Farmacja - Bydgoszcz

Studia w Bydgoszczy

farmacja

Odkryj kierunek farmacja w Bydgoszczy i sprawdź, gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

22.08.2023

Farmacja studia Bydgoszcz 2023 | woj. pomorskie

Farmacja w Bydgoszczy to 5,5-letnie studia (jednolite magisterskie). Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej). 

Studia na kierunku farmacja w Bydgoszczy
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia jednolite magisterskie
Czas trwania 5,5 roku (studia jednolite magisterskie)
Opis kierunku
Farmacja w Bydgoszczy to popularne studia medyczne, które umożliwiają nabycie potrzebnych umiejętności i wszechstronnej wiedzy. Studenci zdobywają wiedzę medyczną i z zakresu farmacji, a także odnoszącą się stricte do nauk chemicznych i biologicznych. Odbywają obowiązkowe praktyki zawodowe. Uczą się, jak udzielać informacji i porad odnoszących się do działania produktów leczniczych.
Absolwenci zatrudniani są w laboratoriach branży kosmetycznej i chemicznej, w ośrodkach naukowo-badawczych, w przemyśle farmaceutycznym oraz w zakładach opieki zdrowotnej, które prowadzą badania kliniczne. Zajmują się sporządzaniem, wytwarzaniem i oceną jakości i tożsamości produktów leczniczych.

Uczelnie

W Bydgoszczy farmację możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy.
 
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia w Bydgoszczy na kierunku farmacja w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia, matematyka. szczegółowe wymagania >
 
Ceny
Studia stacjonarne na kierunku farmacja w uczelniach publicznych są bezpłatne. 
 

czytaj dalej wszystko o Farmacja - Bydgoszcz

Zobacz, na jakich uczelniach w Bydgoszczy jest kierunek FARMACJA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy

Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy

Farmacja stopień: (Jednolite), czas trwania: 5,5 roku
tryb: stacjonarne

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek farmacja w Bydgoszczy?

W procesie rekrutacji na studia na kierunku farmacja najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • biologia
 • chemia
 • fizyka
 • fizyka i astronomia
 • matematyka

 

Studia na kierunku farmacja są niewątpliwie jedną z bardziej wymagających ścieżek kształcenia. Od przyszłych studentów wymaga się, by już na poziomie rekrutacji zaprezentowali jak najbardziej rozległą wiedzę z zakresu nauk ścisłych. Jeżeli zatem chcesz się stać jednym ze studentów farmacji, to swoje przygotowania do egzaminu dojrzałości powinieneś zacząć już dziś, ponieważ liczba miejsc jest zawsze znacznie ograniczona. Przedmioty, którym powinieneś poświęcić najwięcej czasu na naukę to oczywiście: biologia, chemia, matematyka oraz fizyka. Aby uniknąć rozczarowań w przyszłości, swoje przygotowania zacznij już dziś.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Farmacja w Bydgoszczy

Jak wyglądają studia na kierunku farmacja w Bydgoszczy?

1. Dla kogo ten kierunek

Dziś znajdziemy niewiele osób, które w ciągu swojego życia nigdy nie skorzystały z profesjonalnej pomocy farmaceuty. Nasza świadomość profilaktyki zdrowotnej wzrasta, statystyki jednak wciąż pokazują, że doraźne porady wolimy wynosić z apteki niż od lekarza. Dlatego też zawód farmaceuty cieszy się ogromnym zaufaniem społecznym. Ma na to wpływ rozbudowana wiedza absolwentów tego kierunku, którzy do wykonywania swojej pracy podchodzą z powołaniem. Farmaceuta bowiem to nie tylko świetny biochemik, lecz także pierwsza osoba, która potrafi znaleźć rozwiązanie naszych bolączek.

Warto napisać wprost, że studia na kierunku farmacja nie są stworzone dla każdego absolwenta szkoły średniej. To wyjątkowo wymagający profil kształcenia, który powinien być wybierany wyłącznie przez pasjonatów nauk ścisłych. Dziś każdy farmaceuta otrzymuje gruntowne wykształcenie, więc studia na tym kierunku nie powinny stanowić przypadkowych wyborów. Jeżeli jesteś zatem empatyczną, otwartą osobą, która nie boi się intelektualnych wyzwań, to studia na kierunku farmacja będą dla ciebie stworzone.

 

2. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku farmacja możemy podzielić na:

1. Typ

2. Tryb:

 

Studia na kierunku farmacja w Bydgoszczy realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają pięć i pół roku.

Uczelnie w Bydgoszczy umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

3. Gdzie studiować

Kierunki studiów w Bydgoszczy takie jak farmacja czerpią z dziedzin ścisłych, które w znacznym stopniu przylegają do nauk medycznych. W praktyce oznacza to, że przyszli farmaceuci nie są kształceni w każdym dowolnie wybranym ośrodku akademickim. Studia w Bydgoszczy na kierunku farmacja możesz zatem rozpocząć na Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera. To uczelnia medyczna, która kształci wyłącznie najlepszych specjalistów, którzy dzięki swojej rzetelnej wiedzy mogą wzbudzać społeczne zaufanie.


4. Praca po studiach

Absolwenci studiów farmaceutycznych nie powinni martwić się o swoje przyszłe zatrudnienie, ponieważ wciąż potrzeba nowych specjalistów, którzy – dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom – gotowi są nieść pomoc potrzebującym. Oznacza to, że większość absolwentów farmacji swoją karierę zawodową rozpoczyna od pracy w aptece. Nie jest to oczywiście jedyna ścieżka zawodowego rozwoju. Na farmaceutów czekają także hurtownie medyczne oraz laboratoria.

Studia medyczne dają także szansę pracy w instytutach naukowo-badawczych, gdzie absolwenci tego kierunku mają szansę opracowywać nowe, innowacyjne receptury, dbać o ich bezpieczeństwo i świadomie wprowadzać je na rynek. Warto także podkreślić o możliwości pracy farmaceutów na arenie międzynarodowej, co przełoży się także na atrakcyjność zarobków.

 

5. Program studiów

Pasjonaci farmacji swoją przygodę z tym kierunkiem zaczynają od dokładnego zgłębienia podstawowych nauk ścisłych, ponieważ bez ich opanowania nie będzie możliwe zrozumienie skomplikowanych treści farmaceutycznych.

 

W programie studiów na kierunku farmacja znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • matematyka;
 • biofizyka oraz biochemia;
 • mikrobiologia
 • chemia ogólna, analityczna, organiczna i nieorganiczna itd.

 

To oczywiście jedynie skromny wstęp do intelektualnej przygody przyszłych farmaceutów, ponieważ muszą oni także otrzymać rzetelne wykształcenie medyczne. Studenci tego kierunku przygotowują się do przyszłej pracy między innymi w aptekach, gdzie ich praca polegać będzie przede wszystkim na udzielaniu pierwszych porad przedmedycznych. Wiąże się to z ogromną odpowiedzialnością, więc farmaceuci muszą odwoływać się nieustanie do wiedzy z zakresu anatomii i fizjologii człowieka oraz różnego rodzaju patologii.
Najważniejszy człon kształcenia na tym kierunku stanowi jednak uzyskanie rozbudowanej i wszechstronnej wiedzy farmaceutycznej. Studenci uczestniczyć będą w wielu wykład, lecz także ćwiczeniach laboratoryjnych, podczas których zapoznają się z:

 • technologią postaci leku;
 • farmakognozją;
 • chemia leków itd.

 

Te przykłady przedmiotów, czekających na studentów, pokazują jak wymagający intelektualnie jest to kierunek. Studia farmaceutyczne to inwestycja w przyszłość, ale każda osoba, która je wybiera, powinna mieć świadomość, ile przed nią wyzwań i obowiązków.

Ile trwają studia na kierunku farmacja w Bydgoszczy?

Ile trwają studia na kierunku farmacja w Bydgoszczy?

Studia na kierunku farmacja w Bydgoszczy trwają 5,5 roku (studia jednolite).

Studia farmaceutyczne możesz rozpocząć wyłącznie w trybie jednolitym. Kształcenie na tym kierunku wymaga bardzo dużego zaangażowania, a wiedza, którą muszą uzyskać studenci jest wyjątkowo obszerna. W praktyce oznacza to, że po pierwszych trzech latach kształcenia studenci nie dysponują jeszcze żadną specjalistyczną wiedzą, pozwalającą na pracę w zawodzie. Dlatego też studia na kierunku farmacja trwają aż pięć i pół roku. To czas wytężonej pracy, ćwiczeń laboratoryjnych oraz pisania pracy dyplomowej, ponieważ to jej pomyślna obrona na koniec kształcenia zapewnia tytuł magistra farmacji. To trudna i kręta droga, jej pokonanie daje jednak ogromną satysfakcję i otwiera drogę do pełnego rozwoju zawodowego.

Farmacja w Bydgoszczy - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
jednolite magisterskie 5,5 roku magister farmacji

Jaka praca po studiach na kierunku farmacja w Bydgoszczy?

Studia w Bydgoszczy na kierunku farmacja kształcą najlepszych specjalistów, którzy nie muszą martwić się o przyszłe zatrudnienie. Zawód farmaceuty cieszy się bowiem ogromnym zaufaniem społecznym i na rynku wciąż potrzebni są specjaliści, którzy dzięki swojej wiedzy i zaangażowaniu będą mogli pomagać ludziom w potrzebie.

Absolwenci studiów farmaceutycznych najczęściej wybierają pracę w aptekach, gdzie zajmują się sprzedażą leków oraz realizowaniem recept, wystawianych przez lekarzy. Zakres ich obowiązków obejmuje także udzielanie informacji o sposobie stosowania medykamentów oraz o ich szczegółowym dawkowaniu. Praca w aptece wiąże się z wysoko rozwiniętymi umiejętnościami komunikacji. Najważniejsze znaczenie ma bowiem dokładne w słuchanie się w potrzeby klienta.

