Ratownictwo medyczne - Bydgoszcz

Ratownictwo medyczne - Bydgoszcz

Studia na kierunku ratownictwo medyczne w Bydgoszczy możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym).

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy

Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy

Ratownictwo medyczne stopień: (I), czas trwania: 3 lata
forma: stacjonarne

15.01.2024

Ratownictwo medyczne studia Bydgoszcz 2024 | woj. kujawsko-pomorskie

Ratownictwo medyczne w Bydgoszczy to 3-letnie studia I stopnia (licencjackie). Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej), a próg punktowy na bezpłatne studia stacjonarne 2023/2024 na CM wyniósł 43 punkty.

Ratownictwo medyczne - Bydgoszcz
Studia na kierunku ratownictwo medyczne w Bydgoszczy
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia)

Opis kierunku

Ratownictwo medyczne to kierunek studiów, który umożliwia zdobycie wykształcenia medycznego. Studenci w trakcie zajęć uczą się metod oceny stanu zdrowia oraz zdobywają kompetencje organizacyjne wykorzystywane w sytuacjach kryzysowych. Absolwenci tego kierunku są przeszkoleni m.in. do wykonywania medycznych czynności ratunkowych takich jak zaopatrywanie ran czy tamowanie krwotoku.

Absolwenci tego kierunku mogą ubiegać się o tytuł zawodowego ratownika medycznego i znaleźć zatrudnienie w oddziałach ratunkowych czy jednostkach pomocy doraźnej ochrony zdrowia. Ratownicy medyczni znajdują zatrudnienie w ośrodkach badawczych, szpitalach, jednostkach wojskowych. Mogą także podjąć pracę instruktora pierwszej pomocy lub koordynatora medycznego.

 

Uczelnie

W Bydgoszczy ratownictwo medyczne możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy.
 
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia w Bydgoszczy na kierunku ratownictwo medyczne w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka i astronomia, fizyka, geografia, informatyka, matematyka. szczegółowe wymagania >
 
Ceny
Studia stacjonarne na kierunku ratownictwo medyczne w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Wykaz opłat za studia na kierunku ratownictwo medyczne w Bydgoszczy >

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek ratownictwo medyczne w Bydgoszczy?

W procesie rekrutacji na studia na kierunku ratownictwo medyczne najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

  • biologia
  • chemia
  • fizyka i astronomia
  • fizyka
  • geografia
  • informatyka
  • matematyka

 

Studia na kierunku ratownictwo medyczne mają przede wszystkim medyczny profil kształcenia. W praktyce oznacza to, że procedura rekrutacyjna nakłada na kandydatów bardzo duże wymagania, ponieważ od studentów już podczas pierwszych zajęć wymaga się rozbudowanej wiedzy z zakresu nauk ścisłych. Na studia w Bydgoszczy dostają się zatem jedynie najlepsi kandydaci.
Podczas przygotowań do egzaminu dojrzałości największy nacisk połóż na naukę przedmiotów ścisłych. Możesz wybrać: biologię, chemię, matematykę, fizykę, geografię lub informatykę. Pamiętaj, że najwięcej korzyści przyniesie ci zdawanie wybranego przedmiotu właśnie na poziomie rozszerzonym.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku ratownictwo medyczne w Bydgoszczy?

Jak bardzo kruche jest zdrowie i życie człowieka, wie każdy z nas. Wystarczy zwykła gorączka, by z braku chęci i energii rezygnować z wcześniej ułożonych planów. Są jednak dziedziny życia, bez których nie poradzilibyśmy sobie bez pomocy specjalistów. Ulegając wypadkowi, oni pierwsi są na „linii ognia”.

Ratownicy medyczni – bo o nich mowa – muszą niejednokrotnie uczestniczyć w największych dramatach, zachowując przy tym spokój i opanowanie. Ich misją jest pomaganie innym – nie tylko w stanach zagrożenia życia, ale także w momentach trudnych dla ludzkiej psychiki.

Muszą w sposób skuteczny i trzeźwy podejmować często najtrudniejsze decyzje – to od nich zależy co się stanie z pacjentem zaraz po wypadku. Są odporni na stres, nierzadko przy tym uspokajając także innych. Praca ratownika medycznego to nie łatwy kawałek chleba. Jak więc się do tego przygotować? Z pomocą przychodzą uczelnie wyższe w Bydgoszczy! To właśnie tam można zdobywać doświadczenie i wiedzę, by później rozwijać się jako ratownik medyczny.

 

Zdobywana wiedza i umiejętności

 

Wiedza

Student tego kierunku będzie znał budowę człowieka oraz zachodzące w nim procesy biologiczne. Ze zrozumieniem będzie używał terminologii medycznej. Pozna, jak w trafny sposób określić stan pacjenta. Dowie się także, jakie mogą być przyczyny i objawy wywołane jednostką chorobową lub urazem.

Student będzie uczęszczał też na zajęcia z psychologii, by w późniejszej praktyce, poprawnie określić zachowania pacjenta, ściśle związane ze zmianami z zakresu psychologii. Ponadto, słuchacz dowie się jakie są leki oraz jak je stosować. Nauczy się, jak poprawnie współpracować z innymi służbami w trakcie zdarzeń nagłych i masowych oraz katastrof. Na studiach także dowie się, jak cenne jest zdrowie, propagując przy tym zdrowy styl życia.

 

Umiejętności

Student nauczy się, jak w sposób szybki lecz poprawny ocenić stan pacjenta. Będzie wiedział, jak w sposób profesjonalny obsługiwać aparaturę medyczną w ratownictwie specjalistycznym. Będzie w sposób rzetelny współpracował z przedstawicielami innych zawodów i służb, działając na rzecz pacjenta. Ponadto, będzie empatyczny, by z szacunkiem i wyrozumiałością odnosić się i traktować pacjenta. Będzie także wiedział, jak po zdarzeniu i interwencji sporządzić właściwy raport i dokumentację medyczną.

 

Kompetencje społeczne

W toku nauczania, młody ratownik medyczny zrozumie, że niezbędne jest ciągłe podnoszenie swoich kwalifikacji. Z czasem „wejdzie mu to w krew”, a propagowanie zdrowego stylu życia stanie się codziennością i rutyną.

Będzie wiedział także, jak zachować się w sposób profesjonalny w trudnych warunkach. W trakcie studiowania, ratownik nauczy się jak pracować w grupie, by wynik wspólnych działań był zawsze zadowalający, zachowując przy tym indywidualizm. Absolwent tego kierunku, nie będzie się bał wyrażać własnych opinii dotyczących zdrowia pacjenta, przestrzegając przy tym tajemnicę zawodową.

 

Program studiów i przedmioty:

Program studiów na kierunku ratownictwo medyczne jest tak skonstruowany, by każdy absolwent bydgoskiej uczeni był w pełni przygotowany do swojego zawodu. Podstawowymi przedmiotami, z jakimi przyjdzie się zmierzyć młodemu człowiekowi są anatomia i fizjologia człowieka – bez wiedzy na te tematy dalsza edukacja jest niemożliwa.

Należy w tym miejscu podkreślić, że program studiów ratownictwa medycznego jest wyjątkowo rozbudowany – ma w sobie elementy medycyny, psychologii, ochrony zdrowia a nawet prawa. Te wszystkie dziedziny składają się na wiedzę interdyscyplinarną, którą przyszły medyk musi posiąść, by w sposób rzetelny pomagać ludziom. Dzięki temu zawód ratownika medycznego cieszy się powszechnym szacunkiem i zaufaniem.

 

Poniżej znajduje się przykładowa lista przedmiotów:

  • Socjologia medycyny
  • Psychologia
  • Badania naukowe w ratownictwie medycznym
  • Pediatria
  • Choroby zakaźne
  • Farmakologia i toksykologia kliniczna
  • Neurologia
  • Techniki zabiegów medycznych
  • Medycyna katastrof
  • Medycyna ratunkowa

 

Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?

Kandydat na ratownictwo medyczne powinien odznaczać się znajomością biologii i chemii. Dobrze także, by miał w sobie dużo empatii – praca z pacjentami często wymaga cierpliwości i wyrozumiałości. Zdarzają się wypadki z udziałem osób pod wpływem substancji odurzających, poszkodowani są nieznośni lub po prostu niebezpieczni.

Ratownik medyczny w takiej sytuacji powinien wykazać się cierpliwością i profesjonalizmem. Zanik przyszły student tego kierunku podejmie decyzję o studiach medycznych, musi zastanowić się, jak reaguje na widok igieł, krwi lub wydzielin. W trakcie pracy, będą to momenty nieuniknione. Nie bez znaczenia jest także tężyzna fizyczna – sprawność poprawia jakość pracy, a siła ułatwia kontakt z poszkodowanym pacjentem.

 

Uczelnie w Bydgoszczy - kierunek ratownictwo medyczne:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy (Wydział Nauk o Zdrowiu) stacjonarne I stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia na kierunku ratownictwo medyczne w Bydgoszczy?

Ile trwają studia na kierunku ratownictwo medyczne w Bydgoszczy?

Studia na kierunku Ratownictwo medyczne w Bydgoszczy trwają 3 lata (studia I stopnia).

Studia na kierunku ratownictwo medyczne na wszystkich uczelniach w Polsce mają trzyletnią formułę. To studia pierwszego stopnia, podczas których przyszli ratownicy medyczni zdobywają niezbędną wiedzę z zakresu nauk ścisłych. Ten czas przewidziany na kształcenie jest optymalny i w pełni przygotowuje do wykonywania tego odpowiedzialnego zawodu. By móc go jednak wykonywać, należy jeszcze pomyślnie zdać Państwowy Egzamin z Ratownictwa Medycznego. Absolwenci otrzymują także tytuł licencjata.

Osoby bardziej rządne wiedzy mogą kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia, ale na kierunku zdrowie publiczne. Trwają one dwa lata i jest to czas poszerzania swoich uprawnień, wiedzy i kwalifikacji, ale z innej branży medycznej. Nie każdy, kto kończy studia na kierunku ratownictwo medyczne, musi się decydować na kontynuację nauki i na otrzymanie tytułu magistra.

Ratownictwo medyczne w Bydgoszczy - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat

Jaka praca po studiach na kierunku ratownictwo medyczne w Bydgoszczy?

Po studiach na kierunku ratownictwo medyczne, absolwent nie powinien mieć problemów ze znalezieniem pracy. Wiele bowiem placówek medycznych poszukuje wykwalifikowanej kadry. Zdarza się także, że ratownicy medyczni pracują w miejscach związanych z ukształtowaniem terenu – GOPR, WOPR lub TOPR.

Wtedy, praca ich jest znacznie trudniejsza i wymagająca, ponieważ muszą nieść pomoc ofiarom i poszkodowanym, w najtrudniejszych warunkach. Należy także podkreślić, że praca „zwykłego” ratownika jest niezwykła i powinna być pasją i misją. Pomaganie ludziom jest bowiem czymś najcenniejszym, a wdzięczność pacjentów – nieoceniona.

 

Możliwości zatrudnienia po kierunku ratownictwo medyczne:

Przyszły absolwent ratownictwa ma wiele możliwości na rynku pracy. Po pierwsze, może znaleźć pracę w publicznych ośrodkach zdrowia i w szpitalach. Ponadto, w ramach pracy może pełnić funkcję ochronną, w trakcie wydarzeń kulturalnych, na koncertach i festiwalach. Ratownik medyczny, z powodzeniem może szukać pracy w sanatoriach i prywatnych klinikach.

W zawodzie tym nie ma tak zwanego „sezonu ogórkowego”, ponieważ latem, ratownik medyczny może podjąć pracę na koloniach i obozach młodzieżowych. Często można ich także spotkać nad morzem – jako ratownik WOPRu, w górach – TOPR i GOPR. Wszystko zależy od możliwości i pomysłowości studenta.

 

Przykładowe stanowiska po studiach na kierunku ratownictwo:

  • Ratownik medyczny
  • Konsultant medyczny
  • Koordynator medyczny
  • Przedstawiciel medyczny
  • Pracownik kadry obozowej

Gdzie studiować na kierunku ratownictwo medyczne w Bydgoszczy?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku ratownictwo medyczne, w roku akademickim 2023/2024, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy oferuje 60 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych.

 

Kierunek ratownictwo medyczne - uczelnie w Bydgoszczy

czytaj dalej uczelnie w Bydgoszczy

 
Ratownictwo medyczne studia stacjonarne - uczelnie w Bydgoszczy
 
Ratownictwo medyczne studia niestacjonarne - uczelnie w Bydgoszczy

 

Ratownictwo medyczne  studia - uczelnie publiczne (państwowe) w Bydgoszczy

 

Ile punktów na ratownictwo medyczne w Bydgoszczy

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy na rok 2023/2024 musieli uzyskać co najmniej 43 punkty.

czytaj dalej progi na ratownictwo medyczne w Bydgoszczy

 

Limity miejsc

Bydgoskie uczelnie odgórnie ustalają limity miejsc. W przypadku ratownictwa medycznego w Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy jest to 60 miejsca.

Jak zostać studentem ratownictwa medycznego? O przyjęciu na studia decyduje liczba uzyskanych punktów przez kandydata w czasie egzaminu maturalnego. W rekrutacji brane są pod uwagę takie przedmioty, jak: biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia, geografia, informatyka oraz matematyka.

Limity miejsc na kierunku ratownictwo medyczne w Bydgoszczy:

  • Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy: 60

 *Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)

 

Ile kosztują studia

Studia stacjonarne na kierunku ratownictwo medyczne w Bydgoszczy w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei w przypadku studiów niestacjonarnych wymagane jest czesne – niezależnie od tego czy jest to uczelnia publiczna czy prywatna. Stawki mogą różnić się w zależności od uczelni, podobnie jak system ratalny.

Więcej informacji na ten temat mogą znaleźć na stronie wybranej uczelni w Bydgoszczy.

Ratownictwo medyczne studia w Bydgoszczy - ceny 2023:

  • Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy:

*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2023/2024). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.

 

Kiedy wyniki rekrutacji

Po wybraniu kierunku, w tym przypadku ratownictwo medyczne, kandydaci rejestrują swoją kandydaturę. Następnie czekają oni na wyniki rekrutacji. Jak wygląda sam proces rekrutacji, na jakie etapy się dzieli i co najważniejsze – kiedy można spodziewać się wyników?

Po zarejestrowaniu się w systemie rekrutacyjnym uczelni i wpisaniu wyników maturalnych, kandydaci muszą czekać około kilku tygodni na ogłoszenie listy zakwalifikowanych.

Gdzie można znaleźć informację o zakwalifikowaniu się ? Informację o dostaniu się na ratownictwo medyczne w Bydgoszczy, kandydaci będą mogli znaleźć na swoim profilu w systemie IRK lub ERK.

Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Bydgoszczy:

  • Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy: lipiec 2024

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia

 

Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?

Po zakwalifikowaniu się na ratownictwo medyczne w Bydgoszczy przyszli studenci muszą w złożyć komplet dokumentów rekrutacyjnych.

Dokumenty należy dostarczyć osobiście do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Możliwe jest także dostarczenie dokumentów pocztą tradycyjną lub elektroniczną (zazwyczaj są to dokumenty w formie skanów).

Kandydaci muszą mieć na uwadze, aby zestaw dokumentów był kompletny i dostarczony w terminie bowiem niedopilnowanie terminu może wiązać się z wykreśleniem z listy.

Jakie dokumenty są potrzebne na ratownictwo medyczne w Bydgoszczy? Do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej należy dostarczyć świadectwo dojrzałości, podanie, oświadczenia, zdjęcie do legitymacji, a także zaświadczenia np. o osiągnięciach i olimpiadach (jeśli kandydat takie posiada i były one brane pod uwagę w czasie rekrutacji). Na kierunki medyczne może okazać się również niezbędne zaświadczenie potwierdzające predyspozycje do wykonywania zawodu.

 

Kiedy składamy dokumenty na studia

Osoby zakwalifikowane na wybrany kierunek studiów mają zwykle kilka dni na dostarczenie dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej.

Przyszli studenci ratownictwa medycznego w Bydgoszczy muszą dopilnować tego, aby dostarczyć komplet dokumentów w terminie, a także we właściwej formie bowiem brak któregoś z dokumentów może być równoznaczny z wykreśleniem z listy.

Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Bydgoszczy:

  • Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy: lipiec 2024

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.

Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek ratownictwo medyczne w Bydgoszczy?

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek ratownictwo medyczne w Bydgoszczy?

Przed rekrutacją, przyszły student ratownictwa medycznego powinien sprawdzić, jakie przedmioty ze świadectwa maturalnego będą liczyć się na wybranej przez niego uczelni. Bydgoskie szkoły wyższe mają raczej podobne wymagania – pod uwagę są brane głownie dwa przedmioty – chemia i biologia (jak na większości studiów medycznych).

Równie ważne są kolejne dwa – matematyka i fizyka. Jeśli jest się laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej, można trafić na listę studentów poza kolejnością. Wszystko zależy od ambicji kandydata. Dobrze jest także sprawdzić, jakie są terminy składania dokumentów na danej uczelni. Należy dostarczyć je, we wskazanym przez uczelnię czasie – w przeciwnym razie można zostać skreślonym z listy studentów. Trzeba też uiścić opłatę rekrutacyjną.

 

Proces rekrutacji

W procesie rekrutacyjnym najważniejszy jest czas – dotyczy on składania wymaganych przez uczelnię dokumentów. Każda szkoła wyższa podaje wybrany przez siebie termin, do którego należy złożyć wszystkie niezbędne „papiery”. J

eżeli nie dopełni się tego obowiązku i przyniesie swoje dokumenty po określonym terminie – można zostać skreślonym z listy studentów! Uważaj więc i pamiętaj o sprawdzeniu terminów na stronach internetowych wybranej uczelni!

 

Wymagane dokumenty

W większości bydgoskich szkół wyższych, obowiązuje podobny zestaw dokumentów do dostarczenia, a są to:

  • oryginał świadectwa maturalnego,
  • podpisane podanie o przyjęcie na studia,
  • formularz osobowy,
  • 2 aktualne fotografie zgodne z wymaganiami stosowanymi przy wydawaniu dowodów osobistych.

 

Należy jednak, przed przystąpieniem do rekrutacji dokładnie sprawdzić, jakie dokumenty są wymagane.

 

STUDIA W BYDGOSZCZY - ważne informacje

kierunki studiów w Bydgoszczy

studia w Bydgoszczy

 

RATOWNICTWO MEDYCZNE - ważne informacje

ratownictwo medyczne studia

studia medyczne w Bydgoszczy

studia medyczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie studiować ratownictwo medyczne w Bydgoszczy

Ratownictwo medyczne w Bydgoszczy można studiować na jednej uczelni publicznej: Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy.

Gdzie studiować ratownictwo medyczne bezpłatnie w Bydgoszczy

Ratownictwo medyczne w Bydgoszczy można studiować bezpłatnie w trybie stacjonarnym na Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy.

Gdzie studiować ratownictwo medyczne niestacjonarnie w Bydgoszczy

Ratownictwo medyczne w Bydgoszczy nie jest oferowane w trybie niestacjonarnym.

Czy są studia niestacjonarne bezpłatne

Każdy z kierunków studiów, który oferowany jest w trybie niestacjonarnym jest płatny – niezależnie od typu uczelni. Bezpłatnie można studiować jedynie w trybie stacjonarnym na uczelniach publicznych. 

Czy na studiach niestacjonarnych są różnice w programie nauczania

Ratownictwo medyczne w Bydgoszczy można podjąć tylko w trybie stacjonarnym.
Studia stacjonarne odbywają się od poniedziałku do piątku – ich atutem niewątpliwie jest brak czesnego. 
 
 

Pokaż wszystkie

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Ratownictwo medyczne Bydgoszcz studia i stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Ratownictwo medyczne Bydgoszcz studia stacjonarne

Ratownictwo medyczne w Bydgoszczy

Aktualności rekrutacyjne

Jakie opinie mają studia na kierunku ratownictwo medyczne w Bydgoszczy?

Studia na kierunku ratownictwo medyczne muszą się wiązać przede wszystkim z poczuciem powołania do wykonywania tego bardzo odpowiedzialnego zawodu.

Kamil, student trzeciego roku, podsumowuje naukę na tym kierunku:

To studia, które dały mi bardzo dużo. Przede wszystkim rozwinęły mnie jako człowieka – to niezwykle ważne, ponieważ oprócz wiedzy otrzymałem coś znacznie lepszego. To poczucie misji. I chęć do świadomego udzielania pomocy ludziom potrzebującym.

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

  • ul. M. Curie Skłodowskiej 9 w Bydgoszczy https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ724Sa74TA0cRSEFzZZN7NAw https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/a8cef-collegium-medicum-bydgoszcz.jpg Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy
  • Campus A i Campus B Uczelni https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJw9Iqi84K_UYR9iOo4Jy7QV4 https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/788b5-wsz-gdansk.jpg Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Drzwi Otwarte https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJI9FtDzZbBEcRyR434R7X6sQ https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/aa7c5-umed-poznan.jpg Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • ul. Bursaki 12, 20-150 Lublin https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=Wyższa+Szkoła+Przedsiębiorczości+i+Administracji+w+Lublinie https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/67f82-wspa-lublin.jpg Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
  • ul. Poniatowskiego 15, 40-055 Katowice https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJh68e3kTOFkcRrdCzknj40eA https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/93b12-sum-studia.jpg Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
  • ul. C. K. Norwida 25, 50-375 Wrocław https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJj3J0mSvoD0cRDoRZ5UArqfE https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/82a14-uniwersytet-przyrodniczy-wr.jpg Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu