Kierunek lekarsko-dentystyczny - Szczecin

Kierunek lekarsko-dentystyczny - Szczecin

Studia na kierunku kierunek lekarsko-dentystyczny (stomatologia) w Szczecinie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

Kierunek lekarsko-dentystyczny (stomatologia) stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
forma: stacjonarne, niestacjonarne

08.02.2024

Kierunek lekarsko-dentystyczny studia Szczecin 2024 | woj. zachodniopomorskie

Studia na kierunku lekarsko-dentystycznym w Szczecinie to studia jednolite magisterskiektórych program kształcenia trwa 5 lat (studia jednolite) i kończy się uzyskaniem dyplomu magistraStudia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym. 

Kierunek lekarsko-dentystyczny - Szczecin
Studia na kierunku kierunek lekarsko-dentystyczny (stomatologia) w Szczecinie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia jednolite magisterskie
Czas trwania 5 lat (studia jednolite magisterskie)

Uczelnie

Studia w Szczecinie 2024/2025 na kierunku lekarsko-dentystycznym możesz podjąć na 1 uczelni publicznej: Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie (Wydział Medycyny i Stomatologii PUM).

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek lekarsko-dentystyczny w Szczecinie?

W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku lekarsko-dentystycznym najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • biologia
 • chemia
 • fizyka
 • matematyka

 

Niemal wszystkie studia medyczne stanowią atrakcyjną propozycję dla wielu przyszłych kandydatów na uczelnie wyższe.

Jeśli jesteś jednym z nich, a program kierunku lekarsko-dentystycznego zainteresował cię szczególnie bardzo, rozpocznij przygotowania do egzaminu maturalnego z matematyki, biologii, fizyki, chemii oraz języka obcego. W ten sposób zwiększysz swoje szanse na dostanie się na ten kierunek. Sprawdź, czy te wymagania obowiązują na twojej wymarzonej uczelni, zaglądając na jej stronę internetową.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU LEKARSKO-DENTYSTYCZNYM?

 

Czy potrafisz wyobrazić sobie stomatologa, protetyka lub ortodontę, który wprawdzie posiada wszystkie kompetencje zagwarantowane przez studia w Szczecinie, ale nie dysponuje wrodzoną precyzją i zdolnościami manualnymi, które pozwalałby na wykonywanie swojej pracy w sposób skuteczny i odpowiedzialny? Z pewnością nie. Sytuacja ta powinna ci zobrazować, jak ważne są osobiste predyspozycje człowieka w perspektywie skutecznej edukacji oraz efektywnej pracy w zawodzie. Jeżeli myślisz o rozpoczęciu kształcenia na kierunku lekarsko-dentystycznym w Szczecinie, upewni się, czy:

 • Interesujesz się biologią i innymi dziedzinami przyrodniczymi?
 • Posiadasz bardzo dobry wzrok i koordynację ruchową?
 • Z zaciekawieniem śledzisz najnowsze doniesienia ze świata współczesnej medycyny?
 • Jesteś ambitny i zdyscyplinowany, dlatego zgłębianie interdyscyplinarnych kompetencji będzie źródłem przyjemności?

Udzielenie twierdzącej odpowiedzi na powyższe pytania powinno dać ci doskonały pretekst do rozpoczęcia kształcenia na kierunku lekarsko-dentystycznym – prawdopodobnie wybór ten okaże się najlepszym z możliwych.

 

Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku lekarsko-dentystycznym  możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia jednolite magisterskie

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku lekarsko-dentystycznym w Szczecinie realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.

Uczelnie w Szczecinie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Program studiów i przedmioty

Wszystkie kierunki studiów w Szczecinie powstały po to, aby uposażyć przyszłych absolwentów, dysponujących dyplomem potwierdzającym posiadanie wyższego wykształcenia, we wszechstronną wiedzę i umiejętności, odnoszące się bezpośrednio do tematyki ukończonych studiów oraz ewentualnie nauk pokrewnych. Studiując kierunek lekarsko-dentystyczny, istotnie pogłębiasz swoją wiedzę biologiczną, chemiczną i fizyczną, co da ci solidny fundament pod zrozumienie złożonych treści programowych, takich jak ludzka fizjologia i anatomia, ze szczególnym uwzględnieniem układu kostnego i nerwowego, podstawy biotechnologii i farmaceutyki, chirurgii szczękowej, ortodoncji, czy też stomatologii zachowawczej.

Ponadto dowiesz się wiele o profesjonalnym sprzęcie używanym w stomatologii, materiałach stomatologicznych i protetycznych, a także podstawach psychologii, aby komunikacja z pacjentami była skuteczna. Przedmioty obecne w siatce kształcenia na kierunku lekarsko-dentystycznym na większości uczelni, to między innymi:

 • histologia z cytofizjologią
 • anatomia z embriologią i podstawy genetyki
 • profilaktyka stomatologiczna
 • materiałoznawstwo i sprzęt stomatologiczny
 • historia medycyny i stomatologii

Uczelnie w Szczecinie - kierunek kierunek lekarsko-dentystyczny (stomatologia):

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie (Wydział Medycyny i Stomatologii) stacjonarne, niestacjonarne jednolite więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia na kierunku lekarsko-dentystycznym w Szczecinie?

Studia na kierunku lekarsko-dentystycznym w Szczecinie trwają 5 lat (studia jednolite).

Kierunek lekarsko-dentystyczny (stomatologia) w Szczecinie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
jednolite magisterskie 5 lat lekarz dentysta

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU LEKARSKO-DENTYSTYCZNYM?

Możliwości zawodowe, oferowane przez uczelnie w Szczecinie, w dużej mierze zależą od szczegółowego programu kształcenia na danym kierunku, jednak nie ulega wątpliwości, że najczęściej są bardzo szerokie. Jeśli podejmiesz studia na kierunku lekarsko-dentystycznym, będziesz mógł pomyśleć o podjęciu zatrudnienia w:

 • publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej
 • instytucjach naukowo-badawczych
 • ośrodkach badawczo-rozwojowych
 • instytucjach zajmujących się szerzeniem profilaktyki zdrowotnej oraz poradnictwem stomatologicznym,
 • placówkach oświatowych i uczelniach wyższych
 • własnym gabinecie stomatologicznym, ortodontycznym lub protetycznym – w zależności od indywidualnych upodobań i aspiracji

Ile zarabia się po Kierunku lekarsko- dentystycznym?

Absolwenci studiów na Kierunku lekarsko- dentystycznym posiadają wszystko, aby rozpocząć pracę w zawodzie stomatologa. Jest to zawód, który zawsze będzie potrzebny, a zatem można założyć, że duże grono osób kończących naukę zrealizuje swoje plany. Pamiętać należy jednak o tym, że wynagrodzenie jest zagadnieniem złożonym, a jego wysokość uzależniona jest od kilku czynników, wśród których wymienić należy w szczególności: doświadczenie oraz miejsce i staż pracy.

Średnie zarobki absolwentów Kierunku lekarsko- dentystycznego w 2023 roku:

 • ortodonta – 5700 złotych
 • lekarz dentysta – 4000 złotych – 8000 złotych (w zależności od doświadczenia)
 • stomatolog – 4000 złotych – 10000 złotych (w zależności od doświadczenia)

 

Czy warto iść na Kierunek lekarsko- dentystyczny?

Odpowiedzią na powyższe pytanie niechaj będzie stwierdzenie, że ludzie zawsze będą korzystali z usług specjalistów medycznych. Oczywiście, fakt ten nie powinien być jedynym wyznacznikiem i powodem podjęcia studiów, ponieważ dostać się na Kierunek lekarsko- dentystyczny nie jest tak łatwo, jak również pokonywanie kolejnych szczebli kształcenia również wymaga sporego wysiłku, ambicji i determinacji. Kierunek lekarsko- dentystyczny nie jest kierunkiem dla każdego, jak również nie jest kierunkiem, na który można zdecydować się bez namysłu i konkretnych planów zawodowych.

 

Gdzie warto studiować Kierunek lekarsko- dentystyczny?

Kandydaci na studia w Szczecinie nie muszą obawiać się bólu głowy spowodowanego podejmowaniem decyzji o wyborze odpowiedniej uczelni. W stolicy województwa zachodniopomorskiego funkcjonuje jedna placówka oferująca kształcenie na tym kierunku.

Kierunek lekarsko- dentystyczny studia – uczelnie publiczne (państwowe) w Szczecinie:

 • Pomorski Uniwersytet Medyczny

 

Program studiów i przedmioty

Studenci Kierunku lekarsko- dentystycznego zdobywają podstawową wiedzę w zakresie medycyny oraz nauk przyrodniczych oraz wiedzę szczegółową w zakresie stomatologii. Przede wszystkim uczą się jak prowadzić profesjonalną opiekę dentystyczną w zakresie profilaktyki, leczenia, promocji zdrowia oraz edukacji prozdrowotnej, a także zaplanować leczenie w zakresie problemów stomatologicznych. W toku kształcenia realizują między innymi takie przedmioty jak:

 • farmakologia
 • patologia jamy ustnej
 • materiałoznawstwo protetyczne
 • stomatologia społeczna
 • ortodoncja

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek lekarsko-dentystyczny w Szczecinie?

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Kierunek lekarsko-dentystyczny (stomatologia) Szczecin studia jednolite magisterskie


Kierunek lekarsko-dentystyczny w Szczecinie

11 uczelni w Szczecinie

Blisko 70 tysięcy osób wybrało studia w Szczecinie! A liczba szkół wyzszych w mieście też jest imponująca — 5 uczelni publicznych i kilka prywatnych (w tym Collegium Balticum, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych czy Zachodniopomorska Szkoła Biznesu)

 

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują szczecińskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

 

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Szczecinie

  

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia