Położnictwo - Bydgoszcz

Położnictwo - Bydgoszcz

Położnictwo - Bydgoszcz

Studia w Bydgoszczy

na kierunku położnictwo

Odkryj kierunek położnictwo w Bydgoszczy i sprawdź, gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Położnictwo studia Bydgoszcz 2021 | woj. pomorskie

Studia na kierunku Położnictwo w Bydgoszczy to studia licencjackie lub magisterskiektórych program kształcenia trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata lub magistra.

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym)Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

W rekrutacji na studia jednolite na kierunku położnictwo, w roku akademickim 2021/2022, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy oferuje 60 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na CM UKW.

 

Kierunek położnictwo w Bydgoszczy umożliwi zdobycie wszechstronnego wykształcenia, które jest niezbędne do wykonywania pracy w zawodzie. Uczelnie wyposażone są w nowoczesny sprzęt, dzięki czemu studenci mają szansę przećwiczyć przeprowadzanie czynności przedporodowych, porodowych i poporodowych, a także uczą się, jak postępować w stanach zagrożenia życia matki i dziecka w trakcie porodu i po porodzie.

Absolwenci studiów medycznych zatrudniani są w instytucjach badawczych, ośrodkach opieki zdrowotnej, w instytucjach państwowych i samorządowych, które działają w obszarze położnictwa i ochrony zdrowia, w zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, ośrodkach badawczo-rozwojowych, szpitalach.

 

czytaj dalej wszystko o Położnictwo - Bydgoszcz

Zobacz, na jakich uczelniach w Bydgoszczy jest kierunek położnictwo

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy

Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy

Jednostka prowadząca

Położnictwo stopień: (I)  (II), czas trwania: 2 lata • 3 lata
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Jakie wymagania podczas rekrutacji na studia na kierunku położnictwo w Bydgoszczy?

W procesie rekrutacji na studia na kierunku położnictwo najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • biologia
 • chemia
 • fizyka
 • fizyka i astronomia
 • geografia
 • informatyka
 • matematyka

 

Studia medyczne w Bydgoszczy na kierunku położnictwo gwarantują renomowane wykształcenie. By stać się jednak studentem tej uczelni medycznej, należy przejść pomyślnie przez rozbudowaną procedurę rekrutacyjną. Osoby, które rozważają studia położnicze, muszą już dziś zacząć swoje przygotowania do egzaminów maturalnych. Największy nacisk należy położyć na przedmioty ścisłe, wśród których znajdą się przedmioty takie jak: matematyka, biologia, chemia, fizyka, informatyka, czy nawet geografia. Swoje przygotowania zacznij odpowiednio wcześnie, a wtedy nic nie będzie dla ciebie wyzwaniem!

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Terminy rekrutacji na uczelniach 2021/2022

I stopnia i jednolite II stopnia Dodatkowa rekrutacja
Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy stac.STUDIA STACJONARNE Termin rekrutacji I stopnia:
od 02.06.2021
do 18.08.2021
Termin rekrutacji II stopnia:
od 02.06.2021
do 17.09.2021
Termin dodatkowej rekrutacji:
Dowiedz się więcej
niestac.STUDIA NIESTACJONARNE Termin rekrutacji I stopnia:
od 02.06.2021
do 09.09.2021
Termin rekrutacji II stopnia:
od 02.06.2021
do 09.09.2021
Termin dodatkowej rekrutacji:
Dowiedz się więcej

Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".

Czas trwania studiów na kierunku położnictwo na poszczególnych uczelniach

I stopnia II stopnia jednolite
Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy stac. I stopnia:
3 lata
(licencjat położnictwa)
II stopnia:
2 lata
(magister położnictwa)
jednolite:
-
Dowiedz się więcej
niestac. I stopnia:
-
II stopnia:
2 lata
(magister położnictwa)
jednolite:
-
Dowiedz się więcej

Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

POŁOŻNICTWO BYDGOSZCZ STUDIA I STOPNIA

POŁOŻNICTWO BYDGOSZCZ STUDIA II STOPNIA

Przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie rekrutacji na kierunek położnictwo na poszczególnych uczelniach

Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Przedmioty:

biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia, geografia, informatyka, matematyka

Dowiedz się więcej

Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

POŁOŻNICTWO BYDGOSZCZ STUDIA STACJONARNE

POŁOŻNICTWO BYDGOSZCZ STUDIA NIESTACJONARNE

Orientacyjne limity miejsc na kierunku położnictwo na poszczególnych uczelniach

I stopnia II stopnia jednolite
Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy stac. I stopnia:
60
II stopnia:
75
jednolite:
-
Dowiedz się więcej
niestac. I stopnia:
-
II stopnia:
60
jednolite:
-
Dowiedz się więcej

Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

Progi punktowe na kierunek położnictwo na poszczególnych uczelniach

I stopnia II stopnia jednolite
Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy stac. I stopnia:
33,6
II stopnia:
55
jednolite:
-
Dowiedz się więcej
niestac. I stopnia:
-
II stopnia:
zapytaj uczelnię
jednolite:
-
Dowiedz się więcej

Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej"

Gdzie studiować na kierunku położnictwo w Bydgoszczy?

Uczelnie na których można studiować kierunek położnictwo w Bydgoszczy

 • Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy

 

Kierunki medyczne w Bydgoszczy

Rozwiń

Ważne tematy

Jak wyglądają studia na kierunku położnictwo w Bydgoszczy?

1. Dla kogo kierunek studiów

Każda przyszła mama chce mieć poczucie, że może liczyć na pomoc wykwalifikowanej kadry medycznej, która będzie ją wspierać podczas tego pięknego, ale i jednocześnie trudnego czasu. Ważne jest to, aby podczas ciąży, połogu i pierwszych dni macierzyństwa towarzyszyły nam osoby, służące pomocą i dającą poczucie bezpieczeństwa. W tym czasie nieoceniona jest rola położnych, ponieważ to one towarzyszą przyszłym mamom na drodze pięknego i świadomego macierzyństwa. To one czuwają w szpitalach nad naszym samopoczuciem, dbają o nasz komfort, są po to by wspierać i dodawać otuchy.

Studia położnicze mają przede wszystkim medyczny charakter. Podczas wykonywania tego zawodu liczy się oczywiście empatia i wrażliwość, tym cechom musi jednak towarzyszyć rozbudowana wiedza ginekologiczno-położnicza. Warto mieć świadomość, że zawód położnej powinien się wiązać przede wszystkim z poczuciem powołania, ponieważ jedynie wtedy przyniesie on prawdziwą satysfakcję. Jeżeli jesteś zatem osobą, która chciałby wykonywać ten piękny, ale i odpowiedzialny zawód związany z cudem narodzin, to studia na kierunku położnictwo są dla ciebie stworzone.

 

2. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku położnictwo możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)

 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku położnictwo w Bydgoszczy realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.

Uczelnie w Bydgoszczy umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

3. Gdzie studiować

Studia w Bydgoszczy na kierunku położnictwo możesz rozpocząć wyłącznie na jednym ośrodku akademickim – Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera. To stosunkowo młoda uczelnia, którą od samego początku istnienia cechują wysokie standardy nauczania. Położne obdarowywane są wysokim zaufaniem społecznym – dzięki wiedzy i umiejętności pracy z pacjentkami. To renomowane studia, która wiążą się z zawodem o bardzo długiej tradycji, więc nie możesz ich rozpocząć na jakiejkolwiek uczelni. Jedno jest pewne – wybierając studia w Bydgoszczy, będziesz mieć świadomość, że zostaniesz bardzo dobrze przygotowany do przyszłej pracy.

 

4. Praca po studiach

Studia w Bydgoszczy na kierunku położnictwo przygotowują do wykonywania tego odpowiedzialnego i pięknego zawodu. Położne towarzyszą przyszłym kobietom ciężarnym na trudnej i wzruszającej drodze do macierzyństwa. W swojej pracy roztaczają przede wszystkim profesjonalną opiekę nad przyszłymi mamami oraz nad noworodkami. Dbają o ich komfort, towarzyszą podczas porodu i połogu. To trudna praca, wymagająca zaangażowania oraz intuicji, która podparta będzie rzetelną wiedzą medyczną.

Położne i położnicy znajdą zatrudnienie przede wszystkim w szpitalach i klinikach na oddziałach ginekologicznych i patologii ciąży. Oprócz tego dziś coraz więcej przyszłych mam decyduje się skorzystanie z usług, oferowanych przez szkoły rodzenia. Znajdą tam wsparcie, będą mogły na bieżąco dzielić się obawami i będą profesjonalnie przygotowywać się do macierzyństwa. W takich placówkach również zatrudnienie znajdą wrażliwe i kompetentne położone.

 

5. Program studiów

Program kształcenia na studiach położniczych możemy podzielić na kilka podstawowych bloków zajęciowych, które obejmują ogóle nauki medyczne, społeczne oraz nauki w zakresie podstawowej i specjalistycznej opieki położniczej. Studenci swoją intelektualną przygodę muszą zacząć od doskonałego opanowania zagadnień takich jak:

 • anatomia i fizjologia człowieka;
 • patologia;
 • mikrobiologia;
 • embriologia itd.

 

To niezwykle ważny blok kształcenia ogólnego, ponieważ przyszłe położne muszą dysponować rozległą wiedzą z zakresu różnych nauk medycznych. Najważniejsze jednak kwalifikacje pozyskują podczas nauki:

 • technik położnictwa i prowadzenia porodu;
 • ginekologii i opieki ginekologicznej;
 • rehabilitacji w położnictwie;
 • badań prenatalnych itd.

 

Położna w swojej pracy nie wykorzystuje wyłącznie predyspozycji, przypisanych do wykonywania tego zawodu. Niezwykle ważny blok kształcenia tworzą jednak przedmioty takie jak psychologia, ponieważ to dzięki nim przyszli absolwenci tego kierunku mogą rozwijać swoje kompetencje miękkie. Położna bowiem nie tylko wie, jak prawidłowo odebrać poród, jakie techniki relaksacyjne wcielać w życie i jak świadomie wspierać pod kątem medycznym. Położna daje także bezpieczeństwo, jest wrażliwa, empatyczna i otwarta na potrzeby przyszłych mam. Potrafi słuchać, rozmawiać i dodawać otuchy – to bardzo ważne umiejętności, które rozwijane są podczas studiów.

Ile trwają studia na kierunku położnictwo w Bydgoszczy?

Ile trwają studia na kierunku położnictwo w Bydgoszczy?

Studia na kierunku Położnictwo w Bydgoszczy, w zależności od wybranego stopnia trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Studia położnicze mają charakter dwustopniowej nauki, choć zakończenie studiów pierwszego stopnia już pozwala na rozpoczęcie aktywności zawodowych. Trwają one trzy lata i podczas nich studenci zapoznają się z niezbędną wiedzą, która potrzebna jest w wykonywaniu tego odpowiedzialnego zawodu. Zakończenie nauki na tym stopniu wiąże się z pomyślnym zdaniem egzaminu dyplomowego. I absolwenci pierwszego stopnia położnictwa otrzymują tytuł licencjata.

Z kolei studia drugiego stopnia trwają dwa lata. Studenci podczas nich poszerzają swoje kompetencje związane na przykład z zarządzaniem personelem medycznym, przez co mogą obejmować stanowiska kierownicze. To także czas przygotowań do obrony jednej z ważniejszych prac dyplomowych w życiu, czyli pracy magisterskiej.

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek położnictwo w Bydgoszczy?

Zanim zdecydujesz się na wzięcie udziału w procesie rekrutacji na kierunek położnictwo, to zastanów się, czy jesteś w stanie odnaleźć się w pracy, która wymaga pasji, wielu poświęceń i zaangażowania. Na absolwentów położnictwa czeka bardzo trudna praca, więc osoby, decydujące się na te studia, nie powinny wybierać ich przypadkowo. Pomyśl, czy odnajdujesz w sobie zestaw cech, które określają dobrą położną:

 • otwartość;
 • wrażliwość;
 • empatia;
 • wysokie wartości etyczne;
 • umiejętność działania w stresie i pod presją czasu;
 • rozwinięte zdolności komunikacyjne.

 

Jeżeli potrafisz odnieść te cechy do siebie i wiesz, że nauka przedmiotów ścisłych nie jest dla ciebie problemem, to możesz śmiało zacząć przygotowywać się do procedury rekrutacyjnej na studia na kierunku położnictwo. Pamiętaj o tym, że na listach osób przyjętych znajdują się jedynie najlepsi kandydaci, a liczba miejsc jest ograniczona. Podczas przygotowań do egzaminu dojrzałości szczególny nacisk połóż na naukę przedmiotów ścisłych: biologii, matematyki, fizyki, chemii, czy nawet informatyki lub geografii. Liczba miejsc jest mocno ograniczona, więc najlepiej byłoby, gdybyś wybrany przez siebie przedmiot zdawał na poziomie rozszerzonym.

Pasjonaci nauk ścisłych mogą także pomyśleć o wzięciu udziału w olimpiadzie przedmiotowej. Taki konkurs wymaga dużego zaangażowania, ale jedno jest pewne – bycie jego laureatem lub finalistą gwarantuje znalezienie się na listach osób przyjętych poza kolejnością. W przypadku studiów położniczych rozważ:

 • Olimpiadę Biologiczną;
 • Olimpiadę Matematyczną;
 • czy Olimpiadę Chemiczną.

 

Nie zapomnij także o uiszczeniu niezbędnych opłat rekrutacyjnych i o złożeniu w dziekanacie podstawowych dokumentów – świadectwa maturalnego, skanów dowodu oraz zdjęć do przyszłej legitymacji studenckiej.

zasady rekrutacji na studia

Jaka praca po studiach na kierunku położnictwo w Bydgoszczy?

Jaka praca po studiach na kierunku położnictwo w Bydgoszczy?

Kierunki studiów w Bydgoszczy takie jak położnictwo wybierane są przede wszystkim ze względu na perspektywy zatrudnienia w przyszłości. Ich absolwenci nie muszą się martwić o znalezienie stabilnej pracy, ponieważ kadra medyczna w Polsce potrzebuje nieustannego zasilania o nowe, ambitne osoby. Zresztą teraz profil kształcenia akademickiego w Polsce jest przeprowadzany w taki sposób, który umożliwi w przyszłości pracę także na arenie międzynarodowej.

Studia w Bydgoszczy na kierunku położnictwo przygotowują do rozpoczęcia pracy:

 • w szpitalach i klinikach w sektorze publicznym i prywatnym;
 • na oddziałach ginekologiczno-położniczych;
 • na oddziałach patologii ciąży;
 • na oddziałach prenatologicznych, pediatrycznych;
 • w ośrodkach podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej itd.

 

Położne podczas swojej pracy klinicznej zajmują się wspieraniem przyszłych mam – przygotowują je do porodu, towarzyszą im w jego trakcie oraz roztaczają nad nimi czułą opiekę podczas pierwszych dni macierzyństwa. To niezwykle ważna rola, ponieważ dzięki położnym każda kobieta ciężarna czuje się bezpieczna. Warto też mieć świadomość, że wykonywanie tego zawodu wiąże się przede wszystkim z dużą odpowiedzialnością, gdyż to położna odpowiada w swojej pracy za zdrowie i życie przyszłych mam oraz ich dzieci.

Współcześnie coraz częściej kobiety ciężarne zapisują się na zajęcia, organizowane przez szkoły rodzenia. Absolwentki tego kierunku również znajdą w nich zatrudnienie i będą mogły dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z przyszłymi mamami. Mogą prowadzić zajęcia związane z technikami relaksacyjnymi podczas porodu oraz podstawową opieką nad noworodkiem. Zawód położnej, jeżeli tylko towarzyszy mu poczucie misji i powołania, jest wyjątkowo piękny i wzruszający.

Jakie opinie mają studia na kierunku położnictwo w Bydgoszczy?

Studia na kierunku położnictwo wybierane są przez osoby wrażliwe i empatyczne, które chcą towarzyszyć przyszłym mamom na drodze do cudu narodzin.

Dominika, studentka położnictwa, przekonuje:

Uwielbiam swoje studia! Towarzyszy nam bardzo wiele wzruszeń i pięknych chwil, kiedy wspieramy przyszłe mamy. Wiem, że wybrałam dobrze, ponieważ nic nie daje tak dużej satysfakcji niż świadomość, że można dawać oparcie każdej kobiecie w tych pięknych chwilach.


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)