Architektura wnętrz - Katowice i woj. śląskie

Architektura wnętrz - Katowice i woj. śląskie

Studia na kierunku architektura wnętrz w Katowicach i woj. śląskim możesz podjąć na 1 uczelni publicznej oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Politechnika Śląska w Gliwicach

Politechnika Śląska w Gliwicach

Architektura wnętrz stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 2 lata
forma: stacjonarne
Akademia Śląska

Akademia Śląska

Architektura wnętrz stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne, niestacjonarne

12.01.2024

Architektura wnętrz studia Katowice 2024 | woj. śląskie

Architektura wnętrz w Katowicach to 3-letnie, 3,5-letnie studia I stopnia (licencjackie) oraz 2-letnie studia II stopnia (magisterskie). Studia można podjąć na 2 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej). Ceny na architekturze wnętrz w Katowicach w 2023 r. zaczynają się od 8100 zł za pierwszy rok studiów.

Architektura wnętrz - Katowice i woj. śląskie
Studia na kierunku architektura wnętrz w Katowicach i woj. śląskim
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku architektura wnętrz w Katowicach i woj. śląskim rozpocznie się 18 grudnia 2023 r. i potrwa do 1 marca 2024 r. | Architektura wnętrz Katowice i woj. śląskie - terminy rekrutacji >

Opis kierunku

Studia na architekturze wnętrz oferują zdobycie wykształcenia, łączącego wiedzę architektoniczną i artystyczną. W trakcie studiów studenci zdobywają nie tylko teoretyczną wiedzę, ale również praktyczne doświadczenie w projektowaniu wnętrz. Nauka obejmuje obszary takie jak wykorzystywanie najnowocześniejszych technologii, proces projektowy oraz innowacyjne podejście do rozwiązywania zadań. Oprócz tego, studenci rozwijają swoją kreatywność i zdolności artystyczne. Absolwenci tego kierunku mają niezbędne umiejętności do projektowania wystaw, mebli oraz miejsc pracy i rekreacji.

Ukończenie studiów na kierunku architektura wnętrz daje możliwość zatrudnienia w firmach deweloperskich, pracowniach architektonicznych, a nawet w muzeach i galeriach sztuki. Absolwenci kierunku architektura wnętrz posiadają zarówno umiejętności projektowania, jak i nadzorowania inwestycji, co czyni ich wszechstronnymi specjalistami zdolnymi do tworzenia kreatywnych i funkcjonalnych przestrzeni.

 

Uczelnie

W Katowicach i woj. śląskim architekturę wnętrz możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Politechnice Śląskiej w Gliwicach oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: Akademii Śląskiej.
 
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia w Katowicach i woj. śląskim na kierunku architektura wnętrz w roku akademickim 2024/2025 najczęściej brany jest pod uwagę wynik sprawdzianu uzdolnień artystycznych. szczegółowe wymagania >
 
Ceny
Studia stacjonarne na kierunku architektura wnętrz w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Ceny wahają się od 8100 zł do 8400 zł za pierwszy rok studiów. Wykaz opłat za studia na kierunku architektura wnętrz w Katowicach >
 

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek architektura wnętrz w Katowicach i Gliwicach?

Rekrutacja na kierunku architektura wnętrz, podobnie jak na ogólnych studiach architektonicznych, kładzie nacisk na egzamin wstępny z zakresu rysunku. Bardzo ważne jest także przedstawienie swojego portfolio, czyli teczki z najlepszymi pracami.
Egzaminy maturalne mogą wzmocnić Twoją pozycję wśród kandydatów na studia, dlatego warto postarać się o jak najlepsze wyniki. Szczegółowe informacje odnoszące się do egzaminów wstępnych, znajdziesz na stronie poszczególnych uczelni w Katowicach i woj. śląskim.
 

Architektura wnętrz Politechnika Śląska - przedmioty maturalne

Kwalifikacja na kierunek architektura wnętrz w Politechnice Śląskiej odbywa się na podstawie wyników z matematyki. Ponadto kandydaci na ten kierunek studiów muszą zdobyć wystarczająco wysoki wynik z egzaminu z uzdolnień plastycznych. dowiedz się więcej

Rekrutacja na architekturę wnętrz w uczelniach niepublicznych (prywatnych)

Uczelnie niepubliczne w Katowicach i woj. śląskim przyjmują kandydatów najczęściej na podstawie kolejności zgłoszeń.

* Przed rekrutacją na wybrany kierunek należy wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi w poszczególnych szkołach wyższych. Szczegółowe wytyczne znaleźć można na oficjalnych stronach rekrutacyjnych uczelni. Lista przedmiotów branych pod uwagę w rekrutacji może różnić się na poszczególnych uczelniach publicznych.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Architektura wnętrz w Katowicach i woj. śląskim

Aktualności rekrutacyjne

Opis kierunku

Architektura wnętrz to kierunek idealny dla osób, które interesują się sztuką i mają zmysł artystyczny. Od kandydatów oczekuje się wrażliwości na piękno, a także zainteresowania najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi w kontekście projektowania graficznego i architektonicznego. Studenci mają okazję uczyć się opracowywać projekty wnętrz mieszkalnych, użyteczności publicznej, specjalnego przeznaczenia, począwszy od idei koncepcji do realizacji.
 

Praca po studiach

Absolwenci studiów architektonicznych zatrudniani są w pracowniach architektonicznych, agencjach reklamowych, biurach projektowych, agencjach designerskich, firmach budowlano-architektonicznych. Mogą prowadzić własną działalność gospodarczą.
 

Program studiów i przedmioty

Siatka zajęć tworzona dla kierunku architektura wnętrz uzależniona jest od wybranej uczelni. Mimo że efekty kształcenia mają charakter niejako uniwersalny, lista przedmiotów może się różnić. Studenci mają okazję zgłębiać podstawowe tajniki sztuki nowoczesnego designu w architekturze. Zgłębiają zasady, które obowiązują w projektowaniu wnętrz mieszkalnych oraz pomieszczeń użyteczności publicznej.

W trakcie realizowanych przedmiotów poznasz nowości z rynku materiałów i wyposażenia wnętrz, techniki i technologie, które wykorzystywane są w rozwiązaniach koncepcyjnych, a także będziesz w stanie wdrożyć je w świat. Zajęcia odbywają się w przystosowanych do tego salach wykładowych, pracowniach komputerowych, a także w terenie.

W programie studiów na kierunku Architektura wnętrz znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • projektowanie architektury wnętrz
 • rysunek projektowy i techniki prezentacji
 • ergonomia
 • autoprezentacja
 • wystawiennictwo
 • malarstwo
 • projektowanie struktur użytkowych
 • nowości rynkowe materiałów i wyposażenia wnętrz
 • projektowanie detalu architektonicznego i mebla
 • zieleń w architekturze

 

Ogólne cele kształcenia

Studia na kierunku architektura wnętrz to dziedzina nauki, której celem jest kształtowanie w studentach umiejętności w zakresie np. projektowania i aranżacji przestrzeni mieszkalnych i użytkowych. Studenci na tym kierunku zdobywają wiedzę z dziedziny m.in. architektury, projektowania wnętrz, technologii i materiałoznawstwa, a także z zakresu sztuki, psychologii i antropologii kultury. Przedmioty, jakie można spotkać na studiach architektura związane są m.in. z.: historią sztuki, funkcjonalnością budynków, rysunkiem, grafiką komputerową, antropologią kultury, podstawami budownictwa czy estetyką.

Absolwenci studiów architektura wnętrz mogą pracować np. jako projektanci wnętrz, specjaliści ds. aranżacji wnętrz, konsultanci projektowi, doradcy ds. stylizacji i dekoracji, a także jako freelancerzy. Zatrudnienie znajdują w różnych sektorach, takich jak architektura, design, reklama, media i prywatne firmy zajmujące się projektowaniem i aranżacją wnętrz. Kompetencje architektów odnajdują również zastosowanie np. w mediach (w roli specjalistów lub doradców).

Przed rozpoczęciem studiów na kierunku architektura wnętrz ważne jest, aby posiadać predyspozycje, takie jak np. kreatywność, estetyczne wyczucie, zdolności manualne i przestrzenne oraz umiejętność pracy w zespole. Ponadto, warto posiadać podstawową wiedzę z zakresu matematyki, fizyki i geometrii oraz znajomość podstawowych programów do projektowania graficznego, takich jak AutoCAD czy Photoshop. Studenci powinni również być zainteresowani sztuką, designem i architekturą, co pozwoli im rozwijać swoje umiejętności projektowe i kreatywne.

 

Gdzie studiować na kierunku architektura wnętrz w Katowicach?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Politechnice Śląskiej w Gliwicach oraz niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: Akademii Śląskiej.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku architektura wnętrz, w roku akademickim 2023/2024, Politechnika Śląska w Gliwicach oferuje bezpłatne studia w trybie stacjonarnym. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na uczelni niepublicznej. Cena waha się od 8100 zł do 8400 zł.

Kierunek architektura wnętrz - uczelnie w Katowicach i woj. śląskim

 • Politechnika Śląska w Gliwicach
 • Akademia Śląska w Katowicach

czytaj dalej uczelnie w Katowicach

 

Limity miejsc
Katowickie uczelnie przewidują limity miejsc na poszczególne kierunki, wiąże się to z realnymi możliwościami wielkości sal czy kadry pedagogicznej. Dlatego też rekrutacja na poszczególne kierunki studiów przewiduje limity miejsc. 
Jak wybierani są kandydaci? Po wprowadzeniu informacji do systemu układana jest lista rankingowa, która bierze pod uwagę wyniki uzyskane z egzaminu maturalnego, a także egzaminu wstępnego, który obowiązuje na architekturę wnętrz. Aby znaleźć się na liście osób, które w październiku rozpoczną zajęcia należy w terminie dostarczyć komplet dokumentów wraz ze zdjęciem. 
 
Limity miejsc na kierunku architektura wnętrz w Katowicach
 
 • Politechnika Śląska w Gliwicach: 40
 
 *Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)
 

Ile kosztują studia

Mówi się, że studia są bezpłatne jednak nie jest to do końca prawda. Owszem, studia stacjonarne na uczelniach publicznych są bezpłatne – również na kierunku architektura wnętrz w trybie stacjonarnym. Jednak sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku studiów niestacjonarnych oraz uczelni niepublicznych (prywatnych) – tym razem studia są płatne, a ceny ustalane są przez poszczególne uczelnie, dlatego mogą się różnić między sobą. 
Jednak kandydaci nie muszą płacić od razu pełnej kwoty za jeden rok studiów, bowiem mogą sobie ją rozbić na raty. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie poszczególnych uczelni.  
 
Architektura wnętrz studia w Katowicach i woj. śląskim - ceny 2023
 • Akademia Śląska: od 8100 zł 
 
 *Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2023/2024). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
 

Kiedy wyniki rekrutacji

Każdy z kandydatów na kierunek architektura wnętrz w Katowicach bez wątpienia oczekuje na wyniki rekrutacji. Po tym jak przyszli studenci zarejestrują swoją kandydaturę oraz po podejściu do egzaminu wstępnego muszą czekać około kilku tygodni na ogłoszenie wyników osób zakwalifikowanych. Daty ogłoszenia list są ustalane indywidualnie przez poszczególne uczelnie. 
Informację o zakwalifikowaniu się na studia będą mogli znaleźć na swoim profilu w systemie IRK bądź ERK. W systemie znajdują się również informacje o liczbie punktów oraz o zajętym miejscu w liście.  
 
Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Katowicach:
 • Politechnika Śląska w Gliwicach: lipiec 2024
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
 
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
 

Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?

Kiedy kandydaci znajdą się na liście osób zakwalifikowanych na architekturę wnętrz w Katowicach, będą musieli dostarczyć niezbędne dokumenty. Dokumenty stanowią potwierdzenie wyników maturalnych, a także są ostatnim etapem, który gwarantuje znalezienie się na liście studentów w październiku i umożliwi studiowanie wybranego kierunku na danej uczelni. 
Każda z uczelni może wybrać inny sposób dostarczenia dokumentów przez kandydata jednak najpopularniejszym jest ich osobiste złożenie w gmachu uczelni lub wydziału. W szczególnych przypadkach można również wysłać dokumenty pocztą tradycyjną – ważna jest wtedy data pieczątki i nadania listu. 
Kandydaci muszą zadbać o tym, żeby zestaw dokumentów był kompletny i dostarczony w terminie. W przypadku niedostarczenia dokumentów kandydaci zostaną wykreśleni z listy osób zakwalifikowanych. 
 

Kiedy składamy dokumenty na studia

Kandydaci zazwyczaj wiedzą w jakim terminie zarejestrować się na stronie internetowej, jednak nie zawsze pamiętają datę dostarczenia dokumentów, a jest to równie ważny termin, tak samo jak termin egzaminu wstępnego. 
Kiedy listy osób zakwalifikowanych zostają ogłoszone uczelnie dają kandydatom kilka dni na dostarczenie kompletu dokumentów. Przyszli studenci powinni pamiętać, aby sprawdzić czy na pewno dostarczają komplet dokumentów bowiem brak któregoś z dokumentów może być równoznaczny z wykreśleniem z listy osób zakwalifikowanych. Warto również sprawdzić czy ich forma jest poprawna. 
 
Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Katowicach:
 • Politechnika Śląska w Gliwicach: lipiec 2024
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
 
 

Uczelnie w Katowicach i woj. śląskim - kierunek architektura wnętrz:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Akademia Śląska stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Politechnika Śląska w Gliwicach (Wydział Architektury PŚ) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Poziom i tryb studiów


19 Uczelni w Katowicach i woj. śląskim

W samych Katowicach studiuje około 80 tys., osób, a w całej metropolii nawet 200 tys. Oprócz Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Śląskiej (czyli dwóch najlepiej rozwijających się szkół w regionie) studenci mogą wybierać spośród renomowanych publicznych uczelni o innych profilach: Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Muzycznej, Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych oraz uczelni niepublicznych.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują śląskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Katowicach

 


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

 • Drzwi Otwarte https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ-1e4NozBD0cRCFt8gAWtS5k https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/bfdcf-wsh-wroclaw.jpg Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
 • Drzwi Otwarte https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJlUta6UScGEcReTNKOPAxYMc https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/36d11-wsosp-deblin.jpg Lotnicza Akademia Wojskowa
 • ul. Bursaki 12, 20-150 Lublin https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=Wyższa+Szkoła+Przedsiębiorczości+i+Administracji+w+Lublinie https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/67f82-wspa-lublin.jpg Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
 • Aula Uniwersytecka Wydziału Prawa i Administracji UMCS https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJCxKWr2NXIkcRYECcap5lmJQ https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/99092-umcs-kierunki.jpg Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
 • UL.ROLNA 43,, 40-555 KATOWICE, WOJ. ŚLĄSKIE https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=wyższa+szkoła+techniczna+katowice https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/b6936-wst-katowice.jpg Akademia Śląska
 • Drzwi Otwarte https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJiVhlHiMJqkcR3LRNnD9vans Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie