Kierunek ten obejmuje teoretyczne podstawy z zakresu resocjalizacji i penitencjarii, w tym historię, teorię i praktykę. Tematy obejmują prawa skazanych, procedury sądowe czy teorie przestępczości. W trakcie ćwiczeń studenci rozwijają umiejętności praktyczne, takie jak techniki resocjalizacyjne, zarządzanie instytucjami penitencjarnymi itd.
Kierunki studiów obejmujące tę tematykę uwzględniają w programie także warsztaty, czyli zajęcia, które obejmują analizę przypadków, studia przypadków oraz symulacje związane z pracą w systemie penitencjarnym i resocjalizacyjnym.
Praktyczne doświadczenie uczestnicy zdobywają z kolei w trakcie praktyk w instytucjach penitencjarnych, ośrodkach resocjalizacyjnych i innych organizacjach zajmujących się prewencją przestępczości.
Wykładowcy analizują rzeczywiste sytuacje i przypadki osób skazanych, co pozwala studentom na praktyczne zastosowanie wiedzy teoretycznej. Prowadzone są też zajęcia, w których studenci odgrywają rolę w symulowanych sytuacjach resocjalizacyjnych. W efekcie rozwijają swoje umiejętności praktyczne.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku resocjalizacja z penitencjarystyką możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci potrafią oceniać efektywność różnych programów mających na celu reintegrację osób skazanych oraz dopasowywać strategie w oparciu o wyniki analizy. Oceniają ryzyko przestępczości i recydywy u osób skazanych.
Znają oraz stosują różne techniki i metody resocjalizacji, takie jak terapie indywidualne i grupowe. Zarządzają i organizują pracę w instytucjach penitencjarnych, w tym znają procedury administracyjne i operacyjne.
Efektywnie pracują z osobami osadzonymi, w tym prowadzą rozmowy motywacyjne, oferują wsparcie psychologiczne i doradzają im. Identyfikują też problemy i wyzwania związane z resocjalizacją i penitencjarią.