Nie ulega wątpliwości, że pedagogika to jeden z najbardziej niedocenianych aktualnie zawodów. Zapominamy, że dobrzy pedagodzy są kluczowym elementem w zdobywaniu edukacji od najmłodszych lat po kres życia. Pedagodzy zajmują się kształceniem przedszkolnym i wczesnoszkolnym, pomagają osobom dorosłym w życiowych i zawodowych wyborach, a także towarzyszą ludziom starszym w końcowych etapach ich drogi.
Kandydaci na studia pedagogiczne muszą odznaczać się empatią i komunikatywnością. Praca i umiejętność porozumiewania się z drugim człowiekiem jest tutaj bardzo ważna. Przyszli studenci muszą radzić sobie z nauką przedmiotów humanistyczno-społecznych i wykazywać zainteresowanie psychologią, socjologią czy historią. Rozważ kierunek pedagogika w Katowicach, Gliwicach i Chorzowie, ponieważ może być właśnie dla Ciebie!
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku pedagogika możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku pedagogika w Katowicach realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Katowicach umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów
Pedagogikę w formie niestacjonarnej możesz realizować na bardzo wielu uczelniach śląskich. Studia pedagogiczne oferują uczelnie, które znajdziesz w dziale poniżej. Uczelnie śląskie stawiają na najpopularniejsze kierunki studiów, które można realizować zarówno w formie stacjonarnej, jak i niestacjonarnej.
Program kształcenia opiera się na naukach humanistyczno-społecznych, dlatego w zależności od wybranej uczelni w siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: historia wychowania, metody efektywnego uczenia się i tworzenia prac projektowych, współczesne kierunki wychowania, teoretyczne podstawy kształcenia, podstawy komunikacji. Studenci będą także zgłębiać podstawy psychologii i socjologii.
Siatka zajęć wypełniona jest przedmiotami humanistyczno-społecznymi. Prócz gruntownej wiedzy pedagogicznej, studenci zapoznają się także z różnymi rodzajami psychologii, zgłębiają wiedzę z socjologii, a nawet filozofii. W zależności od wybranej uczelni w programie kształcenia znajdziesz takie przedmioty jak na przykład:
-
diagnoza i terapia pedagogiczna,
-
historia wychowania,
-
psychologia społeczna,
-
biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania,
-
podstawy prawa,
-
podstawy zarządzania
-
i wiele innych.
Studenci mają szansę rozwijać swoje zainteresowania w ramach wybranych specjalizacji takich jak na przykład: pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z elementami pomocy społecznej, pedagogika pracy i zarządzanie zasobami ludzkimi, terapia zajęciowa, opiekun osób starszych z elementami terapii zajęciowej. Oferty specjalnościowe warto śledzić na stronach internetowych uczelni śląskich (Katowice, Gliwice, Chorzów), ponieważ są one zmienne i zależą od zainteresowań studentów.
W trakcie całego toku kształcenia studenci zdobywają gruntowne wykształcenie pedagogiczne, a także zgłębiają elementy socjologii, psychologii, historii czy filozofii. Studenci zapoznają się z prawidłowym rozwojem człowieka na tle różnych działań socjologiczno-społecznych. Rozwijają predyspozycje komunikatywne, uczą się współpracować z drugim człowiekiem. Kształcą także umiejętności interpretacyjne i prawidłowe wnioskowanie, które ułatwia diagnozowanie osób najmłodszych, ludzi dorosłych i starszych.
Jakie są ceny studiów na kierunku pedagogika w Katowicach i woj. śląskim
Studia w trybie niestacjonarnym są płatne, a odnosi się to do wszystkich kierunków realizowanych w formie zaocznej lub wieczorowej. Ceny semestralne i roczne są zróżnicowane i indywidualnie ustalane przez uczelnie śląskie.