Farmaceuci interesujące zatrudnienie znajdą także w laboratoriach oraz instytucjach badawczych, gdzie będą się zajmować produkcją oraz testowaniem nowych środków farmaceutycznych. To z kolei idealna praca dla osób, które uwielbiają skrupulatną pracę w warunkach laboratoryjnych.
Absolwenci tego kierunku mogą także podejmować współpracę z koncernami farmaceutycznymi. Farmaceuci przygotowani są bowiem także do umiejętnego wprowadzania nowych medykamentów na rynek.

Gdzie studiować na kierunku farmacja w Bydgoszczy?

Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych: Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy.

W rekrutacji na studia jednolite na kierunku farmacja, w roku akademickim 2023/2024, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy oferuje 140 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. 

 

Kierunek farmacja - uczelnie w Bydgoszczy

 

czytaj dalej uczelnie w Bydgoszczy

 

Farmacja studia stacjonarne - uczelnie w Bydgoszczy

 

Farmacja studia - uczelnie publiczne (państwowe) w Bydgoszczy

 

Uczelnie w Bydgoszczy - kierunek farmacja:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy (Wydział Farmaceutyczny) stacjonarne studia jednolite więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek farmacja w Bydgoszczy?

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek farmacja w Bydgoszczy?

Jeżeli rozważasz rozpoczęcie kształcenia na studiach farmaceutycznych, to musisz poważnie zastanowić się, czy jesteś osobą, która potrafi przyjąć na swoje barki taki intelektualny wysiłek. Oprócz rozbudowanej wiedzy z zakresu nauk ścisłych przyszli farmaceuci powinni posiadać szereg predyspozycji zawodowych. Zastanów się, czy je w sobie dostrzegasz:

 • empatia;
 • tolerancja;
 • otwartość;
 • wrażliwość na cierpienie innych;
 • umiejętność pracy pod presją czasu oraz w stresie itd.

 

To oczywiście zestaw przykładowych i ogólnych cech, ale one bardzo ułatwiają pracę przyszłych farmaceutów, którzy wchodzą w nieustanne interakcje z klientami aptek. Pamiętaj, że dla ciebie powinno być jednak jak najlepsze przygotowanie się do egzaminu dojrzałości. To bowiem od wyników, które uzyskasz podczas matur, zależy, czy staniesz się studentem bydgoskiej uczelni. Podczas swoich przygotowań szczególny nacisk musisz położyć na naukę przedmiotów takich jak: matematyka, biologia, chemia oraz fizyka. Pamiętaj, że im więcej przedmiotów zdasz na poziomie rozszerzonym, tym większe będą szanse, że to właśnie ty znajdziesz się na listach osób przyjętych.

Szczególni pasjonaci nauk ścisłych powinni także rozważyć wzięcie udziału w wybranej olimpiadzie przedmiotowej. Wiedza osób, które się na to decydują, musi jednak znacznie wykraczać poza mury szkoły średniej. Walka jest jednak godna wysiłku. Laureaci oraz finaliści olimpiad znajdują się bowiem na listach osób przyjętych poza kolejnością. Jeżeli zatem fascynuje cię świat nauk ścisłych, to rozważ udział w olimpiadach takich jak:

 • Olimpiada Matematyczna;
 • Olimpiada Chemiczna;
 • czy Olimpiada Fizyczna.

 

Nie zapominaj także o terminowym uiszczeniu niezbędnych opłat rekrutacyjnych, ponieważ to także od nich zależy, czy twoja kandydatura zostanie w ogóle rozważona. Gdy już staniesz się studentem wymarzonego kierunku, to będziesz musiał także dostarczyć do dziekanatu dokumenty, wśród których znajdą się twoje zdjęcia do legitymacji, skany dowodu oraz świadectwo maturalne.

 

STUDIA W BYDGOSZCZY - ważne informacje

kierunki studiów w Bydgoszczy

studia w Bydgoszczy

 

FARMACJA - ważne informacje

farmacja studia

studia medyczne w Bydgoszczy

studia medyczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku farmacja w Bydgoszczy?

Studia farmaceutyczne wybierane są na ogół przez osoby, którym towarzyszy pasja.

Martyna, studentka czwartego roku, przekonuje:

Wybrałam ten kierunek ze względu na moją miłość do chemii, która narodziła się już w liceum. Zawsze ta nauka wydawała mi się fascynująca, otwierająca wiele dróg. Nie żałuję swojego wyboru, czuję, że spełniam się na tych studiach – to dla mnie najważniejsze.

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Farmacja Bydgoszcz studia jednolite magisterskie


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Farmacja Bydgoszcz studia stacjonarne

Kierunki medyczne w Bydgoszczy

Rozwiń

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia