1. Typ i tryb studiów
Studia na kierunku inspekcja weterynaryjna stanowią stosunkowo nową propozycję kształcenia akademickiego. Jeśli czujesz, że jest to profil dydaktyczny stworzony dla ciebie, zorientuj się, jakie ośrodki akademickie mają go w swojej ofercie.
Studia na kierunku inspekcja weterynaryjna możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Przeanalizuj także, w jakiej formie będziesz mógł rozpocząć naukę. Interesują cię studia niestacjonarne? W przypadku inspekcji weterynaryjnej możesz mieć z nimi problem. Na ten moment wśród propozycji kształcenia pojawiają się przede wszystkim studia stacjonarne, czyli dzienne.
2. Program studiów i przedmioty
Czego nauczysz się w toku studiów na kierunku inspekcja weterynaryjna? Posiądziesz wiedzę teoretyczną na temat ustanowionych prawnie norm w aspekcie posiadania zwierząt hodowlanych przeznaczonych na ubój. Dowiesz się, jaki wymiar klatek jest odpowiedni dla danego zwierzęcia oraz jaka ich liczba może przypadać na określoną powierzchnię.
Zrozumiesz, że zwierzęta nie są przedmiotami, z których człowiek może korzystać, jak mu się tylko podoba – mają one uczucia i zapewnienie im godnych warunków bytowych jest szczególnie ważne. Poznasz metody badań weterynaryjnych na obecność pasożytów i innych patogenów w mięsie przeznaczonym do spożycia przez ludzi. Nauczysz się obsługiwać sprzęty laboratoryjne ułatwiające prace z próbkami do analizy.
W programie studiów na kierunku inspekcja weterynaryjna znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
zoologia stosowana
-
ochrona środowiska
-
chemia
-
biochemia
-
anatomia zwierząt
-
fizjologia zwierząt
-
genetyka zwierząt
-
mikrobiologia
-
podstawy agronomii
3. Nabywane umiejętności
Kierunki studiów takie jak inspekcja weterynaryjna zaadresowane są do osób, które w przyszłości chciałyby zająć się nadzorowaniem zwierząt hodowlanych i doświadczalnych. Studia na tym kierunku wyposażą cię w pakiet umiejętności, dzięki którym będziesz:
-
kontrolować jakość hodowli zwierząt;
-
dbać o wysoką jakość produktów pochodzenia odzwierzęcego;
-
wprowadzać nowe rozwiązania produkcyjne;
-
wykonywać testy laboratoryjne.
W programie kształcenia pojawią się zatem przedmioty z podstawowych dyscyplin ścisłych (przede wszystkim chemia, biologia), które pozwolą ci na aktywną pracę w tym zakresie. Czekają cię zarówno wykłady, jak i ćwiczenia laboratoryjne, podczas których nauczysz się wykonywać podstawowe badania diagnostyczne i testy eksperymentalne.
To profil kształcenia idealny dla osób, które widzą potencjał rozwojowy właśnie w tym sektorze gospodarczym oraz dla tych, którym zależy na humanitarnym traktowaniu zwierząt hodowlanych i eksperymentalnych.
4. Dla kogo ten kierunek
W obecnych czasach powszechnej mody na zdrowy styl życia i odchodzenie od spożywania produktów odzwierzęcych wydawać by się mogło, że problem dystrybucji nieprzebadanego mięsa chorych zwierząt, zwłaszcza w małych gospodarstwach rolnych, dawno przestał istnieć. Nic bardziej mylnego. Samozwańczy hodowcy trzody chlewnej i innych zwierząt przeznaczonych do uboju, często nie badają ani swoich podopiecznych, ani mięsa, które z nich powstaje.
Prowadzi to do ryzyka powstania groźnych dla ludzi epidemii. Należy w całym procesie przetwarzania zwierząt na pokarm dla ludzi pamiętać, że nie tylko dobro mięsożerców ma znaczenie. Krowy, świnie, kozy, kury i owce często trzymane są w niehumanitarnych warunkach. Transportowane setki kilometrów w ciasnych boksach ciężarówek obijają się od siebie, niejednokrotnie łamiąc kończyny, a nawet ginąc.
Sam ubój pozostawia wiele do życzenia – zwierzęta cierpią wówczas niewyobrażalne męki, mając świadomość zbliżającego się zgonu. Studia na kierunku inspekcja weterynaryjna powstały, aby wykształcić grono ludzi odpowiedzialnych za prawidłowy nadzór zwierząt hodowlanych i produktów odzwierzęcych. Jeśli interesuje cię dobro nie tylko konsumentów, ale przede wszystkim samych zwierząt, te studia mogą być stworzone dla ciebie!
5. Gdzie studiować inspekcję weterynaryjną
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek inspekcja weterynaryjna: