Chemia - Łódź

Chemia - Łódź

Studia na kierunku chemia w Łodzi możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Politechnika Łódzka

Politechnika Łódzka

Uniwersytet Łódzki

Uniwersytet Łódzki

Chemia stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Uczelnie, gdzie chemia jako specjalność / ścieżka kształcenia

Uniwersytet Łódzki

Uniwersytet Łódzki

Chemia materiałów i nanotechnologia stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku chemia materiałów i nanotechnologia

13.10.2023

Chemia studia Łódź - 2023 | woj. łódzkie

Studia na kierunku Chemia to studia licencjackie, inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata, inżyniera lub magistra).

Chemia - Łódź
Studia na kierunku chemia w Łodzi
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Opis kierunku

Chemia to kierunek studiów, który zapewnia zdobycie zaawansowanej wiedzy z wszystkich działów chemii, a także pozwala zdobyć umiejętności związane z pracą laboratoryjną. Badanie struktury i oddziaływań związków chemicznych, tworzenie substancji o pożądanych właściwościach, stosowanie obliczeń i metod doświadczalnych – to tylko niektóre rzeczy, których można nauczyć się, wybierając ten kierunek.

Osoby, które ukończyły studia chemiczne, nie powinny mieć problemu ze znalezieniem interesującej ich pracy. Przed nimi stoi szansa na zatrudnienie m.in. w przemyśle chemicznym, branży kosmetycznej, farmaceutycznej i  spożywczej. Absolwenci są również gruntownie przygotowani do pracy w placówkach naukowo-badawczych, instytucjach ochrony środowiska czy laboratoriach analitycznych.

 

Uczelnie

W Łodzi chemię możesz studiować w ramach kierunku lub specjalności na 2 uczelniach publicznych: Uniwersytecie Łódzkim (Wydział Chemii UŁ) oraz Politechnice Łódzkiej (Wydział Chemiczny PŁ).

 

Specjalności

Współczesne studia z chemii charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

 

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek chemia?

Kierunek chemia w Łodzi cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia. Ponieważ konkurencja jest dość duża, warto zainteresować się wymogami kwalifikacyjnymi już wcześniej. W przypadku pierwszego stopnia obowiązkowo musisz zdać podstawowe egzaminy maturalne, ale warto przygotować się także do rozszerzeń z przedmiotów dodatkowych.

Pamiętaj także, że każda uczelnia przedstawia wymogi rekrutacyjne indywidualnie, a różnią się one w zależności od etapu kształcenia.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Chemia w Łodzi

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU CHEMIA W ŁODZI?

Studia chemiczne w Łodzi są realizowane w różnorodny sposób w zależności od uczelni, na której podejmiesz kształcenie. Pamięta, że chemia to nauka zarówno teoretyczna, jak i eksperymentalna, dlatego poszczególne zajęcia będą odbywały się przede wszystkim w laboratoriach.

Studenci mają okazję zapoznać się nie tylko z tajnikami chemii, ale i technologii chemicznej oraz ochrony środowiska. Będziesz mógł/mogła zająć się badaniem składu i właściwości substancji chemicznych, opracowywaniem metod ich syntezy, a także opracowywaniem nowych zastosowań zaawansowanych metod pomiarowych w chemii, inżynierii i medycynie.

Tego typu kierunek to także idealna okazja do tego, by zdobywać informacje w zakresie nowoczesnych metod chemii teoretycznej, symulowania procesów chemicznych, a także w ramach matematycznych metod opracowywania wyników.

 

Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku Chemia możemy podzielić na:

1. Typ

  • Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

 

Studia w Łodzi na kierunku chemia możesz realizować w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Studia pierwszego stopnia trwają trzy lata w przypadku studiów licencjackich bądź trzy i pół roku w ramach studiów inżynierskich. Studia drugiego stopnia uzupełniają wiedzę zdobytą na poziomie pierwszego stopnia. Trwają półtora roku lub dwa lata, a ich ukończenie równoznaczne jest z tytułem magistra.

Poszczególne etapy edukacji rozwijane są poprzez specjalizacje, które w znaczący sposób wpływają na kreowane ścieżki kariery.

Propozycje kształcenia w zakresie nauk chemicznych realizowane są w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedzialku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

Zdobywana wiedza i umiejętności

Program studiów na kierunku chemia w Łodzi jest skonstruowany w taki sposób, by studenci mieli okazję wykształcić umiejętności wykorzystywania nowoczesnych metod identyfikacji związków chemicznych, interpretacji zjawisk oraz stosowania metod obliczeniowych do badania struktury i oddziaływań związków chemicznych.

Zdobywana wiedza odpowiada zapotrzebowaniu współczesnych pracodawców, którzy poszukują specjalistów odnajdujących się w dziedzinach chemicznych, kosmetycznych i farmaceutycznych, a także będą w stanie podjąć pracę w laboratoriach analitycznych i ochrony środowiska. Na studentów czeka także wiele propozycji specjalizacyjnych, które z pewnością wpłyną na wybór ścieżki kariery.

Studia w Łodzi na kierunku chemia umożliwią Ci prężne wykorzystywanie nowoczesnych metod identyfikacji oraz syntezę nowych materiałów i związków chemicznych. Zdobędziesz także umiejętność stosowania metod obliczeniowych do badania budowy przestrzennej związków chemicznych.

ILE TRWAJĄ STUDIA NA KIERUNKU CHEMIA W ŁODZI?

Studia na kierunku Chemia trwają 3 lata lub 3,5 roku (studia I stopnia) oraz 1,5 roku lub 2 lata (studia II stopnia).

Chemia w Łodzi - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia od 3 do 3,5 roku licencjat / inżynier
studia II stopnia od 1,5 do 2 lat magister

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU CHEMIA W ŁODZI?

Absolwenci łódzkich uczelni w zakresie kształcenia na kierunku chemia to doskonale przygotowani do działania w zawodzie specjaliści, którzy z pewnością odnajdą się w pracy w przemyśle chemicznym i przemysłach pokrewnych.

Możesz obejmować stanowiska, które związane są z pracą w charakterze chemika, chemika analityka, kontrolera jakości, kontrolera produkcji.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku chemia:

  • instytuty naukowo-badawcze
  • laboratoria analityczne
  • przedsiębiorstwa handlowe, które zajmują się dystrybucją odczynników i sprzętu pomiarowego
  • instytucje administracji państwowej i samorządowej
  • instytucje ochrony środowiska

Możesz spodziewać się zatrudnienia zarówno w Polsce, jak i za granicą zarówno w branży farmaceutycznej, jak i kosmetycznej czy spożywczej. Absolwenci pracują także na stanowiskach chemików syntetyków, inżynierów ds. produkcji, inżynierów w dziale R&D. Charakter pracy często uwarunkowany jest ukończoną specjalizacją.

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Chemia w Łodzi?

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Chemia Łódź studia i stopnia

Chemia Łódź studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Chemia Łódź studia stacjonarne

Chemia Łódź studia niestacjonarne

Pozostałe uczelnie w Łodzi na których jest kierunek CHEMIA

komentarze (0)

wsaib

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia