Historia to interdyscyplinarny kierunek idealny dla pasjonatów, którzy marzą o podróżach w czasie. Mimo że współczesny świat wręcz dąży do nowoczesności i nastawiony jest na przyszłość, jednocześnie podkreśla walory przeszłości oraz kładzie nacisk na tradycję i zrozumienie dla historii.
Studia historyczne umożliwią Ci zgłębianie procesów i mechanizmów politycznych, społecznych i gospodarczych, zaczynając od starożytności po współczesność. Studenci będą zgłębiać historię Polski, ale i świata oraz Europy. Zdobędą też podstawy łaciny oraz poznają najważniejsze dzieła ikonograficzne.
Propozycja kształcenie rozwijana jest poprzez specjalizacje, które mogą mieć realny wpływ na wybór ścieżki kariery. Możesz wybrać płatną specjalność nauczycielską lub też specjalizację ogólnohistoryczną. Propozycje specjalnościowe znajdziesz na stronie internetowej wybranej uczelni.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Historia możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Studia na kierunku historia w Bydgoszczy realizowane są w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata, czyli sześć semestrów. Studia drugiego stopnia odbywają się w trakcie czterech semestrów (dwa lata) i kończą się tytułem magistra.
Historię możesz studiować przede wszystkim w trybie stacjonarnym. Kształcenie na studiach dziennych odbywa się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są bezpłatne, kandydaci muszą jednak uiścić opłatę rekrutacyjną.
Zdobywana wiedza i umiejętności
W siatce zajęć kierunku historia znajdziesz między innymi takie przedmioty jak: historia średniowieczna powszechna w świetle źródeł, źródła do dziejów antycznych, źródła i problemy badań kultur prehistorycznych, historia powszechna 1789-1918 w świetle źródeł, wykład monograficzny z historii Polski i powszechnej 1918-1945.
Na studentów czekają ciekawe specjalizacje, które pozwolą zdobyć potrzebną wiedzę i praktyczne umiejętności do wykonywania zawodu. W przypadku drogi pedagogicznej z pewnością poszerzysz ścieżkę kształcenia o informacje z zakresu dydaktyki, pedagogiki czy psychologii.
Specjalizacja ogólnohistoryczna umożliwi zgłębianie zagadnień ikonograficznych, z zakresu geografii politycznej Europy czy też metod badań archeologicznych.
Studenci mogą brać udział w wyjazdach terenowych, które w znaczący sposób wpływają na komunikatywność i pracę zespołową.