Studia na kierunku lekarskim w Szczecinie to studia jednolite magisterskie, których program kształcenia trwa 6 lat (studia jednolite) i kończy się uzyskaniem dyplomu magistra.
Studia na kierunku kierunek lekarski (medycyna) w Szczecinie | |
---|---|
Rok akademicki | 2023/2024 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia jednolite magisterskie |
Czas trwania | 6 lat (studia jednolite magisterskie) |
Uczelnie
czytaj dalej wszystko o Kierunek Lekarski - Szczecin
W procesie rekrutacji na studia na kierunku lekarskim najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
Kierunek lekarski w Szczecinie jest daleko poza przeciętnością nie tylko w kwestii specyfiki samych studiów i przyszłej pracy w zawodzie, ale również rygoru obowiązujących na nim procedur rekrutacyjnych. Żeby mieć realne szanse na wkroczenie w grono studentów medycyny należy podczas egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym z chemii, biologii i fizyki uzyskać bardzo dobry wynik.
Pamiętaj, że procedury rekrutacyjne nie są stałe. Mogą ulegać zmianom na przestrzeni czasu w zależności od różnorakich czynników, a także różnić się w zależności od wybranej przez ciebie uczelni. Dlatego warto być na bieżąco i śledzić bieżące ustalenia za pośrednictwem strony internetowej danego wydziału.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Kierunek lekarski stacjonarnie lub niestacjonarnie w Szczecinie można studiować tylko na jednej uczelni publicznej – na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Studiów na tym kierunku nie oferuje żadna ze szczecińskich uczelni prywatnych.
Bezpłatne studia na kierunku lekarskich podjąć można tylko w ramach studiów stacjonarnych na jednej uczelni publicznej w Szczecinie – na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie.
Niestacjonarną naukę na kierunku lekarskim można rozpocząć tylko na jednej uczelni publicznej w Szczecinie – na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Należy pamiętać o tym, że możliwość nauki niestacjonarnej w tej szkole wyższej jest płatna.
Dowiedz się więcej kierunek lekarski w Szczecinie studia niestacjonarne >
Studia niestacjonarne na kierunku lekarskim w Szczecinie są płatne, a cena za jeden rok akademicki wynosi około 43000 zł. | ceny - kierunek lekarski Szczecin >
Niestety studia niestacjonarne na kierunku lekarskim są w Szczecinie płatne. Osoby, które chciałyby rozpocząć bezpłatną naukę, mogą zdecydować się na podjęcie studiów stacjonarnych na uczelni publicznej (na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie).
Skoro dotarłeś aż do tego punktu artykułu, wiesz zapewne, z jakimi trudnościami wiąże się studiowanie medycyny. Szczecińska uczelnia medyczna, chcąc nieco ułatwić studentom życie i umożliwić im pewną elastyczność w kwestii zgłębianej wiedzy, stworzyły szansę na podjęcie studiów w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.
Pierwsza z opcji zwykle generuje konieczność zwrócenia większej uwagi na swoje osiągnięcia podczas matury – konkurencja jest ogromna z uwagi na większą popularność tego wyboru oraz idące za nim udogodnienia. Jednym z niewątpliwych atutów studiów stacjonarnych jest ich bezpłatność.
Każdy z nas przynajmniej raz w życiu miał do czynienia z służbą zdrowia, być może nawet przez dłuższy czas znajdował się pod opieką jednej z placówek szpitalnych. Istnienie żadnej z nich nie byłoby możliwe, gdyby nie wykwalifikowana kadra medyczna, na czele której stoją lekarze określonych specjalności. Pomimo wielu negatywnych aspektów polskiej służby zdrowia, jedno musisz przyznać – bez lekarzy populacja ludzka mogłaby drastycznie zmaleć.
Rozwój cywilizacyjny sprzyjał prowadzeniu rozmaitych badań z dziedziny nauk przyrodniczych, a tym samym umożliwił kształcenie przyszłych medyków w jak najbardziej odpowiedzialny i fachowy sposób, dzięki czemu jakość świadczonych przez nich usług jest nieporównywalnie większa niż zaledwie kilkadziesiąt lat temu.
Wszystkie te czynniki sprawiły, że zapotrzebowanie zarówno polskiego, jak i zagranicznego rynku pracy na absolwentów studiów medycznych nie maleje – w końcu każda placówka związana bezpośrednio ze świadczeniem usług zdrowotnych nie mogłaby poprawnie funkcjonować bez wyspecjalizowanego lekarza.
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku lekarskim w Szczecinie realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają sześć lat.
Uczelnie w Szczecinie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
2. Czego się nauczysz na studiach
Studia medyczne należą do najtrudniejszych, najbardziej prestiżowych i wymagających najwięcej poświęcenia i wyrzeczeń ze strony każdego ze studentów. Ich wysiłek rozpocznie się już na etapie rekrutacji, która jest niezwykle rygorystyczna, a przygotowania do niej mogą przyprawić o zawrót głowy. Jednak faktem jest, że absolwenci łódzkiego kierunku lekarskiego są dumni z praktykowanej nauki!
Jednak prawdziwe schody rozpoczną się dopiero podczas nauki na tym niezwykle prestiżowym kierunku. Przyswajanie wiedzy z zakresu przedmiotów medycznych, będących zmorą studentów pokrewnych kierunków, to wymagająca codzienność każdego przyszłego lekarza. Przedmiotami, które spotka na swojej drodze, będą:
Jak sam widzisz, nawet nazwy koniecznych do zgłębienia odłamów wiedzy brzmią skomplikowanie. Jednak jeśli jesteś na tyle zdeterminowany, aby podjąć kierunek lekarski w Szczecinie, to nauka z pewnością nie będzie taka straszna.
3. Dla kogo te studia
Z prestiżowością studiów medycznych wiąże się odpowiedzialność za ludzkie zdrowie, a nawet i życie. Jeden nieuważny ruch ręki chirurga lub błędna diagnoza onkologa z pewnością doprowadzą do śmierci pacjenta. W związku z tym uczelnia w Szczecinie, na której można podjąć kierunek lekarski, do pełnienia zawodu dopuszczają jedynie nielicznych.
Jesteś zdeterminowany, aby poświęcić swoje życie swego rodzaju misji, jaką niewątpliwie jest zawód lekarza? Osiągane przez ciebie wyniki z biologii, chemii i fizyki są ponadprzeciętne? Potęga twojej ambicji i wytrzymałości na stres jest w stanie przebić się przez mur trudności, wynikających ze studiami na Kierunku Lekarskim? I wreszcie – czy chciałbyś związać swoją przyszłość z wykonywaniem tego zawodu z pełną świadomością wszystkich wyrzeczeń? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na wszystkie pytania, z czystym sumieniem możesz spróbować swojego szczęścia aplikując na Kierunek Lekarski w Szczecinie.
4. Wiedza i umiejętności
Podczas nauki na Kierunku Lekarskim w Szczecinie nie będzie miejsca na odpoczynek. Przygodę z tym kierunkiem rozpoczniesz wobec tego od zgłębienia podstaw wszystkich nauk medycznych – począwszy od ludzkiej fizjologii i anatomii, przez genetykę i pediatrię, na chirurgii i onkologii skończywszy.
Jako kompetentny i zdolny do udźwignięcia na swoich barkach ciężaru odpowiedzialności za ludzkie życie lekarz, będziesz musiał zgłębić również podstawy psychologii, aby poza usługami czysto medycznym, móc świadczyć wsparcie emocjonalne i oferować każdemu za swoich pacjentów ogrom empatii i zrozumienia dla ciężkiego dla nich stanu, z jakim przyszło im się zmierzyć.
Studia na kierunku lekarskim w Bydgoszczy trwają 6 lat (studia jednolite).
Wyjątkowość studiów medycznych jest widoczna niemal w każdym ich aspekcie, również tym związanym z czasem, jaki należy poświęcić na ich ukończenie. Studia w Szczecinie na Kierunku Lekarskim nie dosyć, że należą do bardzo wąskiego grona studiów jednolitych, to dodatkowo trwają dłużej niż przeciętny kierunek z tego zbioru. Co to oznacza w praktyce?
Każdy z przyszłych absolwentów medycyny będzie musiał zmierzyć się z trwającym dwanaście semestrów, czyli sześć lat, procesem edukacyjnym, a ponadto wykonać uprawniającą do podjęcia pracy w określonym obszarze, specjalizację. Nauka na wybranym przez siebie obszarze będzie trwała kilka dodatkowych lat po ukończeniu samych studiów. Dlatego wykształcenie lekarzy pochłania dużo czasu i energii – jednak sam przyznasz, że nie chciałbyś trafić w ręce niekompetentnego medyka.
Kierunek lekarski (medycyna) w Szczecinie - czas trwania
Poziom studiów | czas trwania | otrzymywany tytuł |
jednolite magisterskie | 6 lat | lekarz |
Praca lekarza jest nieodłącznie kojarzona z wszelkiego rodzaju placówkami szpitalnymi – i właśnie szpitale pozostają wyborem numer jeden większości świeżo upieczonych absolwentów medycyny. W zależności od przebytych kursów specjalizacyjnych, będziesz mógł zatrudnić się w szpitalach zawierających różne oddziały. Począwszy od ogólnych, po pediatryczne, na chirurgii plastycznej skończywszy. Jednak zakres możliwości zawodowych każdego lekarza jest znacznie szerszy.
Każdy absolwent Kierunku Lekarskiego w Szczecinie znajdzie zatrudnienie w:
Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie.
W rekrutacji na studia jednolite na kierunku lekarskim, w roku akademickim 2022/2023, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie oferuje bezpłatne studia w trybie stacjonarnym. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na PUM. Cena za pierwszy rok studiów wynosi około 48000 zł.
Uczelnie na których można studiować kierunek lekarski w Szczecinie
czytaj dalej uczelnie w Szczecinie
Limity miejsc
Kierunek lekarski jest wymarzonym kierunkiem studiów wielu kandydatów. Mimo to nielicznym udaje się dostać na te studia, dzieje się tak za sprawą dużej ilości chętnych, a także limitom miejsc.
Na jakiej podstawie wybierani są kandydaci na kierunek lekarski w Szczecinie? Po wprowadzeniu informacji do systemu układana jest lista rankingowa, która bierze pod uwagę wyniki uzyskane z egzaminu maturalnego. Niektóre z przedmiotów, które liczone są w czasie rekrutacji, to: biologia, chemia, fizyka oraz matematyka.
Limity miejsc na kierunku lekarskim w Szczecinie:
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
Studia stacjonarne na kierunku lekarskim w Szczecinie w uczelniach publicznych są bezpłatne. Jednak w trybie niestacjonarnym na uczelniach publicznych i prywatnych obowiązują opłaty. W przypadku kierunku lekarskiego są to zwykle duże kwoty, dlatego zdecydowanie warto rozważyć studia w trybie stacjonarnym.
Ceny studiów na kierunku lekarskim w Szczecinie:
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2022/2023). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Kandydaci na kierunek lekarski w Szczecinie po złożeniu swojej aplikacji czekają z niecierpliwością na dzień ogłoszenia wyników rekrutacji. Jest to ważny moment w życiu każdego przyszłego studenta bowiem oczekują na decyzję czy zostali przyjęci na swój wymarzony kierunek studiów. Jednak czas na ogłoszenie decyzji może przeciągnąć się do kilku tygodni, a każda z uczeni ustala swój własny termin.
Gdzie można znaleźć informację o zakwalifikowaniu się na kierunek lekarski? Informację o przyjęciu na studia w Szczecinie można znaleźć w profilu w systemie IRK bądź ERK. W systemie znajdują się również informacje o liczbie punktów oraz o zajętym miejscu w liście.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2022 w uczelniach publicznych w Szczecinie:
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Kiedy kandydaci otrzymają decyzję o przyjęciu na kierunek lekarski w Szczecinie, będą musieli dostarczyć niezbędne dokumenty, które są potwierdzeniem wyników maturalnych, a także umożliwiają studiowanie wymarzonego kierunku.
Szczecińskie uczelnie mają do wyboru kilka opcji dostarczania dokumentów, jednak najpopularniejszą jest ich osobiste złożenie w gmachu uczelni lub wydziału przez kandydata. Istnieje również możliwość wysłania dokumentów pocztą tradycyjną – ważna jest wtedy data pieczątki i nadania listu.
Przyszli studenci kierunku lekarskiego w Szczecinie muszą zadbać o to, aby zestaw dokumentów był kompletny i dostarczony w terminie. W przypadku niedostarczenia dokumentów kandydaci zostaną wykreśleni z listy osób zakwalifikowanych.
Po ogłoszeniu listy osób zakwalifikowanych na kierunek lekarski w Szczecinie, uczelnie zwykle dają kandydatom kilka dni na dostarczenie kompletu dokumentów. Kiedy je złożyć i dlaczego jest to aż tak ważne?
Przyszli studenci kierunku lekarskiego w Szczecinie powinni pamiętać, aby sprawdzić czy na pewno dostarczają komplet dokumentów, jest to bardzo ważne, bowiem brak któregoś z nich może być równoznaczny z wykreśleniem z listy osób zakwalifikowanych.
Terminy składania dokumentów na studia 2022 w uczelniach publicznych w Szczecinie:
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Uczelnie w Szczecinie - kierunek kierunek lekarski (medycyna):
Uczelnia | Forma studiów | Poziom studiów | |
---|---|---|---|
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie (Wydział Medycyny i Stomatologii) | stacjonarne, niestacjonarne | studia jednolite | więcej |
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności
Kierunki studiów w Szczecinie charakteryzują się różnymi szczegółowymi procedurami w obrębie całokształtu rekrutacji. Wiele zależy również od samej uczelni, na której zdecydujesz się podjąć wymarzoną dziedzinę wiedzy. Zgłębienie wszystkich tych czynników jest kluczowe dla osiągnięcia pełnej świadomości, a co za tym idzie, przygotowania do aplikacji na studia. Co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się kandydować na Kierunek Lekarski w Szczecinie?
Proces rekrutacji
Aby dostać się na kierunek lekarski w Szczecinie, postaraj się o uzyskanie wysokich wyników z przedmiotów przyrodniczych. Szczeciński Uniwersytet Medyczny ma ograniczoną liczbę miejsc dla kandydatów, dlatego na rozpoczęcie medycyny będą mieli szansę tylko najlepsi z nich.
Aby zgłosić swoją kandydaturę, powinieneś zarejestrować się za pośrednictwem tzw. elektronicznej rejestracji kandydatów. Instrukcje zawarte na stronie internetowej wybranej przez ciebie uczelni w łatwy i szybki sposób przeprowadzą cię przez cały proces rekrutacji.
Po utworzeniu profilu kandydata oraz uzupełnieniu wyników zmagań z egzaminem maturalnym, przyjdzie ci przetrwać oczekiwanie na werdykt. Kiedy uda ci się znaleźć w gronie szczęśliwców, których nazwiska znajdą się na liście przyjętych na medycynę w Szczecinie, to tuż po poinformowaniu rodziny i najbliższych, będziesz mógł przejść do kolejnego etapu rekrutacji.
Potrzebne dokumenty
Do zwieńczenia całego procesu rekrutacji będziesz potrzebował:
STUDIA W SZCZECINIE - ważne informacje
KIERUNEK LEKARSKI - ważne informacje
Studia na Kierunku Lekarskim nierozerwalnie związane są z prestiżem, co mogą doskonale potwierdzić opinie szczęśliwców, którym udało się zostać studentem.
Jakub, student pierwszego roku Kierunku Lekarskiego w Szczecinie, mówi:
„Decyzję o studiowaniu medycyny podjąłem już jako dziecko, jednak do ostatniej chwili, pomimo gruntownego przygotowania, nie miałem pewności, czy się dostanę. Jestem dopiero na pierwszym roku, ale zdobyte dotychczas doświadczenia z tym kierunkiem pokazały mi, że to będzie wiele lat ciężkiej pracy. Jednak mimo wszystko polecam każdemu zainteresowanemu.”
Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Kierunek lekarski (medycyna) Szczecin studia jednolite magisterskie
Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Blisko 70 tysięcy osób wybrało studia w Szczecinie! A liczba szkół wyzszych w mieście też jest imponująca — 5 uczelni publicznych i kilka prywatnych (w tym Collegium Balticum, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych czy Zachodniopomorska Szkoła Biznesu)
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują szczecińskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.
Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Szczecinie
#MUSISZ TO WIEDZIEĆ |
Popularne
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|