedza o społeczeństwie,
  • matematyka.

Rekrutacja na studia w Trójmieście na kierunku wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej na II stopniu, przeznaczona jest z kolei dla absolwentów wszystkich kierunków studiów wyższych. Proces rekrutacji ma formę konkursu ocen uzyskanych na dyplomie.

Przeprowadzana jest też rozmowa kwalifikacyjna, która obejmuje weryfikację podstawowej wiedzy z zakresu filmoznawstwa oraz medioznawstwa.

 *Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU WIEDZA O FILMIE I KULTURZE AUDIOWIZUALNEJ?

Studia na kierunku wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej łączą wiedzę teoretyczną z praktyką. W ramach programu uwzględniono wiele godzin wykładów tematycznych oraz warsztatów obejmujących podstawowe zagadnienia z zakresu tworzenia i produkowania filmów, a także innych form audiowizualnych.

Wszystkie warsztaty i ćwiczenia praktyczne prowadzone są przez praktyków zawodowych. Studenci realizują także obowiązkowe praktyki zawodowe, w ramach których przygotowują scenariusz filmowy, piszą teksty krytyczne do publikacji w studenckim magazynie internetowym. Realizują też samodzielne etiudy filmowe.

 

Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej możemy podzielić na:

1. Typ

  • studia licencjackie,
  • studia magisterskie.

2. Tryb:

  • studia stacjonarne,
  • studia niestacjonarne.

 

Zdobywana wiedza i umiejętności

Uczelnie w Trójmieście na kierunku wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej kształcą absolwentów, którzy mają rozbudowaną wiedzę w zakresie podstaw filozofii, historii sztuki czy języka filmu. Znają także metody badań nad filmem oraz podstawową terminologię związaną z analizą dzieła filmowego.

Absolwenci mają też wiedzę na temat rozwoju sztuki filmowej w kraju oraz na świecie. Znają najważniejsze dzieła oraz epoki w historii kina powszechnego. Potrafią interpretować i analizować dzieła filmowe oraz znają podstawowe konwencje czy gatunki filmowe.

Po ukończeniu kształcenia słuchacze potrafią także tworzyć teksty służące za podstawę scenariuszy filmowych. Znają też psychologię procesu twórczego. Wykazują również znajomość podstaw fotografii reklamowej, artystycznej i dziennikarskiej.

Absolwenci znają jednocześnie zasady interpretacji dzieła filmowego, myśląc przy tym krytycznie. Potrafią tworzyć różne formy scenariuszowe – scenariusze krótkich form audiowizualnych, programów telewizyjnych, gier komputerowych, a nawet pełnometrażowych obrazów fabularnych.

Uczelnie w Gdańsku | Gdyni | Sopocie - kierunek wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Gdański (Wydział Filologiczny UG) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

ILE TRWAJĄ STUDIA NA KIERUNKU WIEDZA O FILMIE I KULTURZE AUDIOWIZUALNEJ?

Studia na kierunku wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej trwają 3 lata (studia licencjackie) lub 2 lata (studia magisterskie).

Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej w Gdańsku | Gdyni | Sopocie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat
studia II stopnia 2 lata magister

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU WIEDZA O FILMIE I KULTURZE AUDIOWIZUALNEJ

Kształcenie przygotowuje absolwentów do pracy w przedsiębiorstwach oraz instytucjach odpowiedzialnych za organizację i ekonomikę produkcji filmowej oraz telewizyjnej, animacji i upowszechniania kultury filmowej.

Odnajdą się też w roli dziennikarzy filmowych lub ogólnych – kulturalnych. Mogą poza tym pracować w archiwistyce filmowej oraz zajmować się badaniami naukowymi w zakresie historii i teorii kina.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej

  • indywidualne projekty artystyczne w zakresie filmu,
  • firmy organizujące produkcję filmową i telewizyjną,
  • dziennikarze filmowi,
  • dziennikarze kulturalni.

Studia na kierunku wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej dzięki połączeniu wiedzy praktycznej z teoretyczną pozwalają absolwentom znaleźć zatrudnienie w swojej branży.

Poziom i tryb studiów


Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej w Gdańsku | Gdyni | Sopocie

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować