1. Dla kogo ten kierunek?
Florian Plit powiedział: „Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego, ludzkiego działania, zależy od każdego z nas”. Ochrona środowiska to bardzo popularna w XXI wieku dziedzina nauki, która skupia się na bezpieczeństwie środowiska i człowieka i dąży do tego, by w najwyższym stopniu dbać o florę i faunę, klimat i szeroko pojętą ekologię.
Idealni kandydaci na studia biologiczne i przyrodnicze w zakresie ochrony środowiska nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów ścisłych, zwłaszcza biologią, chemią i geografią. Kandydaci powinni wykazywać zainteresowanie środowiskiem i funkcjonowaniem człowieka w przyrodzie. Jeśli w przyszłości chcesz działać na rzecz Ziemi i pragniesz zapobiegać jej wyniszczeniu, kierunek ochrona środowiska w Łodzi jest właśnie dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów
Studia na kierunku ochrona środowiskowa możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
-
Studia podyplomowe
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
3. Gdzie studiować?
Kierunki studiów niestacjonarnych w Łodzi takie jak ochrona środowiska możesz realizować przede wszystkim na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Uczelnie w Łodzi starają się zapewniać jak najwięcej możliwości kształcenia w formie niestacjonarnej, a także oferują przystępne ceny, które umożliwiają podjęcie edukacji w formie zaocznej bądź wieczorowej.
4. Praca po studiach
Studia w Łodzi na kierunku ochrona środowiska dają wiele perspektyw, jeśli chodzi o rozwój i zatrudnienie. Studenci są przygotowywani do pracy w służbach ochrony środowiska, takich jak regionalne dyrekcje ochrony środowiska, parki narodowe i krajobrazowe, w laboratoriach badań środowiska, w zakładowych służbach ochrony środowiska, w biurach planowania przestrzennego, w organach kontrolnych i urzędach ochrony środowiska, na przykład w Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska, administracji rządowej bądź administracji samorządowej, w ośrodkach masowego komunikowania, w społecznych organizacjach ekologicznych.
Absolwenci pracują w instytucjach, które zajmują się monitorowaniem rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń, w rezerwatach przyrody, w służbach monitorujących stan środowiska, w placówkach, zajmujących się praktycznymi aspektami ochrony środowiska przyrodniczego i recyklingiem, w laboratoriach firm, które działają w różnych gałęziach gospodarki i powinny mieć oddział, zajmujący się ochroną środowiska.
5. Program studiów i przedmioty
Program kształcenia opiera się na naukach ścisłych, zwłaszcza biologii, chemii czy fizyce. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: hydrologia i gospodarka wodna, meteorologia i klimatologia, prawo ochrony środowiska, monitoring środowiska, różnorodność biologiczna roślin, geologia i gospodarka surowców, gleboznawstwo i rekultywacja gruntów, mikrobiologia środowiskowa, zagrożenia cywilizacyjne i problemy zrównoważonego rozwoju, geomorfologia, biochemia, ekonomia w ochronie środowiska i wiele innych.
W programie studiów na kierunku ochrona środowiska znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
meteorologia i klimatologia,
-
prawo ochrony środowiska,
-
hydrologia i gospodarka wodna,
-
monitoring środowiska,
-
różnorodność biologiczna roślin,
-
geologia i gospodarka surowców,
-
gleboznawstwo i rekultywacja gruntów,
-
mikrobiologia środowiskowa,
-
zagrożenia cywilizacyjne i problemy zrównoważonego rozwoju,
-
geomorfologia,
-
ekonomia w ochronie środowiska
-
i wiele innych.
Studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania w trakcie wybranych specjalizacji, takich jak na przykład: ekologia i ochrona wód, ochrona przyrody, ekologia człowieka. Oferty specjalizacyjne warto śledzić na stronach internetowych uczelni w Łodzi, ponieważ są one zmienne i zależą od zainteresowań studentów.
Studenci zdobywają gruntowne wykształcenie z zakresu ekologii, zagrożeń cywilizacyjnych i problemów zrównoważonego rozwoju, ochrony przyrody, różnorodności biologicznej roślin, planowania przestrzennego, polityki ochrony środowiska i tym podobne. Potrafią posługiwać się najnowszym sprzętem technicznym i uczą się, w jaki sposób przeprowadzać badania środowiskowe. Wykształcone umiejętności analityczne, interpretacyjne i badawcze z pewnością ułatwiają pracę w zakresie ochrony środowiska i dziedzin jej pokrewnych.