Studia na kierunku realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia składają się z rozbudowanego programu kształcenia. W ramach zajęć realizowane są takie przedmioty, jak np. te z wiedzy humanistycznej (propedeutyka kultury, filozofii czy teorii filmu) czy przedmioty kierunkowe. Przygotowują one studenta do dalszej realizacji filmów.
W trakcie edukacji słuchacze spotykają się z teoretykami z wybranych dziedzin oraz praktykami zatrudnionymi w placówkach kinematograficznych czy telewizyjnych. Poza tym w ramach toku kształcenia uczestniczą również w praktycznych ćwiczeniach warsztatowych. Finalnym efektem ćwiczeń jest przygotowanie przez studentów etiud filmowych i telewizyjnych.
Słuchacze zdobywają wiedzę pod okiem wykładowców znanych dzieł filmowych oraz telewizyjnych, którzy byli wielokrotnie nagradzani na festiwalach w Polsce oraz zagranicą. Dużą zaletą tego kierunku jest to, że koncepcja zajęć jest spójna i przygotowuje absolwentów do rozwoju kariery zawodowej.
Podstawę kształcenia stanowią treści dotyczące kształtowania narracji filmowej, rozumienia procesów, jakie zachodzą w artystycznych sposobach wypowiedzi. Na zajęciach prezentowane są nowoczesne zdobycze technologii wizualnych – np. animacja czy VR.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia możemy podzielić na:
1. Typ
-
jednolite studia magisterskie;
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Uczelnie w Katowicach na kierunku realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia przygotowują absolwentów do realizacji filmów operatorskich, programów telewizyjnych czy fotografii analogowej i cyfrowej.
Po ukończeniu kształcenia absolwenci mają obszerną wiedzę dotyczącą nauk humanistycznych, świadomości estetycznej. Wyróżniają się też kompetencjami społecznymi, jakie są istotne dla późniejszej działalności zawodowej.
Mają także wiedzę z obszaru nauk technicznych oraz technologicznych procesów produkcji filmowej czy fotografii. Po zakończeniu studiów absolwent potrafi realizować filmy fabularne i dokumentalne w systemie światłoczułym i elektronicznym. Wie, jak przygotować oświetlenie i wizję w programach oraz widowiskach telewizyjnych, wykorzystując przy tym profesjonalne systemy filmowe.