Kierunki studiów w Szczecinie związane z tą dyscypliną łączą wiedzę z zakresu ratownictwa medycznego z zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem na morzu oraz w przemyśle offshore. Program jest zaprojektowany tak, aby przygotować studentów do pracy w ekstremalnych warunkach, które wymagają zarówno wiedzy medycznej, jak i umiejętności zarządzania bezpieczeństwem.
Studenci poznają podstawy medycyny ratunkowej, w tym anatomię, fizjologię i patofizjologię człowieka. Zajęcia praktyczne obejmują m.in. udzielanie pierwszej pomocy, medycyny pola walki i transportu medycznego.
Omawiana jest też praktyka i teoria bezpieczeństwa na morzu. Studenci uczą się na temat bezpiecznych operacji na platformach wiertniczych i statkach serwisowych. Poznają procedury ratunkowe w warunkach ekstremalnych.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku ratownictwo medyczne z bezpieczeństwem morskim i sektora offshore możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia I stopnia (licencjackie).
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Uczelnie w Szczecinie uwzględniły w ramach tego programu wiele praktycznych zajęć, dzięki którym absolwenci potrafią udzielać pierwszej pomocy w różnych warunkach, w tym na morzu i w trudnym terenie. Przeprowadzają też resuscytację krążeniowo-oddechową.
Diagnozują i udzielają pomocy medycznej w stanach zagrożenia życia, np. takich jak wypadki czy urazy. Organizują i przeprowadzają akcje ratunkowe na wodzie, w tym ewakuację jednostek pływających.
Obsługują sprzęt ratunkowy, taki jak tratwy ratunkowe, kamizelki, defibrylatory. Pracują w warunkach kryzysowych i ekstremalnych, np. w trudnym terenie, w czasie sztormu lub podczas wypadków na morzu.