Położnictwo to niezwykle istotna dziedzina medycyny, która skupia się na kobiecie, dziecku i życiu rodziny. Studia drugiego stopnia w tym zakresie poszerzają wiedzę odnoszącą się do medycyny perinatalnej, ginekologii i pielęgniarstwa, a także umożliwiają zdobycie informacji odnoszących się do administrowania i nadzoru nad opieką położniczo-ginekologiczną i pielęgniarską.
Kandydaci na studia medyczne muszą mieć tytuł licencjata bądź magistra z tego samego lub pokrewnego kierunku studiów. Studenci powinni wykazywać się zaangażowaniem i odpowiedzialnością. Ważne jest zainteresowanie naukami biologicznymi i chemicznymi, a także komunikatywność, zdolność do pracy w zespole, otwartość na drugiego człowieka. Położnictwo to kierunek dla ludzi z poczuciem misji, którzy chcą dbać o dobro rodziny.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku położnictwo możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
Studia na kierunku położnictwo w Bydgoszczy realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Bydgoszczy umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
Studia magisterskie w zakresie położnictwa poszerzają zdobytą wiedzę na studiach pierwszego stopnia. Absolwenci mają okazję zdobyć dodatkowe kompetencje i poszerzyć wiedzę z zakresu nauk medycznych i stricte odnoszących się do położnictwa. Uczelnie w Bydgoszczy dbają o wysoki poziom kształcenia, a program kształcenia opracowywany jest przez najlepszych w swoim fachu specjalistów. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak:
-
poradnictwo laktacyjne,
-
diagnostyka ultrasonograficzna w położnictwie,
-
nowoczesne metody nauczania Life Long Learning,
-
badania fizykalne w zaawansowanej opiece położniczej,
-
mechanizm działania leków i wystawianie recept,
-
diagnostyka ultrasonograficzna w ginekologii,
-
opieka nad kobietą i rodziną w sytuacjach szczególnych.
Studenci uczęszczają na przedmioty obowiązkowe i fakultatywne. Część zajęć odbywa się w wyspecjalizowanych pracowniach, inne zaś w szpitalu bądź klinikach.
Gdzie studiować na kierunku położnictwo w Bydgoszczy
Kierunek położnictwo (studia II stopnia) - uczelnie w Bydgoszczy