Nie da się ukryć faktu, że poznawanie języków obcych poszerza nasze horyzonty myślowe, pozwala nam otworzyć się kulturowo, a przede wszystkim ułatwia komunikację z drugim człowiekiem. Interesuje Cię historia Niemiec? Język niemiecki brzmi dla Ciebie niezwykle pięknie? Chcesz pracować z firmami na arenie międzynarodowej? Marzą Ci się podróże, dlatego chcesz zgłębiać języki obce? A przede wszystkim masz predyspozycje językowe?
Przyszłych studentów filologii germańskiej w Katowicach powinna odznaczać ciekawość świata i uwielbienie dla języków obcych. Kandydaci powinni wykazywać zainteresowanie przedmiotami humanistyczno-językowymi. Wśród najważniejszych cech zauważalne są zwłaszcza komunikatywność i otwartość na innego człowieka, jego kulturę i historię.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku filologia germańska możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Studia na kierunku filologia germańska w Katowicach realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Katowicach umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
2. Program studiów i przedmioty
Studia filologiczne na kierunku filologia germańska możesz uczelniach, które znajdziesz w dziale poniżej. Możesz mieć pewność, że uczelnie w Katowicach dbają o wysoki poziom kształcenia w zakresie rozwoju językowego, ponieważ XXI wiek stał się społeczeństwem poliglotów, których nieustannie poszukuje się na rynku pracy.
Siatka zajęć kumuluje przedmioty takie jak:
-
literatura krajów niemieckiego obszaru językowego
-
teoria i praktyka translacji
-
gramatyka kontrastywna
-
wstęp do językoznawstwa
-
kultura krajów niemieckiego obszaru językowego
-
historia języków germańskich
-
gramatyka opisowa języka niemieckiego
-
dydaktyka nauczania języka niemieckiego
Program kształcenia uwzględnia przedmioty specjalizacyjne, przygotowujące do roli tłumacza bądź nauczyciela.