Interesuje Cię ludzkie zachowanie? Zastanawiasz się, czy na problemy psychiczne mają wpływ uwarunkowania biologiczne i społeczne? Szukasz rozwiązań, które wpłyną na poprawę samopoczucia i zdrowia ludzi z zaburzeniami psychicznymi? Kierunek psychologia w Katowicach i Gliwicach to idealna okazja do znalezienia odpowiedzi na dręczące pytania i zgłębianie informacji na temat psychologii ogólnej, społecznej, psychologii rozwoju człowieka czy psychopatologii.
Ważne, aby w zakresie Twoich zainteresowań mieściły się filozofia, socjologia, neurobiologia, a nawet psychiatria. Różnego typu psychologie będą głównym tematem kształcenia, ale nie zabranie ogólnych treści medycznych czy humanistycznych. Jeśli chcesz pracować z ludźmi i nie masz problemów z komunikacją, studia psychologiczne są właśnie dla Ciebie.
Typ i tryb studiów
Studia niestacjonarne w Katowicach i woj. śląskim na kierunku psychologia:
1. Typ:
2. Tryb:
Studia niestacjonarne na kierunku psychologia na uczelniach śląskich realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich oraz studiów I stopnia. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat. Studia I stopnia trwają 3 lata.
Uczelnie śląskie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia stacjonarne (dzienne) realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów
Psychologia jest na tyle popularnym kierunkiem, że uczelnie chętnie oferują kształcenie w tym zakresie w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Wykaz uczelni, które zagwarantują Ci niezapomnianą przygodę z naukami z zakresu psychologii znajdziesz poniżej. Wszystkie placówki edukacyjne zapewniają opiekę najlepszej kadry akademickiej i odpowiednio dobrane do każdej specjalności przedmioty.
Nauki humanistyczno-społeczne dominują w programie kształcenia ustalonym dla kierunku psychologia. W siatce zajęć studenci znajdą takie przedmioty jak na przykład: patologie społeczne, diagnoza psychologiczna, podstawy interwencji kryzysowej, psychologia społeczna, psychologia zdrowia, biologiczne podstawy zachowania, filozofia z elementami logiki. W programie znajduje się wiele przedmiotów dotyczących różnego typu psychologii.
Siatka zajęciowa przepełniona jest przedmiotami humanistyczno-społecznymi, medycznymi bądź stricte z zakresu psychologii. W programie kształcenia znajdziesz między innymi:
-
psychologię rozwoju człowieka w ciągu życia,
-
psychologię społeczną,
-
psychopatologię,
-
diagnozę psychologiczną,
-
podstawy pomocy przedlekarskiej,
-
osobowość,
-
wprowadzenie do socjologii,
-
podstawy interwencji kryzysowej,
-
komunikację interpersonalną,
-
biologiczne podstawy zachowania
-
i wiele innych.
To od wybranej uczelni zależy, jaką specjalizację będziesz mógł/mogła realizować. Wśród najpopularniejszych propozycji znajduje się, chociażby: psychologia interwencyjna, psychologia kliniczna, psychologia zarządzania, psychologia zdrowia i jakości życia. Oferty specjalizacyjne warto śledzić na stronach internetowych uczelni śląskich, ponieważ są one zmienne i zależą od zapotrzebowania na specjalistów na aktualnym rynku pracy.
Rzetelne wykształcenie interdyscyplinarne łączy wiedzę psychologiczną, medyczną, biologiczną, społeczną, filozoficzną. Psychologia pozwala zrozumieć zachowanie człowieka i poznać jego naturę. Studenci w trakcie całego procesu kształcenia rozwijają zdolności interpretacyjne i badawcze, a także pracują nad cierpliwością i empatią.
Wszelkie umiejętności wykorzystywane są w trakcie badań empirycznych oraz stawiania diagnoz psychologicznych. Studenci pracują nad komunikacją z drugim człowiekiem i uczą się, jak dostrzegać detale mające największe znaczenie w kształtowaniu się człowieka i odgrywające rolę budujące lub destrukcyjne w jego egzystencji.
Jakie są ceny studiów na kierunku psychologia
Studia niestacjonarne na kierunku psychologia są płatne. Ceny semestralne, roczne czy te obejmujące cały zakres kształcenia są zróżnicowane i indywidualnie ustalane przez uczelnie śląskie. Czesne za rok studiów możesz opłacić jednorazowo, realizować w ratach miesięcznych lub w wysokości dwóch bądź trzech rat.
Informacje dotyczące wysokości czesnego, opłat ratalnych, opłat rekrutacyjnych lub promocji i zniżek znajdziesz na stronie internetowej wybranej uczelni. Studia stacjonarne i niestacjonarne wymagają także uiszczenia opłaty rekrutacyjnej.
Gdzie studiować na kierunku psychologia na uczelniach śląskich
Uczelnie na których można studiować kierunek psychologia (niestacjonarne) na uczelniach śląskich:
czytaj dalej uczelnie w Katowicach