1. Dla kogo ten kierunek?
Jean Nouvel powiedział: „Moje budynki są słynniejsze ode mnie”. Budownictwo to wyraz ekspresji i kreatywności, które można połączyć z funkcjonalnością. Kreowanie nowoczesnych zabudowań musi być odpowiedzią na ludzkie potrzeby i pragnienia. Tadao Ando stwierdził: „Jeśli spojrzysz na tradycyjną japońską architekturę, zobaczysz całą jej kulturę i jej przywiązanie do natury”. Musi być to więc także odpowiedź na kulturę danego narodu i danej przestrzeni. W świecie bowiem należy zachować harmonię również w sferze technicznej.
Idealni kandydaci na studia architektoniczne w Łodzi w zakresie budownictwa nie mogą mieć problemów z naukami ścisłymi, zwłaszcza z matematyką i fizyką. Kandydaci powinni wykazywać predyspozycje manualne i projektowe. Jeśli jesteś osobą kreatywną, potrafisz współpracować w zespole, a także interesują Cię nowe technologie, kierunek budownictwo w Łodzi jest właśnie dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów
Studia na kierunku budownictwo możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
-
Studia podyplomowe
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
-
online
3. Gdzie studiować?
Kierunki studiów niestacjonarnych w Łodzi takie jak budownictwo możesz realizować przede wszystkim na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej. Uczelnie w Łodzi starają się zapewnić szeroki wybór studiów stacjonarnych i niestacjonarnych i zapewniają najwyższą jakość kształcenia.
4. Praca po studiach
Studia w Łodzi na kierunku budownictwo dają bardzo wiele możliwości pracy i rozwoju. Studenci są przygotowywani do podjęcia pracy w branży budowlanej i architektonicznej w kraju i za granicą. Abiturienci prowadzą własną działalność gospodarczą i zajmują się projektowaniem architektonicznym i urbanistycznym. Pracują w biurach architektonicznych i budowlanych, w instytucjach administracji państwowej i samorządowej, które związane są z budownictwem, transportem i architekturą.
Absolwenci zatrudniani są w przedsiębiorstwach wykonawczych i remontowych, w jednostkach naukowo-badawczych i konsultingowych, w biurach projektowych, w jednostkach gospodarczych, administracyjnych i edukacyjnych, w przedsiębiorstwach zaplecza budowlanego i przemysłu materiałów budowlanych, w szkołach i jednostkach naukowo-badawczych, w spółdzielniach mieszkaniowych i instytucjach samorządowych.
5. Program studiów i przedmioty
W programie studiów na kierunku budownictwo znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
diagnostyka konstrukcji budowlanych,
-
budownictwo przemysłowe,
-
budownictwo wysokie,
-
systemy energii odnawialnej w budownictwie,
-
stalowe konstrukcje specjalne,
-
termomodernizacja budynków,
-
projektowanie środowiska wewnętrznego i zewnętrznego,
-
budownictwo ogólne,
-
fizyka budowli,
-
konstrukcje drewniane,
-
geologia inżynierska i petrografia,
-
geometria wykreślna,
-
stateczność i dynamiczność układów prętowych
-
i wiele innych.
Studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania w trakcie wybranych specjalności: konstrukcyjno-budowlanej, inżynieryjnej mostowej, inżynieryjnej drogowej, inżynieryjnej kolejowej w zakresie kolejowych obiektów budowlanych, inżynieryjnej hydrotechnicznej, inżynieryjnej wyburzeniowej i wiele innych. Oferty specjalizacyjne warto śledzić na stronach internetowych uczelni w Łodzi, ponieważ są one zmienne i zależą od zainteresowań studentów.
Studenci zdobywają interdyscyplinarne wykształcenie, które obejmuje nie tylko stricte nauki matematyczne, ale i szczegółowe informacje odnoszące się do budownictwa, wytrzymałości materiałów, mechaniki budowli, mechaniki gruntów. Studenci zdobywają niezbędne umiejętności projektowe, które ułatwiają projektowanie konstrukcji betonowych, stalowych, drewnianych, projektowanie dróg. Kształcą zdolności organizacyjne i komunikacyjne, dzięki czemu rozwijają predyspozycje do pracy zespołowej.