Studia na kierunku planowanie przestrzenne, realizowane są w formie stacjonarnej. Kształcenie ma charakter interdyscyplinarny i łączy wiedzę teoretyczną z praktycznymi umiejętnościami z zakresu teorii urbanistyki, planowania przestrzennego, nauk technicznych, społecznych itd.
W trakcie całego toku nauki słuchacze mogą korzystać z nowoczesnych technik dydaktycznych, uczestniczyć w laboratoriach czy zajęciach praktycznych oraz teoretycznych. Dodatkowo biorą udział w seminariach czy warsztatach krajowych oraz międzynarodowych. Poza tym zyskują możliwość odbywania części studiów w prestiżowych uczelniach zagranicznych w ramach wymiany studenckiej „Erasmus +”.
Kształcenie obejmuje również obowiązkowe praktyki i staże zawodowe w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, Towarzystwie Urbanistów Polskich czy w Głównym Urzędzie Statystycznym. Dzięki temu studenci mogą w praktyce wykorzystać wiedzę zgromadzoną na wykładach.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku planowanie przestrzenne możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia I stopnia (inżynierskie),
-
studia II stopnia (magisterskie).
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Uczelnie w Łodzi na kierunku planowanie przestrzenne przekazują słuchaczom obszerną wiedzę z zakresu tego, jak zmieniać przestrzeń, aby odpowiadała potrzebom jej użytkowników, ale jednocześnie pozostawała spójna ze środowiskiem naturalnym. Absolwenci mają umiejętności niezbędne do tego, aby rozwiązywać problemy infrastruktury miejskiej – sieci ciepłowniczych, energetycznych czy transportowych.
Po ukończeniu kształcenia potrafią także przygotowywać analizy oraz inwentaryzacje urbanistyczne, znają koncepcje zagospodarowania przestrzennego. W efekcie wiedzą, jak zaplanować działania odnoszące się do obszarów zdegradowanych na podstawie planistycznych dokumentów.
Studenci w ramach studiów poznają nowoczesne techniki stosowane w projektach smart city. Absolwent ma umiejętności planowania strategii rozwoju miast w odniesienia do zrównoważonego rozwoju, adaptowania do zmian klimatu czy zmieniających się możliwości technicznych. Wie jednocześnie, jak zachować zasady ładu przestrzennego czy ochrony dziedzictwa kulturowego.
Potrafi sporządzać dokumenty planistyczne o dużym stopniu zaawansowania (miejscowe plany rewitalizacji, studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego), a także dokumenty prognostyczne oraz studialne.