Czesne za rok studiów na kierunku pedagogika możesz opłacić jednorazowo, realizować w ratach miesięcznych lub w wysokości dwóch rat semestralnych. Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości czesnego, opłat ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych uczelni.
Pedagogika w Katowicach i woj. śląskim - ceny:
-
Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach: od 4800 zł
-
Uniwersytet WSB Merito w Chorzowie: od 5136 zł
-
Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej: od 5590 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Gdzie studiować na kierunku pedagogika w Katowicach
Uczelnie na których można studiować kierunek pedagogika (zaoczne) w Katowicach:
czytaj dalej uczelnie w Katowicach
Limity miejsc
Katowickie uczelnie mają odgórnie ustalony limit miejsc na każdy z kierunków studiów, tyczy się to również kierunku pedagogika w trybie niestacjonarnym.
Na jakiej podstawie wybierani są przyszli studenci pedagogiki? O przyjęciu na studia w trybie niestacjonarnym decyduje kolejność zgłoszeń, a w przypadku przekroczenia ilości kandydatów w stosunku do liczby miejsc, obowiązuje konkurs świadectw – pod uwagę brana jest liczba uzyskanych punktów przez kandydata w czasie egzaminu maturalnego.
Przedmioty, jakie brane są pod uwagę w czasie rekrutacji na pedagogikę w Katowicach to: dowolny przedmiot, język obcy, język polski oraz matematyka.
Kiedy wyniki rekrutacji
Kandydaci rekrutujący na pedagogikę w trybie niestacjonarnym w Katowicach z pewnością oczekują na dzień ogłoszenia wyników. Daty ogłoszenia listy zakwalifikowanych są ustalane indywidualnie przez poszczególne katowickie uczelnie. Gdzie można znaleźć wyniki? Kandydaci na pedagogikę informację o wynikach będą mogli znaleźć w swoim indywidualnym profilu w systemie IRK.
Jakie dodatkowe informacje można znaleźć w systemie IRK? Kandydaci znajdą tam informację o zakwalifikowaniu bądź niezakwalifikowaniu na wybrany kierunek studiów, zajętym miejscu, liczbie zdobytych punktów, a także jakie dokumenty dostarczyć do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej.
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Po zarejestrowaniu się w systemie na pedagogikę w trybie niestacjonarnym, kandydaci muszą również złożyć komplet dokumentów, w tym m.in. świadectwo maturalne. Jak złożyć dokumenty?
Kandydaci na pedagogikę na katowickich uczelniach muszą osobiście dostarczyć komplet dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Istnieje również możliwość wysłania dokumentów pocztą tradycyjną lub elektroniczną. W przypadku poczty tradycyjnej pod uwagę brana jest data stempla pocztowego.
Przyszli studenci pedagogiki w trybie niestacjonarnym w Katowicach muszą mieć na uwadze, aby dokumenty były kompletne oraz w odpowiedniej formie. Niezbędne może okazać się również zdjęcie w formie takiej jak m.in. do dowodu czy legitymacji.
Więcej informacji można znaleźć na stronach poszczególnych uczelni lub w systemie IRK.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Kiedy kandydaci na pedagogikę w trybie niestacjonarnym w Katowicach zostaną zakwalifikowani na studia, muszą złożyć komplet dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. W jakim terminie należy złożyć dokumenty?
Kandydaci na złożenie kompletu dokumentów mają zwykle około kilku dni. Co, jeśli się spóźnią lub nie maja możliwości osobistego pojawienia się na uczelni? Istnieje wtedy ryzyko skreślenia z listy studentów, podobnie jak w przypadku, kiedy dokumenty będą niekompletne lub w niewłaściwej formie. W przypadku wysyłania dokumentów pocztą liczy się data nadania listu.
Najważniejszymi dokumentami są: świadectwo dojrzałości, zdjęcie do legitymacji, zaświadczenia o wynikach olimpiad (jeśli takowe liczyły się w rekrutacji), a także podanie i oświadczenie. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach poszczególnych uczelni.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia